Trwa ładowanie...

Podczas porodu okazało się, że ma drugą waginę. "Do tej pory nikt tego nie zauważył"

Vic dopiero podczas porodu dowiedziała się, że ma dwie macice
Vic dopiero podczas porodu dowiedziała się, że ma dwie macice (Facebook)

42-letnia Vic Au-Yeung dowiedziała się, że ma dwie macice w wieku 16 lat. Jednak o tym, że ma również dwie szyjki macicy i dwa kanały rodne, poinformowano ją, dopiero kiedy zaszła w ciążę. "Czułam, że odebrano mi moją przyszłość".

1. Bolesne miesiączki u nastolatki

Vic Au-Yeung z Herefordshire (Wielka Brytania) od początku okresu dojrzewania zmagała się z okrutnym bólem menstruacyjnym. Każda miesiączka wiązała się z obfitymi krwawieniami i omdleniami.

- Jako nastolatka strasznie cierpiałam – mówi. - Tampony nie działały i byłam zmuszona nosić cztery podpaski na raz – dodaje.

Kiedy miała zaledwie 16 lat, ból był tak uciążliwy, że zemdlała na ulicy i została zabrana na pogotowie. Wtedy też okazało się, że ma dwie macice, co było powodem bolesnych miesiączek. Ponadto lekarze uprzedzili ją, że przez to nie będzie mogła mieć dzieci.

- Byłam całkowicie zdruzgotana. Czułam, że odebrano mi moją przyszłosć – mówi.

2. Diagnoza podczas porodu

Jak przyznaje, ta wiadomość była dla nastolatki ogromnym ciosem, lecz Vic nie chciała się poddać i mimo przeciwności losu kilka lat później udało jej się zajść w ciążę. W 1998 roku powitała na świecie upragnioną córeczkę Clio.

- Kiedy urodziłam, lekarze wiedzieli już o mojej przypadłości, ale podczas porodu zdali sobie sprawę, że mam dwie szyjki macicy, ponieważ jedna z nich wypadła – mówi Vic. – Do tej pory nikt tego nie zauważył, bo była maleńka – tłumaczy.

Vic doczekała się trójki dzieci
Vic doczekała się trójki dzieci (Facebook)

Vic usłyszała, że jest medycznym cudem, ale mimo to należy ją zoperować. Podczas szczegółowych badań zdiagnozowano u niej również zespół Klippla-Feila (KFS) – wrodzony zrost kręgów szyjnych. Stan ten może być wynikiem nieprawidłowego kształtowania się bliźniąt w macicy. To też tłumaczy podwójne narządy rodne.

3. Ból spowodowany endometriozą

Szczęśliwie młoda mama otrzymała pomoc lekarzy i dzięki wdrożonemu leczeniu mogła dalej prowadzić normalne życie. W 2001 roku powitała na świecie syna Freddiego, a w 2006 córkę Jaz. Jednak to właśnie po trzecim porodzie doświadczyła kolejnych komplikacji.

- Zdiagnozowano u mnie endometriozę czwartego stopnia i zaoferowano mi histerektomię. Kiedy wyjęli mi macicę, była pokryta zrostami, co wyjaśniało ból – mówi. - Brak okresów, które wiązały się z bólem, to cudny stan. Mam jednak świadomość, że miałam dużo szczęścia, dla wielu kobiet histerektomia nie jest rozwiązaniem tego problemu. Cieszę się jednak, że cała moja historia się zakończyła – dodaje.

Mimo że Vic bardzo pragnęła czwartego dziecka, pogodziła się z tym, że po operacji nie będzie to już możliwe. Szczęśliwie niedawno została babcią i dalej spełnia się, mogąc pomagać swojej córce w opiece nad maluszkiem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Maria Krasicka,Wirtualna Polska

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.