Piosenkarka Janet Jackson (50 lat) w ciąży. Co o tak późnym macierzyństwie mówi biologia?
Amerykańska wokalistka Janet Jackson doczekała się upragnionej ciąży w wieku 50 lat. Ojcem dziecka jest 42-letni mąż artystki Wissam Al Mana, z którym od dłuższego czasu starała się o dziecko.
Janet, wykonawczyni wielu słynnych pop-owych utworów, jak „No Sleep” należącego do płyty "Unbreakable" przerwała trasę koncertową „Unbreakable World Tour” ****w kwietniu 2016 roku z powodu planowania ciąży. Teraz oficjalnie ogłosiła, że jest w ciąży.
„Dziękujemy Bogu za nasze błogosławieństwo” – mówi Janet w rozmowie z magazynem „People”.
Piosenkarka skończyła 50 lat 16 maja 2016 roku. Szanse zajścia w ciążę u kobiet po 40-tce wynosi około 5 procent, a po 50 roku życiu są one jeszcze mniejsze. Wynika to z biologicznych zmian zachodzących w organizmie kobiety.
W teorii, ciąża możliwa jest wtedy, kiedy trwa jajeczkowanie. W praktyce, największe szanse na zapłodnienie mają kobiety w wieku 20-30 lat, kiedy ich organizm jest najlepiej przystosowany do rodzenia dziecka. Wtedy też owulacje są regularne i kobieta jest w trakcie rozkwitu swojego wieku rozrodczego.
Z biegiem czasu, kobiece gonady produkują coraz mniej żeńskich hormonów, a następnie kobieta wchodzi w okres menopauzy. Wiek 45-50 lat to tzw. wiek perimenopauzalny. Kobiety miewają wtedy skąpe i rzadkie miesiączki. Natomiast średni wiek, w którym następuje zaprzestanie cyklu miesiączkowego, brak owulacji i uwolnienia komórki jajowej, to 51 lat. Wtedy ustaje okres rozrodczy kobiety.
Jest możliwość zajścia w ciążę po 40-tce. Często zdarza się, że kobiety w okresie przedmenopauzalnym, zaprzestają stosowania antykoncepcji, twierdząc, że zapłodnienie już jej nie grozi. Natomiast urodzenie dziecka po 50-tce zdarza się rzadko.
W Polsce w ciągu ostatnich dwóch lat, kobiety w wieku 50+ urodziły 7 dzieci. Zaś w Stanach Zjednoczonych, w ciągu trzech lat liczba urodzeń matek w wieku 50-54 lat wzrosła o ponad 165 proc.
Jednak ciąża po 50-tce to często wynik zapłodnienia pozaustrojowego, czyli in vitro. Plemniki wprowadzone są do komórki jajowej poza macicą, a następnie embrion wprowadzony jest do ciała kobiety. Zwykle dawczyniami jajeczek są młode kobiety.
Rodzenie dzieci już po ukończeniu 35 lat zwiększa ryzyko powikłań. Częściej występują poronienia i przedwczesne porody. Natomiast w wieku 40-50 lat, wzrasta ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa lub innymi wadami wrodzonymi.
Często w tym wieku przyszłą matkę dotykają choroby, takie jak nadciśnienie czy cukrzyca, a ciąża może dodatkowo zaostrzyć objawy tych chorób. Dlatego też, kobieta w później ciąży powinna być pod stałą opieką lekarza, aby zadbać o zdrowie swoje o swojego dziecka.
Coraz częściej z przypadkami decyzji o macierzyństwie po 40-tce słyszy się w świecie gwiazd. Oprócz Janet Jackson, były to chociażby Gwen Stefani (44 lata) czy też Halle Berry (47 lat).