Trwa ładowanie...

Ość w gardle. Jak pomóc dziecku w przypadku zadławienia ością?

 Maria Krasicka
24.12.2021 13:54
Ość w gardle. Jak pomóc dziecku w przypadku zadławienia ością?
Ość w gardle. Jak pomóc dziecku w przypadku zadławienia ością? (EastNews)

Ryby są obowiązkowym elementem podczas świąt Bożego Narodzenia. Bez względu na to, czy jest to karp w galarecie, czy starannie przygotowana ryba po grecku istnieje ryzyko, że dojdzie do zadławienia ością. Co robić, kiedy dziecko udławi się ością?

spis treści

1. Jak uniknąć udławienia ością przez dziecko?

Niestety przygotowując wigilijne potrawy, nie zawsze udaje się wyciągnąć wszystkie ości z ryby. To z kolei wiąże się z ryzykiem zadławienia ością. Zwłaszcza dzieci, które nie są przyzwyczajone do częstego jedzenia ryb, mogą być na to narażone.

Dlatego tak ważne jest, by na początku wytłumaczyć dziecku, żeby dokładnie oglądało każdy kęs, dbać o dobre oświetlenie podczas obiadu, a także wiedzieć, jak usunąć ość z gardła.

W wielu przypadkach wystarczy latarka i pęseta, ponieważ wbitą ość da się dojrzeć w świetle latarki. Jednak czasem konieczna jest interwencja specjalisty, zwłaszcza kiedy ość wbiła się tak głęboko, że nie da się jej wyjąć i powoduje trudności w oddychaniu.

Zobacz film: "Odporność a COVID-19. Jak działa laktoferyna?"

W ekstremalnych sytuacjach, kiedy ości nie uda się wyciągnąć, może dojść do poważnych powikłań takich jak: duszności krwioplucie ból w klatce piersiowej stan zapalny i obrzęk * sepsa.

2. Jak wyciągnąć ość z gardła dziecka?

Ości najczęściej wbijają się w język, migdałki i dołki językowo-nagłośniowe. Kiedy jednak utkną w przełyku dziecka, może to prowadzić do ogromnego bólu. W takiej sytuacji pierwszą podstawową zasadą jest zachowanie spokoju.

Strach i panika rodzica może się jedynie udzielić dziecku. Z kolei zdenerwowany maluch może jeszcze bardziej zaciskać gardło, co prowadzi do jeszcze głębszego wbicia ości.

- Jeśli ość jest wyraźnie widoczna w buzi dziecka, postarajmy się ostrożnie za pomocą długiej pęsety ją usunąć. Kiedy jednak utkwiła głębiej, nie próbujmy jej wyciągać, tylko jak najszybciej udajmy się na SOR szpitala dziecięcego lub najbliższy oddział laryngologiczny – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie Jarosław Bąk, ratownik medyczny.

Istnieje przekonanie, że najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tkwiącą w gardle ością jest skórka z chleba. Jednak nie wolno tego robić, a tym bardziej w przypadku dziecka. Nie należy mu także dawać czegoś do popicia. Efektem tych zabiegów może być przesunięcie się ości niżej albo wbicie w ścianki przewodu pokarmowego.

- Podczas jedzenia skórki chleba czy jakiegokolwiek innego pożywienia dochodzi do odruchu połykania, który polega na zaciskaniu się mięśni gardła. Taki odruch może spowodować przesunięcie się ości w głąb przełyku – tłumaczy.

Jeśli nie uda się wydostać ości z gardła dziecka, należy natychmiast udać się do lekarza (np. na Szpitalny Oddział Ratunkowy, do placówki Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej lub najbliższego oddziału laryngologicznego).

- Specjalista przy użyciu specjalnego lusterka zagląda do gardła i lokalizuje ość. Może to zrobić również za pomocą laryngoskopu z kamerą wideo. Po ustaleniu miejsca zaklinowania się ości podejmuje się jej wyciągnięcia – tłumaczy ratownik.

Jednak by uniknąć stresu związanego z połknięciem przez dziecko ości, należy przede wszystkim dokładnie sprawdzić ryby przed podaniem, a w trakcie posiłku oglądać każdy kęs. W ten sposób dziecko nie zadławi się ością i nie nabawi traum związanych z jedzeniem ryb.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze