Trwa ładowanie...

Pięć najczęstszych nowotworów u mężczyzn

 Magdalena Bury
07.01.2019 11:53
Pięć najczęstszych nowotworów u mężczyzn
Pięć najczęstszych nowotworów u mężczyzn (123rf)

W Polsce i w Europie nowotwory są drugą, zaraz po chorobach układu krążenia, przyczyną zgonów. Oto pięć najczęstszych typów raka, na które narażeni są mężczyźni.

1. Rak prostaty

Rak prostaty jest najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn. Statystyki mówią także, że jest on drugą, zaraz po raku płuc, przyczyną zgonów. Jak podaje American Cancer Society, rak prostaty zostaje prawidłowo zdiagnozowany tylko u jednego na siedmiu mężczyzn.

Choroba rozpoczyna się, gdy komórki w gruczole prostaty zaczynają gwałtownie wzrastać. Niemal każdy nowotwór prostaty to gruczolakorak, który powstaje z komórek gruczołowych – tych samych, które produkują wydzielinę łączącą się z nasieniem.

Są nowotwory, które najczęściej dotykają mężczyzn
Są nowotwory, które najczęściej dotykają mężczyzn (123rf)

2. Rak płuc

Zobacz film: "Jak twój maluszek rozwija się w brzuchu?"

Według statystyk, jeden na 14 mężczyzn zachoruje na raka płuc. Dane te obejmują zarówno osoby palące, jak i niepalące. U palaczy jednak ryzyko nowotworu płuc jest zdecydowanie wyższe.

Charakteryzuje się on nieprawidłowym wzrostem komórek w jednym lub w obu płucach. Zbyt szybkie ich rozprzestrzenianie się może tworzyć guzy, co następnie zaburza pracę tego narządu.

3. Rak jelita grubego i odbytu

Na trzecim miejscu na liście najczęstszych nowotworów występujących u mężczyzn znajduje się rak jelita grubego i odbytu. Nie zawsze jednak występują one razem.

Komórki rakowe nie zanikają w naturalny sposób – nieustannie dzielą się, tworząc nowe. Ważna jest profilaktyka, tj. aktywność fizyczna, brak papierosów i spożywanie małej ilości alkoholu.

4. Rak pęcherza

90 proc. przypadków raka pęcherza występuje u mężczyzn powyżej 55. roku życia, a średni wiek w chwili rozpoznania wynosi 73 lata. Ten rodzaj nowotworu diagnozowany jest u jednego na 26 mężczyzn.

Rak pęcherza pojawia się, gdy komórki rakowe wnikną do mięśni pęcherza przez błonę śluzową. Często występują tutaj także przerzuty do innych organów.

5. Rak skóry

U mężczyzn często pojawia się czerniak. Ryzyko wystąpienia raka skóry wzrasta wraz z wiekiem, dlatego średnio do diagnozy dochodzi w 63. roku życia. Nie jest on jednak rzadkością także u młodszych osób.

Rak skóry powstaje z powodu nieprawidłowego podziału komórek, które łatwo rozprzestrzeniają się na inne części ciała. Najlepiej jest więc zapobiegać chorobie, np. poprzez dbanie o skórę podczas kąpieli słonecznych. Szczególnie uważać powinny osoby o wrażliwej, jasnej skórze z piegami.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze