Pięć najczęstszych nowotworów u mężczyzn

W Polsce i w Europie nowotwory są drugą, zaraz po chorobach układu krążenia, przyczyną zgonów. Na raka szczególnie narażeni są mężczyźni. Oto pięć najczęstszych typów raka, na które narażeni są mężczyźni.

 

Rak prostaty

Rak prostaty jest najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn. Statystyki mówią także, że jest on drugą, zaraz po raku płuc, przyczyną zgonów. Jak podaje American Cancer Society, rak prostaty zostaje prawidłowo zdiagnozowany tylko u jednego na siedmiu mężczyzn.

Choroba rozpoczyna się, gdy komórki w gruczole prostaty zaczynają gwałtownie wzrastać. Niemal każdy nowotwór prostaty to gruczolakorak, który powstaje z komórek gruczołowych – tych samych, które produkują wydzielinę łączącą się z nasieniem.

 

Rak płuc

Według statystyk, jeden na 14 mężczyzn zachoruje na raka płuc. Dane te obejmują zarówno osoby palące, jak i niepalące. U palaczy jednak ryzyko nowotworu płuc jest zdecydowanie wyższe.

Charakteryzuje się on nieprawidłowym wzrostem komórek w jednym lub w obu płucach. Zbyt szybkie ich rozprzestrzenianie się może tworzyć guzy, co następnie zaburza pracę tego narządu.

Rak jelita grubego i odbytu

Na trzecim miejscu na liście najczęstszych nowotworów występujących u mężczyzn znajduje się rak jelita grubego i odbytu. Nie zawsze jednak występują one razem.

Komórki rakowe nie zanikają w naturalny sposób – nieustannie dzielą się, tworząc nowe. Ważna jest profilaktyka, tj. aktywność fizyczna, brak papierosów i spożywanie małej ilości alkoholu.

Rak pęcherza

90 proc. przypadków raka pęcherza występuje u mężczyzn powyżej 55. roku życia, a średni wiek w chwili rozpoznania wynosi 73 lata. Ten rodzaj nowotworu diagnozowany jest u jednego na 26 mężczyzn.

Rak pęcherza pojawia się, gdy komórki rakowe wnikną do mięśni pęcherza przez błonę śluzową. Często występują tutaj także przerzuty do innych organów.

Rak skóry

U mężczyzn często pojawia się czerniak. Ryzyko wystąpienia raka skóry wzrasta wraz z wiekiem, dlatego średnio do diagnozy dochodzi w 63. roku życia. Nie jest on jednak rzadkością także u młodszych osób.

Rak skóry powstaje z powodu nieprawidłowego podziału komórek, które łatwo rozprzestrzeniają się na inne części ciała. Najlepiej jest więc zapobiegać chorobie, np. poprzez dbanie o skórę podczas kąpieli słonecznych. Szczególnie uważać powinny osoby o wrażliwej, jasnej skórze z piegami.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

ubranka

~paola123 • ostatni post 2 dni temu

4
Artykuły Maluch
Maluch

Mamy plagę samotnych dzieci

Mamy plagę samotnych dzieci Odtwórz wideo

Czas w obecnych czasach jest towarem deficytowym. Zapracowani rodzice coraz mniej czasu spędzają z dziećmi, co sprawia, że są one samotne i zagubione. O samotności dzieci i tym, jak jej zaradzić, opowiadają aktorka Aneta Todorczuk-Perkuć, pedagog Aleksandra...

Maluch

8 najgorszych prezentów dla dzieci

8 najgorszych prezentów dla dzieci

przy jednym stole z rodziną, którą nie widzieli przez długi czas. Maluchy jednak czekają nie tylko na babcie, dziadków, ciocie, wujków. Tu chodzi (...) mogą jedynie służyć celom edukacyjnym, aby maluch poznał świat...

Maluch

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Wrogowie zdrowia zębów O tym, że cukier nie jest sprzymierzeńcem zdrowych zębów - wiadomo nie od dziś. Jednak gorszy od białego proszku wpływ na zdrowie uzębienia mają produkty kleiste, które przylegają do zębów i stwarzają bakteriom wywołującym próchnicę...

Maluch

Co może sygnalizować ból gardła?

Co może sygnalizować ból gardła?

Przyczyny bólu gardła Ból gardła jest częstym objawem wielu chorób, infekcji wirusowych czy bakteryjnych. Jego leczenie bywa bolesne i może trwać nawet przez kilka tygodni. Jednak, by wdrożone leki naprawdę były skuteczne, należy określić przyczynę bólu....

Maluch

Cieciorka - warzywo idealne dla dzieci

Cieciorka - warzywo idealne dla dzieci

Co warto wiedzieć o ciecierzycy? Cieciorka, zwana również ciecierzycą lub grochem włoskim, jest klasyfikowana jako roślina strączkowa. Jest niezwykle popularna na Bliskim Wschodzie i w krajach basenu Morza Śródziemnego. Wykorzystuje się ją do przygotowania...

Maluch

Urlop macierzyński w Polsce i Europie

Urlop macierzyński w Polsce i Europie

miejsca w przedszkolu publicznym. Niestety brakuje tego typu placówek, a rodzice muszą się potrudzić, by umieścić malucha w przedszkolu. Zostają

Maluch

Karmienie maluszka

Karmienie maluszka

Zbliżając się do drugich urodzin nasze dziecko powinno czerpać większość składników odżywczych z pokarmów stałych. Musi w związku z tym odżywiać się w sposób urozmaicony.

Maluch

Rodzinny piknik

Rodzinny piknik

Odpowiednie przygotowanie do pikninku to podstawa. Niezbędne będą koc piknikowy i zestaw papierowych tacek i serwetek oraz plastikowych kubeczków i sztućców. Serwetki papierowe (6,99 PLN) to niezbędne wyposażenie na piknik. W PEPCO znajdą się również...