Początki depresji – symptomy

Depresja może przejawiać się zespołem objawów, które trudno nam będzie samemu zdefiniować. Początek choroby może być niezauważalny. Warto wiedzieć, jakie są pierwsze objawy depresji, by móc odpowiednio szybko podjąć leczenie.

spis treści

  Jednym z pierwszych symptomów zaburzeń psychicznych jest zmęczenie. Może ono dotknąć każdego, ale chory na depresję nie jest w stanie się zrelaksować i uzyskać nawrotu sił. Towarzyszy mu nieustanny brak energii i zniechęcenie. Zmęczenie może być również objawem choroby serca lub problemów z tarczycą. Warto więc wykonać podstawowe badania i skontaktować się z lekarzem.

  Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

  Początek depresji może być niezauważalny
  Początek depresji może być niezauważalny

  Literatura specjalistyczna operuje pojęciem depresji maskowanej, której głównym objawem jest bezsenność. Jeśli problemy ze snem trwają dłużej niż miesiąc, możemy podejrzewać, że przyczyną takiego stanu rzeczy są zaburzenia psychiczne (nerwice, depresja). Problemem może być również nieefektywny sen. Mamy z nim do czynienia, gdy mimo wielogodzinnego snu budzimy się niewyspani i zmęczeni. Wczesnym objawem depresji jest ponadto apatia. Może ona wiązać się z przygnębieniem, brakiem zainteresowania codziennymi sprawami. Obniżenie nastroju może również skutkować ograniczeniem kontaktów społecznych. Za sygnał ostrzegawczy uznać należy również zaburzenia lękowe. W wielu przypadkach są one tak silne, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Niepokój może pojawiać się nagle, może być również chroniczny. Chory nie jest wówczas w stanie racjonalnie myśleć i sprostać problemom. Prowadzi to często do myśli samobójczych.

  Jakie są objawy depresji u dzieci?
  Jakie są objawy depresji u dzieci?

  Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym również mogą chorować na depresję, choć przejawia się...

  zobacz galerię

  Objawem depresji są również niepokojące sygnały płynące z wnętrza naszego organizmu. Może to być chroniczny ból, problemy ze strony układu pokarmowego (zaparcia, biegunki, nudności), ucisk w klatce piersiowej, bolesność niektórych miejsc ciała (głowy, karku). Osoby chorujące na depresję mają również trudność w radzeniu sobie z negatywnymi emocjami. Łatwo wyprowadzić je z równowagi, są wybuchowe, szybko wpadają w złość i się irytują. Agresja może mieć charakter werbalny lub fizyczny. Może być wymierzona w samego siebie, czego częstym efektem są okaleczenia lub myśli samobójcze.

  To musisz wiedzieć:

  Na temat depresji wiemy coraz więcej. Choroba ta przestaje być tematem tabu. Głośniej mówi się choćby o depresji poporodowej czy depresji dziecięcej. Dobrze jest zatem wiedzieć, jakie są pierwsze objawy zaburzeń psychicznych, pamiętając, że szybko podjęte (i właściwe) leczenie daje niemal stuprocentową szansę na odzyskanie komfortu psychicznego.

  Polecane dla Ciebie

  Pomocni lekarze

  Szukaj innego lekarza

  Komentarze

  Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.