Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Planowany poród wpływa niekorzystnie na rozwój dziecka

Planowane porody przeważnie przeprowadza się, gdy zostanie podjęta decyzja o wcześniejszym rozwiązaniu ciąży. Jednak w ostatnich latach zaszły istotne zmiany w praktyce klinicznej, powodujące wzrost liczby narodzin dzieci przed terminem, czyli przed 39-40. tygodniem ciąży. Jest to głównie spowodowane coraz częstszymi cesarskimi cięciami oraz porodami indukowanymi.

Zobacz film: "Rozwój odporności u dzieci"

Badanie z udziałem 153 000 australijskich dzieci, które zostało opublikowane w czasopiśmie "Pediatrics", wykazało, że w sumie 9,6 proc. z nich obarczone było ryzykiem słabego rozwoju. Dotyczyło to w szczególności niemowląt urodzonych w wyniku planowanego porodu przed terminem.

Korzystając z australijskich danych statystycznych, dzieci w badaniu oceniano według pięciu kategorii: ochrony zdrowia i dobrego samopoczucia fizycznego, języka i funkcji poznawczych, kompetencji społecznych, dojrzałości emocjonalnej oraz wiedzy ogólnej i komunikacji.

Dzieci, które osiągnęły 10 proc. najgorszych wyników, zostały zakwalifikowane do grupy obarczonej ryzykiem problemów rozwojowych, a te, które tak niskie rezultaty uzyskały w co najmniej dwóch kategoriach, trafiły do grupy największego ryzyka.

Planując wcześniejsze rozwiązanie ciąży, należy wziąć pod uwagę wpływ takiego rozwiązania na dziecko
Planując wcześniejsze rozwiązanie ciąży, należy wziąć pod uwagę wpływ takiego rozwiązania na dziecko (Shutterstock)

Dzieci urodzone w trakcie porodów zaplanowanych na 37. i 38 tydzień. ciąży były obarczone odpowiednio o 26 proc. i 13 proc. wyższym ryzykiem słabszego rozwoju niż te przychodzące na świat w naturalny sposób i w niezaplanowanym terminie.

Zależność była widoczna również po uwzględnieniu innych istotnych czynników, związanych ze słabym rozwojem dziecka, takich jak: zła sytuacja społeczno-ekonomiczna, niższy wiek matki, palenie papierosów w ciąży i niska masa urodzeniowa noworodka.

"Harmonogram planowanych narodzin można zmienić, a korzyści płynące z przedłużenia ciąży powinny być przekazane lekarzom, matkom i rodzinom" - mówi współautor badania, dr Jonathan Morris z Instytutu Kölling i Uniwersytetu Sydney.

Badanie pokazuje również, że względne ryzyko słabszego rozwoju wzrasta wraz ze spadkiem wieku ciążowego.

ZOBACZ TAKŻE:

W porównaniu z dziećmi urodzonymi w 40. tygodniu ciąży, ryzyko słabszego rozwoju było wyższe o 25 proc. u tych przychodzących na świat w 32-33. tygodniu, o 26 proc. w 34-36. tygodniu, o 17 proc. w 37. tygodniu oraz o 6 proc. w 38. tygodniu.

W przypadku indukcji porodu lub cięcia cesarskiego, ryzyko słabszego rozwoju było o 7 proc. wyższe niż w następstwie spontanicznej akcji porodowej.

"Mimo że związek między wcześniejszym porodem, czyli niższym wiekiem ciążowym, a słabszymi efektami rozwojowymi jest dobrze znany, to nasze wyniki ukazały, że ryzyko niskiego poziomu rozwoju jest jeszcze poważniejsze w przypadku planowanego porodu, gdzie wiek ciążowy jest wynikiem czyjejś decyzji o szybszym rozwiązaniu" - mówi główny autor badania, profesor nadzwyczajny Natasha Nassar z Ośrodka Polityki Zdrowotnej Menzies na Uniwersytecie w Sydney.

5 niesamowitych porodów
5 niesamowitych porodów [6 zdjęć]

Poród zawsze jest niesamowitym przeżyciem. Są jednak przypadki, gdy narodziny dziecka stają się prawdziwym...

zobacz galerię

"Znaczące zmiany w praktyce klinicznej spowodowały wzrost liczby planowanych porodów przed 39-40. tygodniem ciąży oraz częstsze uciekanie się do cesarskiego cięcia i indukcji. Na poziomie populacji spowodowało to spadek wieku ciążowego, ponieważ planowane zabiegi stanowią prawie połowę porodów przed 39-40. tygodniem ciąży" - wyjaśnia.

"Istnieje pilna potrzeba opracowania strategii w celu informowania pacjenta o bardziej rozsądnym podejmowaniu klinicznych decyzji o czasie planowanego porodu" - powiedział współautor badania, Jason Bentley z Ośrodka Polityki Zdrowotnej Menzies.

"W przypadkach, w których poród występuje naturalnie przed 39. tygodniem ciąży lub planowanie narodzin jest nieuniknione, ważne jest, aby istniały odpowiednie formy pomocy i wsparcia we wczesnym dzieciństwie dla tych potencjalnie zagrożonych dzieci" - podsumowuje.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.