Owoce liczi na pusty żołądek są trujące
Jedzenie liczi na pusty żołądek jest niebezpieczne. Było przyczyną śmierci setek dzieci w Indiach – informuje czasopismo medyczne "The Lancet".
Te małe owoce znane są ze swych zdrowotnych właściwości. Są źródłem witamin C, K, kwasu foliowego, potasu, a także antyoksydantów, które niszczą wolne rodniki. Naukowcy z West China Hospital udowodnili na łamach "Cancer Letters", że liczi pomaga zniszczyć komórki raka piersi i wątroby. Owoc działa także przeciwmiażdżycowo.
A jednak nie wszystkim służy. W skrajnych wypadkach jego spożycie może skończyć się nawet śmiercią. Jak to możliwe? Winowajcą jest hipoglicyna - substancja, która hamuje wytwarzanie glukozy. Zawierają ją także inne owoce egzotyczne, nie tylko liczi.
1. Drgawki i obrzęk mózgu
W indyjskim stanie Bihar, który graniczy z Nepalem, przez wiele lat lekarze obserwowali niepokojące zjawisko. Zdrowe dzieci zaczynały nagle chorować, dostawały drgawek i traciły przytomność. Połowa z nich umierała. Było to nawet 100 zgonów rocznie. Naukowcy z USA i Indii zbadali problem.
Wyjaśnili, że przyczyną tych nagłych zgonów może być owoc liczi, zjedzony na pusty żołądek. Wszystkie zatrute dzieci mieszkały w indyjskim regionie, który słynął z upraw liczi. Miały więc dostęp do owoców, które zjadały wprost z sadu.
Jak dochodziło do zatrucia? Jeżeli poprzedniego wieczoru maluchy nie jadły kolacji, rano ich poziom glukozy był bardzo niski, a zawarta w liczi hipoglicyna dodatkowo obniżała jej stężenie. Skutki były tragiczne. Maluchy budziły się w nocy z krzykiem, dostawały drgawek, pojawiał się u nich obrzęk mózgu.
2. Zastrzyk z glukozy
Przeczytaj koniecznie
- Podróż bez niepotrzebnych problemów, czyli jak ułatwić sobie życie
- Po co sprzątać? Zobacz, jak uniknąć nadmiaru obowiązków
- Obalamy mity na temat rozszerzania diety niemowlaka
- Pediatra odpowiada na wasze pytania
- Nie daj się oszukać! Czy wiesz, jak rozpoznać prawdziwy tran?
- Nowa technologia w domu. Zobacz, jak zmieni twoje życie
Dzieci w ciężkim stanie trafiały do szpitala. Naukowcy, którzy badali małych pacjentów skojarzyli objawy i przebieg choroby z innym podobnym schorzeniem, które występowało na Karaibach. Tam dzieci jadły owoc bligii pospolitej, która także zawierała niebezpieczną hipoglicynę.
Po tym odkryciu indyjska służba zdrowia zaleciła, by dzieci jadły kolację i ograniczyły spożywanie liczi. Jeśli pojawiają się niepokojące objawy, należy szybko podać zastrzyk z glukozy. Rodzice zastosowali się do medycznych wskazówek. Liczba chorych dzieci zmalała do 50 przypadków rocznie.
3. Uwaga na inne owoce
Nie tylko liczi może przyczynić się do zatrucia czy zgonu. Wymioty, przewlekła czkawka, napady epilepsji i śpiączka to objawy zatrucia karambolą. Jatrofa to kolejny owoc z Indii, który powoduje silne zatrucia pokarmowe u dzieci i dorosłych.