Trwa ładowanie...

Osamotnienie a depresja

 Agnieszka Gotówka
Agnieszka Gotówka 05.06.2017 11:20
Osamotnienie a depresja
Osamotnienie a depresja

Gdy dotyka nas jakiś problem, często pierwszą rzeczą jaką robimy, to rozmawiamy na ten temat z partnerem czy przyjacielem. Poszukujemy zatem wsparcia, by łatwiej pokonać stres. Jeśli jednak jesteśmy sami ze swoimi rozterkami, nasze problemy emocjonalne mogą się pogłębić. A to już prosta droga do depresji.

Samotność wzmaga poziom stresu i sprawia, że czujemy się zagrożeni (nasze poczucie bezpieczeństwa jest znikome). To jednak nie są jedyne przyczyny depresji. Można dodać do nich również problemy z akceptacją samego siebie, niską samoocenę, poczucie bezsilności i brak radości życia. Jeśli jesteśmy z tymi wszystkimi problemami sami, wówczas ryzyko depresji jest bardzo wysokie.

Człowiek jest istotą społeczną. Do życia potrzebuje drugiego człowieka. Nawet osoby nieśmiałe, mające trudności z nawiązywaniem nowych kontaktów, mają często choć jednego oddanego przyjaciela, który służy radą i wsparciem w trudnych chwilach. Czasem jest to partner/partnerka życiowa, mąż/żona lub po prostu – przyjaciel.

To musisz wiedzieć:

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Mając problemy, często szukamy wsparcia. Może być ono: informacyjne – to udzielenie rady lub przekazanie obiektywnej informacji o czyimś postępowaniu; instrumentalne – polega na udzieleniu pomocy bezpośredniej w chwili, gdy jesteśmy w trudnej życiowej sytuacji, np. pożyczka, pomoc w pracach domowych czy opieka w czasie choroby; * o charakterze dowartościowania – to wsparcie niezwykle cenne, bo podnosi samoocenę i daje poczucie, że jesteśmy darzeni szacunkiem.

Samotność zwiększa ryzyko zachorowania na depresję
Samotność zwiększa ryzyko zachorowania na depresję

Warto wspomnieć, że są różne rodzaje osamotnienia. Można mieć grupę przyjaciół oraz wielu znajomych, a czuć, że jest się samemu ze swoimi troskami i problemami. To jeszcze bardziej nasila stres i problemy emocjonalne. Brak wsparcia jest przyczyną poczucia osamotnienia. Jeśli zatem dotyka nas samotność, warto poszukać pomocy w grupach wsparcia. Można je znaleźć w świecie realnym i wirtualnym. Najczęściej należą do nich osoby z podobnymi problemami i rozterkami, dzięki czemu łatwiej jest nawiązać kontakt i otrzymać potrzebną pomoc.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze