Trwa ładowanie...

Pięć najczęstszych nowotworów u mężczyzn

W Polsce i w Europie nowotwory są drugą, zaraz po chorobach układu krążenia, przyczyną zgonów. Oto pięć najczęstszych typów raka, na które narażeni są mężczyźni.

Zobacz film: "Jak twój maluszek rozwija się w brzuchu?"

1. Rak prostaty

Rak prostaty jest najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn. Statystyki mówią także, że jest on drugą, zaraz po raku płuc, przyczyną zgonów. Jak podaje American Cancer Society, rak prostaty zostaje prawidłowo zdiagnozowany tylko u jednego na siedmiu mężczyzn.

Choroba rozpoczyna się, gdy komórki w gruczole prostaty zaczynają gwałtownie wzrastać. Niemal każdy nowotwór prostaty to gruczolakorak, który powstaje z komórek gruczołowych – tych samych, które produkują wydzielinę łączącą się z nasieniem.

Są nowotwory, które najczęściej dotykają mężczyzn
Są nowotwory, które najczęściej dotykają mężczyzn (123rf)

2. Rak płuc

Według statystyk, jeden na 14 mężczyzn zachoruje na raka płuc. Dane te obejmują zarówno osoby palące, jak i niepalące. U palaczy jednak ryzyko nowotworu płuc jest zdecydowanie wyższe.

Charakteryzuje się on nieprawidłowym wzrostem komórek w jednym lub w obu płucach. Zbyt szybkie ich rozprzestrzenianie się może tworzyć guzy, co następnie zaburza pracę tego narządu.

3. Rak jelita grubego i odbytu

Na trzecim miejscu na liście najczęstszych nowotworów występujących u mężczyzn znajduje się rak jelita grubego i odbytu. Nie zawsze jednak występują one razem.

Komórki rakowe nie zanikają w naturalny sposób – nieustannie dzielą się, tworząc nowe. Ważna jest profilaktyka, tj. aktywność fizyczna, brak papierosów i spożywanie małej ilości alkoholu.

4. Rak pęcherza

90 proc. przypadków raka pęcherza występuje u mężczyzn powyżej 55. roku życia, a średni wiek w chwili rozpoznania wynosi 73 lata. Ten rodzaj nowotworu diagnozowany jest u jednego na 26 mężczyzn.

Rak pęcherza pojawia się, gdy komórki rakowe wnikną do mięśni pęcherza przez błonę śluzową. Często występują tutaj także przerzuty do innych organów.

5. Rak skóry

U mężczyzn często pojawia się czerniak. Ryzyko wystąpienia raka skóry wzrasta wraz z wiekiem, dlatego średnio do diagnozy dochodzi w 63. roku życia. Nie jest on jednak rzadkością także u młodszych osób.

Rak skóry powstaje z powodu nieprawidłowego podziału komórek, które łatwo rozprzestrzeniają się na inne części ciała. Najlepiej jest więc zapobiegać chorobie, np. poprzez dbanie o skórę podczas kąpieli słonecznych. Szczególnie uważać powinny osoby o wrażliwej, jasnej skórze z piegami.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.