Personifikacja - czym jest, czym się różni od innych środków stylistycznych?
Personifikacja jest środkiem stylistycznym, który dzięki metaforze nadaje przedmiotom, zwierzętom lub elementom przyrody ludzkie zachowania i cechy. Najczęściej dokonują jej dzieci, scenarzyści lub pisarze. Każdy uczeń kończący szkołę podstawową powinien wiedzieć, czym jest personifikacja i czemu służy, a także, czym różni się personifikacja od animizacji. Wszystko o personifikacji w artykule poniżej.
1. Co to jest personifikacja?
Personifikacja (uosobienie) to figura retoryczna i środek stylistyczny, polegający na metaforycznym przedstawianiu roślin, zwierząt, przedmiotów nieożywionych, idei i zjawisk jako osób ludzkich. Często personifikujemy pojęcia abstrakcyjne, głównie jako wygłaszające przemowy.
Personifikacja stosowana jest od bardzo dawna i to właśnie za jej pomocą tłumaczono ludziom różne zjawiska, takie jak m.in. zmiana pór roku czy religia.
Podstawową funkcją personifikacji jest zdynamizowanie obrazu poetyckiego.
2. Czym różni się personifikacja od animizacji?
Na czym polega różnica między tymi środkami stylistycznymi? Animizację możemy w skrócie zdefiniować jako rodzaj metafory, który polega na przypisywaniu przedmiotom nieożywionym, zjawiskom natury lub abstrakcyjnym pojęciom właściwości istot żywych.
Personifikacja idzie o krok dalej - istoty nieożywione nie tylko mają nadane ludzkie właściwości, ale są przedstawiane w postaci ludzkiej osoby i wygłaszają przemówienia.
3. Personifikacja a antropomorfizacja
Innym, niezwykle podobnym środkiem stylistycznym do personifikacji jest antropomorfizacja. Obydwa pojęcia uznawane są często za synonimy.
Różnica między nimi polega na tym, że personifikacja odznacza się sztucznością oraz umownością, często stanowi mocno utrwalone w tradycji literackiej obrazy.
Antropomorfizacja zaś jest mniej skonwencjonalizowana. Często nie rezygnuje całkowicie z naturalnej przynależności do przedstawianych zjawisk, przypisując ludzkie cechy jedynie niektórym ich aspektom.
4. Personifikacja - przykładowe zdania
Oto kilka przykładów personifikacji:
- Pani Zima odeszła, śpiewając smutną, pożegnalną pieśń.;
- Drzewo spojrzało na mnie ze złością i powiedziało, żebyś już sobie poszła.;
- To ciastko wciąż na mnie patrzyło i mówiło: "zjedz mnie!"