Trwa ładowanie...

Piosenkarka Janet Jackson (50 lat) w ciąży. Co o tak późnym macierzyństwie mówi biologia?

Amerykańska wokalistka Janet Jackson doczekała się upragnionej ciąży w wieku 50 lat. Ojcem dziecka jest 42-letni mąż artystki Wissam Al Mana, z którym od dłuższego czasu starała się o dziecko.

Zobacz film: "Rozwój odporności u dzieci"

Słynna popowa piosenkarka Janet Jackson jest w ciąży
Słynna popowa piosenkarka Janet Jackson jest w ciąży (Shutterstock)

Janet, wykonawczyni wielu słynnych pop-owych utworów, jak „No Sleep” należącego do płyty "Unbreakable" przerwała trasę koncertową „Unbreakable World Tour” ****w kwietniu 2016 roku z powodu planowania ciąży. Teraz oficjalnie ogłosiła, że jest w ciąży.

„Dziękujemy Bogu za nasze błogosławieństwo” – mówi Janet w rozmowie z magazynem „People”.

Piosenkarka skończyła 50 lat 16 maja 2016 roku. Szanse zajścia w ciążę u kobiet po 40-tce wynosi około 5 procent, a po 50 roku życiu są one jeszcze mniejsze. Wynika to z biologicznych zmian zachodzących w organizmie kobiety.

W teorii, ciąża możliwa jest wtedy, kiedy trwa jajeczkowanie. W praktyce, największe szanse na zapłodnienie mają kobiety w wieku 20-30 lat, kiedy ich organizm jest najlepiej przystosowany do rodzenia dziecka. Wtedy też owulacje są regularne i kobieta jest w trakcie rozkwitu swojego wieku rozrodczego.

Gwiazdy w ciąży – wyglądają olśniewająco!

Gwiazdy w ciąży – wyglądają olśniewająco!

Celebrytki spodziewające się dzieci udowadniają, że burza hormonów w ciele kobiety może mieć pozytywne skutki. Świetnie wyglądają i z dumą podkreślają ciążowe krągłości.

Z biegiem czasu, kobiece gonady produkują coraz mniej żeńskich hormonów, a następnie kobieta wchodzi w okres menopauzy. Wiek 45-50 lat to tzw. wiek perimenopauzalny. Kobiety miewają wtedy skąpe i rzadkie miesiączki. Natomiast średni wiek, w którym następuje zaprzestanie cyklu miesiączkowego, brak owulacji i uwolnienia komórki jajowej, to 51 lat. Wtedy ustaje okres rozrodczy kobiety.

Jest możliwość zajścia w ciążę po 40-tce. Często zdarza się, że kobiety w okresie przedmenopauzalnym, zaprzestają stosowania antykoncepcji, twierdząc, że zapłodnienie już jej nie grozi. Natomiast urodzenie dziecka po 50-tce zdarza się rzadko.

W Polsce w ciągu ostatnich dwóch lat, kobiety w wieku 50+ urodziły 7 dzieci. Zaś w Stanach Zjednoczonych, w ciągu trzech lat liczba urodzeń matek w wieku 50-54 lat wzrosła o ponad 165 proc.

Jednak ciąża po 50-tce to często wynik zapłodnienia pozaustrojowego, czyli in vitro. Plemniki wprowadzone są do komórki jajowej poza macicą, a następnie embrion wprowadzony jest do ciała kobiety. Zwykle dawczyniami jajeczek są młode kobiety.

Błędy, które utrudniają zajście w ciążę
Błędy, które utrudniają zajście w ciążę [6 zdjęć]

Kiedy para marzy o poczęciu dziecka, stara się zrobić wszystko, co mogłoby ułatwić zajście w ciążę.

zobacz galerię

Rodzenie dzieci już po ukończeniu 35 lat zwiększa ryzyko powikłań. Częściej występują poronienia i przedwczesne porody. Natomiast w wieku 40-50 lat, wzrasta ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa lub innymi wadami wrodzonymi.

Często w tym wieku przyszłą matkę dotykają choroby, takie jak nadciśnienie czy cukrzyca, a ciąża może dodatkowo zaostrzyć objawy tych chorób. Dlatego też, kobieta w później ciąży powinna być pod stałą opieką lekarza, aby zadbać o zdrowie swoje o swojego dziecka.

Coraz częściej z przypadkami decyzji o macierzyństwie po 40-tce słyszy się w świecie gwiazd. Oprócz Janet Jackson, były to chociażby Gwen Stefani (44 lata) czy też Halle Berry (47 lat).

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.