Trwa ładowanie...

Pierwsze ciąże dzięki metodzie ane vivo

To krok milowy w leczeniu niepłodności w Polsce. 6 kobiet zaszło w ciążę dzięki nowatorskiej metodzie ane vivo. - Polska jest trzecim na świecie krajem, w których ta metoda jest dostępna – podkreśla dr Wojciech Sierka, biolog wykonujący zabiegi.

Zobacz film: "Katar u niemowlaka"

1. Co to jest ane vivo?

Zabieg pod tajemniczą nazwą ane vivo to metoda wspomagania zapłodnienia. Wyróżnia ją fakt, że całość procesu odbywa się w ciele kobiety.

  • Takie rozwiązanie jest możliwe, dzięki maleńkiej silikonowej kapsułce, do której wprowadza się wcześnie pobrane od mężczyzny i kobiety plemniki oraz komórki jajowe – precyzuje dr Wojciech Sierka.

Przeczytaj koniecznie

Kapsułka zostaje umieszczona bezpośrednio w macicy. Jest utkana tysiącami mikrodziurek, dzięki którym wnikają do niej naturalne substancje odżywcze, które pozwalają na połączenie się komórek i rozwój zarodków.

  • Po 24 godzinach pojemniczek zostaje wyjęty z ciała kobiety, a po kolejnych 2-4 dniach embriony do niego wracają – podkreśla Sierka.

2. Ane vivo w Polsce

Pierwsze próby zapłodnienia dzięki tej metodzie lekarze z katowickiej kliniki Gyncentrum podjęli w lipcu. Do programu zgłosiły się pacjentki borykające się z niepłodnością, po leczeniu farmakologicznym i chirurgicznym, ale też takie, które mają już dzieci poczęte dzięki in vitro.

Dziś wiadomo już, że na 13 pań, które podeszły do zabiegu, w ciążę zaszło 6. Oznacza to 46-proc. skuteczność metody. Wiadomo, że ciąże rozwijają się prawidłowo. Pierwszych porodów lekarze spodziewają się w czerwcu i lipcu.

Czy ane vivo wyprze in vitro? - Nie. Nie da się jednak ukryć, że ane vivo jest metodą mniej agresywną, do której nie potrzebny jest mikroskop i szkiełko. Cenią ją sobie szczególnie panie podchodzące do ciąży bardzo religijnie i emocjonalnie – twierdzi dr Wojciech Sierka.

Ane vivo jest stosunkowo nową i nowatorską metodą. Z powodzeniem stosują ją lekarze w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Pierwsze dziecko poczęte dzięki tej metodzie przyszło na świat w maju 2016 w Bilbao w Hiszpanii.

Klinika Gyncentrum jest jedynym w Polsce szpitalem, w którym stosuje się ane vivo.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.