Trwa ładowanie...

Pielęgnacja skóry dziecka – to musisz wiedzieć

Avatar placeholder
31.03.2021 16:37
Pielęgnacja skóry dziecka – to musisz wiedzieć
Pielęgnacja skóry dziecka – to musisz wiedzieć

Dlaczego pielęgnacja skóry w przypadku niemowlaków jest tak ważna? Ponieważ skóra u małego dziecka to 25 procent masy całkowitej ciała. Rolą skóry jest nie tylko ochrona przed nadmierną utratą wody, ale także osłona przed bakteriami, grzybami czy wirusami. Dodatkowo od skóry zależy właściwa termoregulacja i przemiana materii, ponieważ za jej pośrednictwem odbywa się wyrzucanie z organizmu wszelkich toksyn.

spis treści

1. Skóra małego dziecka

Ochrona naskórka u niemowlaka jest konieczna, ponieważ jest on znacznie cieńszy niż naskórek osoby dorosłej, a co za tym idzie bardziej narażony na destruktywne działanie czynników zewnętrznych. Skórę małego dziecka łatwiej narazić na otarcia, przenikanie substancji szkodliwych czy stany zapalne. Na początku skóra nie jest w stanie wytworzyć płaszcza lipidowego, który będzie chronić przed wnikaniem wszelkiego brudu czy negatywnym działaniem mikroorganizmów. Inną cechą charakterystyczną dla niedojrzałej skóry dziecka jest nieduża zawartość elastyny i kolagenu, co wpływa na jej mniejszą rozciągliwość.

Skóra niemowlaka wymaga szczególnej pielęgnacji
Skóra niemowlaka wymaga szczególnej pielęgnacji (123RF)

2. Zaraz po urodzeniu

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

To, w jakim stanie jest skóra dziecka, będzie miało znaczny wpływ na jego komfort i samopoczucie. Dlatego kąpiel i codzienna pielęgnacja skóry przy przewijaniu jest dla dziecka bardzo ważna. Trzeba pamiętać o tym, że niemowlę ma bardzo wrażliwą skórę, dlatego wszystkie produkty dla dzieci stosowane podczas kąpieli powinny być delikatne, pozbawione barwników, alkoholu i nie mogą być perfumowane. W przypadku niemowląt wystarczy tylko ciepła woda i mydło. Przy kąpieli należy pamiętać o tym, aby woda była w odpowiedniej temperaturze, czyli nie wyższa niż 37 stopni. Sama kąpiel nie powinna być długa nawet w okresie letnim – wystarczy mniej niż 10 minut. Do mycia można użyć delikatnej bawełnianej gąbki, myjki. Można też umyć malucha ręką. Po wyjęciu z wanienki nie wolno skóry dziecka trzeć ręcznikiem, należy ją tylko delikatnie osuszyć.

Kąpiel malucha – o czym warto pamiętać?
Kąpiel malucha – o czym warto pamiętać? [6 zdjęć]

Kąpiel dziecka to rytuał bardzo istotny dla każdego niemowlaka. Codzienne kilka minut przeznaczone tylko

zobacz galerię

Niemowlę może być kąpane co dwa dni, ale za to przy zmianie pieluchy należy za każdym razem umyć pupę, np. wacikiem zmoczonym w wodzie z mydłem. Kąpiąc dziecko, nie wolno zapominać o tym, że kikut pępowiny nie powinien być zmoczony. Po dokładnym osuszeniu ciałka dziecka można je w całości nawilżyć, smarując np. balsamem nawilżającym. Inne maluchy wymagają, aby ich skóra była natłuszczona, i tu można użyć np. oliwki czy kremu natłuszczającego. Okolice pupy i narządów płciowych można posmarować maścią ochronną, a w razie zaczerwienienia użyć preparatu na odparzenia. W codziennej pielęgnacji mogą pomóc chusteczki nawilżane dla dzieci, ale także wacik namoczony w wodzie.

3. Zmiany skórne

Przy codziennej regularnej pielęgnacji mogą u malucha pojawić się zmiany skórne, np. zaczerwienienia, wypryski, skóra może być zbyt wysuszona. Coraz częściej u dzieci diagnozowane jest AZS, czyli atopowe zapalenie skóry. W takim przypadku skóra bardzo szybko traci wilgoć, mogą pojawić się pęknięcia. Choroba najczęściej jest lokalizowana na policzkach, za uszami, a w późniejszym etapie na ramionach, plecach i w zgięciach łokci i kolan.

Musisz to wiedzieć

AZS powoduje uporczywy świąd skóry, a przy intensywnym drapaniu może nawet dojść do infekcji. W takim przypadku lekarz może zalecić kąpiel w emolientach, które mogą występować nie tylko w postaci żelu do kąpieli, ale także oliwki czy kremu do twarzy. Ich regularne stosowanie może przywrócić skórze elastyczność, a dziecku komfort. U małych dzieci mogą pojawić się potówki, które najczęściej powstają w wyniku przegrzania. Są to drobne, jasnoczerwone pęcherzyki, które mogą być nawet wypełnione płynem. W takim przypadku należy zrezygnować z kremów natłuszczających, które powodują zatykanie ujścia gruczołów potowych.

Jeżeli na głowie pojawią się białe lub żółte łuski, to znaczy, że maluch ma ciemieniuchę. Jest to wynik nieustabilizowanej jeszcze gospodarki hormonalnej. Najczęściej przypadłość mija w okolicach 3 miesiąca życia. Czasem, gdy ciemieniucha jest duża, można ją natłuścić – polecana jest oliwka lub specjalistyczny emolient do ciemieniuchy. Po natłuszczeniu (najlepiej na godzinę przed kąpielą) łuski powinny dać się sczesać szczotką do włosów dla niemowlaków.

Wszystkie stosowane produkty dla dzieci muszą być bezpieczne dla malucha. Dlatego najlepiej wybierać te, które posiadają pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka czy Centrum Zdrowia Dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze