Trwa ładowanie...

Pełnia księżyca ma wpływ na poród. Więcej kobiet rodzi, kiedy księżyc jest w pełni

 Dorota Mielcarek
23.10.2024 09:30
Pełnia księżyca ma wpływ na odejście wód płodowych
Pełnia księżyca ma wpływ na odejście wód płodowych (iStock)

Pełnia księżyca to magiczny czas dla wszystkich, jednak na niektórych ma szczególny wpływ. Najbardziej podatne są kobiety, które spodziewają się dziecka. Nie jest to mit! Okazuje się, że położne ze zgrozą sprawdzają grafik. Porodówki pękają w szwach!

spis treści

1. Pełnia księżyca a poród

Podczas pełni księżyca, porodówki przeżywają prawdziwe oblężenie.

Pełnia księżyca
Pełnia księżyca (SPPL)

Wydaje się, że to mit, jednak na jednej z grup medycznych, pielęgniarka zapytała swoje koleżanki: "jak tam u Was? Dziś była pełnia". Co prawda, wiedziałam, że podczas pełni ciężko jest zasnąć, ale nie znalazłam na to żadnych naukowych dowodów. Jednak, żeby pełnia księżyca miała wpływ na poród? Zapytałam położną Martę Augustyn, która pracuje w bydgoskim szpitalu, czy faktycznie ma więcej pracy podczas tych wyjątkowych nocy.

Zobacz film: "Poczucie bezpieczeństwa przy porodzie"

- Na pewno pełnia księżyca dokłada nam roboty. Nie wiem, czy chodzi o przypływy i odpływy, ale wody płodowe na pewno odpływają! - mówi położna.

Oddział położniczy
Oddział położniczy (East News)

Niesamowite, że już w latach 50. XX w. przeprowadzono badania, które wykazały, że największa liczba porodów przypada na trzy dni w pobliżu pełni – dzień przed, dzień pełni i dzień po niej. Niestety, nie są zbyt dobrze opisane.

Jedna z najpopularniejszych położnych, Jeannette Kalyta, napisała w swojej książce "3550 cudów":

"Księżyc w pełni często oznacza dla położnych pracowitą noc, wiele kobiet właśnie wtedy rodzi swoje dzieci. To on kieruje ruchem płynem w organizmie człowieka, to jego potężna siła jest w stanie poruszyć oceany w czasie przypływu i odpływu. Ze względu na swoją zmienność kojarzony jest z naturą kobiety".

Praca położnych
Praca położnych (Archiwum prywatne)

Czy położnych na dyżurach podczas pełni jest zatem więcej?

- Niestety nie ma nas więcej, bo nie ma jak. Po prostu jest nas za mało, żeby dodatkowo obstawić dyżur – podumowuje położna.

2. Dziecko urodzone podczas pełni

Podczas pełni księżyca, w całym szpitalu, ciężko znaleźć oddział, gdzie dzieje się niewiele. Pielęgniarki i położne, po każdym takim dyżurze, dzielą się ze sobą doświadczeniami. Kiedy kobiety zaczynają rodzić, położne zauważają pewne trendy.

- Nie wiedzieć czemu, istnieje prawo serii. Po prostu nagle przychodzą gromady pacjentek z jednym rozpoznaniem, np. nadciśnieniem, a później zmiana, np. mnóstwo cukrzyc – mówi położna Marta Augustyn.

Nie ma wątpliwości, że kiedy księżyc jest w pełni, położne czeka praca na 200 proc.

Co ciekawe, astrolodzy twierdzą, że dzieci urodzone podczas pełni księżyca są wyjątkowe.

- Kobiety często rodzą podczas pełni księżyca, jest to jego najpiękniejsza faza i wpływa na kobietę, która nosi w sobie dziecko. Potomek w przyszłości będzie żywiołowy, niecierpliwy i bardzo kreatywny. Jego gama zainteresowań będzie szeroka – mówi astrolog Teresa Kopna.

Położne szykują się do wytężonej pracy. Jeśli termin twojego porodu przypada na kilka dni koło pełni, powinnaś spakować torbę i spodziewać się odejścia wód płodowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze