Trwa ładowanie...

Otwarte przedszkola i żłobki. Procedury i wytyczne dla rodziców i porady, jak dezynfekować zabawki

Avatar placeholder
06.05.2020 14:53
Przedszkola przygotwują się na powrót dzieci
Przedszkola przygotwują się na powrót dzieci (East News)

Choć otwarcie żłobków i przedszkoli zdecydowanie odciąży wielu rodziców w codziennych obowiązkach, to przy obecnej sytuacji epidemiologicznej niektórzy z nich mają wątpliwości co do tego, czy to rozwiązanie jest bezpieczne. Jak żłobki i przedszkola mogą się przygotować? Co powinien wiedzieć rodzic?

1. Koronawirus: wytyczne dla rodziców i przedszkoli

Od 6 maja przedszkola i żłobki mogą zostać ponownie otwarte przez samorządy. Nie oznacza to jednak, że we wszystkich gminach placówki zostaną otwarte natychmiast. Okazuje się bowiem, że władze w wielu miejscach w Polsce mają wątpliwości dotyczące wytycznych, które mają zabezpieczać dzieci przed koronawirusem.

Szczegółowe wytyczne możemy znaleźć na stronie Ministerstwa Edukacji. Wśród nich znalazły się również wytyczne dla rodziców:

  • Przekaż dyrektorowi placówki istotne informacje dotyczące stanu zdrowia dziecka.
  • Jeśli dziecko ukończyło 4. rok życia, zaopatrz je w indywidualną osłonę nosa i ust podczas drogi do i z placówki.
  • Do placówki przyprowadź tylko dziecko zdrowe, bez objawów choroby.
  • Nie wysyłaj dziecka do przedszkola, jeśli w domu przebywa ktoś na kwarantannie.
  • Wyjaśnij dziecku, żeby nie zabierało do przedszkola niepotrzebnych przedmiotów, czy zabawek.
  • Regularnie przypominaj dziecku o podstawowych zasadach higieny.
  • Podkreśl, że powinno ono unikać dotykania oczu, nosa i ust, często myć ręce wodą z mydłem i nie podawać ręki na powitanie.
  • Zwróć uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania, czy kasłania.
Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Zobacz także: Koronawirus: Czy można jeść lody na dworze?

Komunikat Ministerstwa Zdrowia był ulgą dla wielu rodziców (East News)
Komunikat Ministerstwa Zdrowia był ulgą dla wielu rodziców (East News)

30 kwietnia w trakcie konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że w przedszkolach nie będzie konieczności noszenia maseczek zarówno przez opiekunów, jak i przez dzieci.

"Dzieci w przedszkolach, a tym bardziej w żłobkach, nie są w stanie funkcjonować w maseczkach. W związku tym, że opiekun przebywa z grupą cały czas, bardzo blisko, opiekun nie ma takiego obowiązku. Oczywiście trzeba zachować inne środki bezpieczeństwa, takie jak wietrzenie sali, dezynfekowanie powierzchni - wszystkich tych miejsc zabaw, zabawek, które są dostępne dla dzieci. Jeśli zabawka nie nadaje się do dezynfekcji, powinna być usunięta" – mówił minister Szumowski.

2. Jak dezynfekować zabawki?

Przygotowanie przedszkoli na powrót dzieci trwa w najlepsze. Przede wszystkim najmłodszym należy zapewnić bezpieczeństwo, dlatego z sal znikają przedmioty, o których wspominał minister zdrowia. O to, jak przedszkola powinny dbać o bezpieczeństwo dzieci, zapytaliśmy dr inż. Jolantę Janiszewską z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Chemii Przemysłowej im. Prof. Ignacego Mościckiego.

- Na pewno zniknąć powinny zabawki wykonane z materiałów, które chłoną wodę. Takie, które teoretycznie są przeznaczone do prania. Teoretycznie, ponieważ większość tych zabawek ma w sobie jakieś elementy elektroniczne w środku. Jeśli da się wyjąć ten element elektroniczny, to możemy takiego pluszaka po prostu uprać – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie dr inż. Janiszewska.

Wystarczy uprać maskotkę w temperaturze minimum 60 stopni z użyciem detergentu. Wirus, z którym walczymy, to wirus otoczkowy, który ma zewnętrzną strukturę lipidową i tę strukturę łatwo substancjami chemicznymi zdegradować na tyle, że przestaje być aktywny.

- Pozostałe zabawki (wykonane z tworzyw sztucznych) można po prostu myć. Najlepiej myć płynem, który jest przeznaczony dla dzieci, bo on wtedy zawiera łagodne środki myjące. Dobrze, jeśli jest wzbogacony w dodatkowe środki dezynfekujące. W Instytucie opracowaliśmy na zlecenie pewnej firmy taki preparat. Prócz środków powierzchniowo czynnych zawiera też ekstrakt z grejpfruta i olejek z drzewa herbacianego. Ekstrakt z grejpfruta ma silne działanie przeciwbakteryjne w szerokim spektrum działania. Olejek z drzewa herbacianego jest z kolei jednym z najlepszych naturalnych środków antyseptycznych – mówi specjalistka z Instytutu Chemii Przemysłowej.

3. Bezpieczeństwo dzieci w przedszkolach

Bezpieczeństwo dzieci to również to, co robią poza zabawą. Wiadomo, że grupy muszą być mniej liczne. Opiekunowie będą musieli zrezygnować z zabaw angażujących większą grupę dzieci. Aktywnością, którą mogą wybrać przedszkola, jest rysowanie. Niestety, tylko pod pewnymi warunkami.

- Jeśli przedszkole dysponuje tylko kredkami świecowymi, to uważam, że powinny zniknąć z pomieszczeń dla dzieci. Takie kredki są wrażliwe na różne czynniki chemiczne, natomiast jeżeli byłyby to kredki ołówkowe, to należy je po prostu spryskać jakimś preparatem myjącym na bazie alkoholu lub na bazie innych środków, które mają działanie dezynfekujące. Z drugiej strony należy brać pod uwagę to, że dzieci te kredki często biorą do buzi. Jeżeli tak się stanie, to trzeba tę kredkę zabrać i zdezynfekować – uważa dr inż. Janiszewska.

Zdaniem ekspertki najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie bezpiecznych detergentów, zawierających składniki pochodzenia naturalnego. Dlatego, że zawsze jakaś część środka aktywnego zostaje na powierzchni czyszczonej. Może to być niebezpieczne dla dzieci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze