Trwa ładowanie...

Nietypowe objawy Omikronu u dzieci. "Część rodziców nie ma świadomości, że te objawy mogą być inne"

 Maria Krasicka
15.12.2021 12:40
Omikron u dzieci - objawy. Na co zwracać uwagę? "Część rodziców nie ma świadomości, że te objawy mogą być inne"
Omikron u dzieci - objawy. Na co zwracać uwagę? "Część rodziców nie ma świadomości, że te objawy mogą być inne" (AdobeStock)

Światowe media donoszą o kolejnych zakażeniach Omikronem - nowym wariantem koronawirusa. Eksperci zaznaczają, że jest on bardziej niebezpieczny dla dzieci, a jego objawy mogą być inne niż w przypadku zakażenia pozostałymi wariantami. Jakie są objawy zakażenia wariantem Omikron u dzieci?

spis treści

1. Omikron u dzieci

Nowy wariant koronawirusa Omikron (B.1.1.529) po raz pierwszy został wykryty 11 listopada na południu Afryki i bardzo szybko przeniósł się na inne kontynenty. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) określiło go jako wariant "wysokiego do bardzo wysokiego ryzyka", ponieważ ma znacznie więcej mutacji niż pozostałe warianty SARS-CoV-2, a jego transmisyjność jest nawet 500 razy większa.

Niestety okazuje się, że Omikron jest także bardziej niebezpieczny dla dzieci. Jak zaznaczają specjaliści, na początku pandemii zakażenie koronawirusem dzieci przechodziły łagodnie, a przyczyną hospitalizacji było współistnienie choroby przewlekłej. W ostatnich tygodniach lekarze obserwują zmianę w przebiegu zakażenia u najmłodszych. Wiele z nich wymaga intensywnej opieki medycznej w wyniku samego zakażenia.

Zobacz film: "Odporność a COVID-19. Jak działa laktoferyna?"

- Są takie doniesienia, że dużo więcej dzieci choruje i wrażliwe są szczególnie dzieci poniżej 5. roku życia na ten wariant. Natomiast z każdym wariantem, który się pojawia, są związane trzy kwestie – zakaźność, zjadliwość i wrażliwość na szczepienie – powiedziała w rozmowie z abcZdrowie dr Lidia Stopyra.

Omikron daje niecharakterystyczne objawy
Omikron daje niecharakterystyczne objawy (AdobeStock)

2. Objawy Omikronu u dzieci

Rodzice muszą pamiętać, że zakażenie koronawirusem objawia się już nie tylko utratą węchu i smaku, gorączką i uporczywym kaszlem. Wiadomo, że objawy Omikronu różnią się od innych wariantów – przypomina grypę lub przeziębienie, a także powoduje zmiany skórne.

- Rodzice nie zgłaszają się z chorymi dziećmi do szpitali czy lekarzy rodzinnych. Oczywiście, że często objawy zakażenia są niecharakterystyczne - zauważa w rozmowie z WP Parenting dr Michał Sutkowski. - Część rodziców nie ma świadomości, że te objawy mogą być inne. Raczej nadal panuje przeświadczenie, że pierwszym i głównym symptomem jest utrata węchu – dodaje.

Objawy Omikronu u dzieci to m.in.:

 • zmęczenie

 • bóle głowy

 • utrata apetytu

 • wysypka

 • kaszel

 • katar

 • biegunka

 • wymioty

 • bóle brzucha

 • bóle gardła

 • bóle kostno-stawowe i mięśniowe.

Eksperci zaznaczają, że symptomy te nie zawsze występują razem. Dlatego też widząc u dziecka niepokojące objawy, należy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą. Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze