Pierwsze ciąże dzięki metodzie ane vivo
To krok milowy w leczeniu niepłodności w Polsce. 6 kobiet zaszło w ciążę dzięki nowatorskiej metodzie ane vivo. - Polska jest trzecim na świecie krajem, w których ta metoda jest dostępna – podkreśla dr Wojciech Sierka, biolog wykonujący zabiegi.
1. Co to jest ane vivo?
Zabieg pod tajemniczą nazwą ane vivo to metoda wspomagania zapłodnienia. Wyróżnia ją fakt, że całość procesu odbywa się w ciele kobiety.
- Takie rozwiązanie jest możliwe, dzięki maleńkiej silikonowej kapsułce, do której wprowadza się wcześnie pobrane od mężczyzny i kobiety plemniki oraz komórki jajowe – precyzuje dr Wojciech Sierka.
Przeczytaj koniecznie
- Poważne zagrożenie dla dziecka, które czyha zimą w każdym domu
- Większość rodziców w okresie jesienno-zimowym popełnia ten błąd. Skutki mogą być fatalne
- Te choroby biorą się z powietrza. Zobacz, jak sobie z nimi radzić
- **Znana blogerka opowiada o przełomie w swoim życiu. Dowiedz się, co go spowodowało**
Kapsułka zostaje umieszczona bezpośrednio w macicy. Jest utkana tysiącami mikrodziurek, dzięki którym wnikają do niej naturalne substancje odżywcze, które pozwalają na połączenie się komórek i rozwój zarodków.
- Po 24 godzinach pojemniczek zostaje wyjęty z ciała kobiety, a po kolejnych 2-4 dniach embriony do niego wracają – podkreśla Sierka.
2. Ane vivo w Polsce
Pierwsze próby zapłodnienia dzięki tej metodzie lekarze z katowickiej kliniki Gyncentrum podjęli w lipcu. Do programu zgłosiły się pacjentki borykające się z niepłodnością, po leczeniu farmakologicznym i chirurgicznym, ale też takie, które mają już dzieci poczęte dzięki in vitro.
Dziś wiadomo już, że na 13 pań, które podeszły do zabiegu, w ciążę zaszło 6. Oznacza to 46-proc. skuteczność metody. Wiadomo, że ciąże rozwijają się prawidłowo. Pierwszych porodów lekarze spodziewają się w czerwcu i lipcu.
Czy ane vivo wyprze in vitro? - Nie. Nie da się jednak ukryć, że ane vivo jest metodą mniej agresywną, do której nie potrzebny jest mikroskop i szkiełko. Cenią ją sobie szczególnie panie podchodzące do ciąży bardzo religijnie i emocjonalnie – twierdzi dr Wojciech Sierka.
Ane vivo jest stosunkowo nową i nowatorską metodą. Z powodzeniem stosują ją lekarze w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Pierwsze dziecko poczęte dzięki tej metodzie przyszło na świat w maju 2016 w Bilbao w Hiszpanii.
Klinika Gyncentrum jest jedynym w Polsce szpitalem, w którym stosuje się ane vivo.