Piosenkarka Janet Jackson (50 lat) w ciąży. Co o tak późnym macierzyństwie mówi biologia?

Amerykańska wokalistka Janet Jackson doczekała się upragnionej ciąży w wieku 50 lat. Ojcem dziecka jest 42-letni mąż artystki Wissam Al Mana, z którym od dłuższego czasu starała się o dziecko.

Janet, wykonawczyni wielu słynnych pop-owych utworów, jak „No Sleep” należącego do płyty "Unbreakable" przerwała trasę koncertową „Unbreakable World Tour” ****w kwietniu 2016 roku z powodu planowania ciąży. Teraz oficjalnie ogłosiła, że jest w ciąży.

Polecane wideo:

„Dziękujemy Bogu za nasze błogosławieństwo” – mówi Janet w rozmowie z magazynem „People”.

Piosenkarka skończyła 50 lat 16 maja 2016 roku. Szanse zajścia w ciążę u kobiet po 40-tce wynosi około 5 procent, a po 50 roku życiu są one jeszcze mniejsze. Wynika to z biologicznych zmian zachodzących w organizmie kobiety.

W teorii, ciąża możliwa jest wtedy, kiedy trwa jajeczkowanie. W praktyce, największe szanse na zapłodnienie mają kobiety w wieku 20-30 lat, kiedy ich organizm jest najlepiej przystosowany do rodzenia dziecka. Wtedy też owulacje są regularne i kobieta jest w trakcie rozkwitu swojego wieku rozrodczego.

Gwiazdy w ciąży – wyglądają olśniewająco!

Celebrytki spodziewające się dzieci udowadniają, że burza hormonów w ciele kobiety może mieć pozytywne skutki. Świetnie wyglądają i z dumą podkreślają ciążowe krągłości.

Z biegiem czasu, kobiece gonady produkują coraz mniej żeńskich hormonów, a następnie kobieta wchodzi w okres menopauzy. Wiek 45-50 lat to tzw. wiek perimenopauzalny. Kobiety miewają wtedy skąpe i rzadkie miesiączki. Natomiast średni wiek, w którym następuje zaprzestanie cyklu miesiączkowego, brak owulacji i uwolnienia komórki jajowej, to 51 lat. Wtedy ustaje okres rozrodczy kobiety.

Jest możliwość zajścia w ciążę po 40-tce. Często zdarza się, że kobiety w okresie przedmenopauzalnym, zaprzestają stosowania antykoncepcji, twierdząc, że zapłodnienie już jej nie grozi. Natomiast urodzenie dziecka po 50-tce zdarza się rzadko.

W Polsce w ciągu ostatnich dwóch lat, kobiety w wieku 50+ urodziły 7 dzieci. Zaś w Stanach Zjednoczonych, w ciągu trzech lat liczba urodzeń matek w wieku 50-54 lat wzrosła o ponad 165 proc.

Jednak ciąża po 50-tce to często wynik zapłodnienia pozaustrojowego, czyli in vitro. Plemniki wprowadzone są do komórki jajowej poza macicą, a następnie embrion wprowadzony jest do ciała kobiety. Zwykle dawczyniami jajeczek są młode kobiety.

Błędy, które utrudniają zajście w ciążę

Kiedy para marzy o poczęciu dziecka, stara się zrobić wszystko, co mogłoby ułatwić zajście w ciążę. Niestety bardzo często nawet wielomiesięczne starania...

Rodzenie dzieci już po ukończeniu 35 lat zwiększa ryzyko powikłań. Częściej występują poronienia i przedwczesne porody. Natomiast w wieku 40-50 lat, wzrasta ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa lub innymi wadami wrodzonymi.

Często w tym wieku przyszłą matkę dotykają choroby, takie jak nadciśnienie czy cukrzyca, a ciąża może dodatkowo zaostrzyć objawy tych chorób. Dlatego też, kobieta w później ciąży powinna być pod stałą opieką lekarza, aby zadbać o zdrowie swoje o swojego dziecka.

Coraz częściej z przypadkami decyzji o macierzyństwie po 40-tce słyszy się w świecie gwiazd. Oprócz Janet Jackson, były to chociażby Gwen Stefani (44 lata) czy też Halle Berry (47 lat).

Komentarze
Artykuły Newsy
Newsy

Matka zamordowała nastoletniego syna. Powód jest wstrząsający

Matka zamordowała nastoletniego syna. Powód jest wstrząsający

Powód, by zabić Trudno zrozumieć, dlaczego kobieta postanawia wynająć osoby, którym zleca pobicie i zabójstwo syna. Jeszcze trudniej zrozumieć, dlaczego sama dopuszcza się jego morderstwa. W odczuciu 32-letniej kobiety istniał ku temu powód. Okrutny plan...

Newsy

Kangurowanie wcześniaków pokazuje głęboką moc dotyku

Naukowcy odkryli, że zapewnienie maleńkim, przedwcześnie narodzonym niemowlętom kontakt skóra do skóry i naturalnego pokarmu, daje dużo korzyści niemowlakom. W Kangaroo Mothercare, rodzic lub opiekun staje się inkubatorem niemowlęcia i głównym źródłem...

Newsy

Poszukiwania dwóch 13-latek z Łodzi zakończone

Poszukiwania dwóch 13-latek z Łodzi zakończone

Weronika Kowalska i Wiktoria Dąbrowska ostatni raz były widziane w piątek 10 lutego 2017, w okolicach ul. Legionów w Łodzi. Weronika Kowalska, znajdująca się po lewej stronie zdjęcia, ma ok. 150 cm wzrostu, waży 40 kg i ma blond włosy do ramion....

Newsy

Naukowcy znaleźli sposób na zastopowanie rozwoju zarodka o miesiąc

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornia w San Francisco wymyślili sposób, aby wstrzymać rozwój wczesnych zarodków myszy przez okres do jednego miesiąca, a później przywrócić ich normalny wzrost. To odkrycie może mieć potencjalny wpływ na wspomaganie rozmnażania,...

Newsy

Wysłali swoją córkę na samobójczy zamach

Wysłali swoją córkę na samobójczy zamach

O samobójczych atakach terrorystycznych słyszy się coraz częściej. Ataki te są traktowane na świecie, jako czwarta fala terroryzmu. Przez badaczy często zaliczane są jako altruistyczne samobójstwo o podłożu religijnym, nawołującym do dżihadu. Taki człowiek...