Organizacje młodzieżowe
Czas wolny jest czasem, po wypełnieniu szkolnych i domowych obowiązków. To wówczas najczęściej młodzi bawią się lub uczestniczą w zajęciach o tematyce zgodnej ze swoimi zainteresowaniami. Dla niektórych dzieci to czas odpoczynku, podczas którego nie robią zupełnie nic. Na szczęście istnieją różne organizacje młodzieżowe i zajęcia pozalekcyjne, które pomagają jednym w wypełnieniu wolnego czasu, innym w rozwijaniu swoich umiejętności. Ważne jest jednak, że takie organizacje w ogóle istnieją, a dzieci nie są zdane tylko na siebie i swoich rodziców.
1. Obozy harcerskie
Związek Harcerstwa Polskiego to jedna z największych organizacji, która powstała 1 listopada 1918 roku. Do dnia dzisiejszego cieszy się dużym zainteresowaniem. Organizacja ta powstała na wzór amerykańskiego skautingu. Jest to stowarzyszenie, które ma za zadanie przede wszystkim wychowywać. Wychowywanie opiera się na normach moralnych kształtujących szacunek wobec każdego człowieka. Warto dodać, że do tej organizacji może należeć każdy bez względu na pochodzenie, rasę czy wyznanie. Młodzież należąca do tej organizacji pełni czynną służbę wobec świata i drugiego człowieka, uczy się braterstwa wobec innych oraz pracuje nad sobą kształtując swoją osobowość. Dzięki wielu zajęciom młodzi ludzie jednocześnie pracują nad:
- rozwojem duchowym, czyli poszukiwaniem wartości, miłości, odkrywaniem prawdy;
- rozwojem intelektualnym, zdobywają wiedzę, rozwijają umiejętność myślenia i dokonywania wyborów;
- rozwojem społecznym, uczą się budować szacunek do drugiego człowieka oraz tego, jak żyć w społeczeństwie, domu, rodzinie;
- rozwojem fizycznym, zdobywają i poprawiają kondycję fizyczną, uczą się jak zdrowo żyć, jak przezwyciężać własne słabości i lęki.
Obecnie formą cieszącą się największym zainteresowaniem są obozy harcerskieorganizowane zwykle w środku lasu z daleka od skupisk ludności. Harcerze nocują w namiotach wojskowych. Dzięki tym obozom młodzi ludzie zdobywają nowe umiejętności i doświadczenia. Oprócz nauki są również zabawy, do których zaliczamy: gry terenowe, ogniska, zwiady chatki, podchody i biegi. Odbywają się także apele. Podczas tych zabaw harcerze zdobywają wyróżnienia i odznaczenia.
2. Szkolne koła zainteresowań
Pole do popisu ma również szkoła, która powinna dbać o zajęcia pozalekcyjne, które są przedłużeniem procesu wychowawczego i jednocześnie formą zainteresowań ucznia. Szkoła powinna także zapewnić uczniom wypoczynek i rozrywkę. Dlatego właśnie coraz częściej organizowane są zajęcia pozalekcyjne nie tylko w czasie szkoły, ale także podczas wakacji. Wszystko to ma na celu pomoc w znalezieniu zainteresowania oraz odkrycie swoich zdolności przez młodzież. Oprócz nauki młodzi ludzie mogą, poprzez przeróżne zainteresowania, rozwijać swoje zdolności, poszerzać umiejętności a także rozwijać swoją osobowość. Dlatego też szkoły organizują dodatkowe zajęcia pozalekcyjne poza programem nauczania. Główną rolę stanowią tu przedmiotowe koła zainteresowań. Jako przykład można podać, np. kółka matematyczne, polonistyczne, plastyczne, teatralne itp. Dzieci uczęszczające wybierają to kółko, które ich interesuje. Dzięki temu poprzez zabawę i ciekawe zajęcia rozwijają się i uczą jednocześnie. Innymi przykładami kółek zainteresowań są kółko informatyczne i sportowe. Oprócz kółek, szkoły organizują również wycieczki turystyczne, rajdy i zajęcia sportowe oraz warsztaty, na których można nauczyć się, np. szycia, haftowania, robienia na drutach itp. Istotne jest, że jeśli szkoła i rodzice będą potrafili pokierować organizacją czasu młodych ludzi, to młodzi nie będą szukać nieodpowiednich form spędzania czasu narażając się przy tym na złe wpływy środowiska społecznego.