Okna dachowe - jakie wybrać najlepsze?
Okna dachowe są nam bliskie od dzieciństwa – najpierw widzieliśmy je w zagranicznych filmach. Na poddasze zawsze prowadziły drewniane schody, a na szczycie mogliśmy przypatrzeć się klimatycznym pomieszczeniom, z pochylonymi ścianami i oknami dachowymi, rozpostartymi prosto ku niebu, przez które delikatnie sączy się światło księżyca.
Warto więc wrócić do tych dziecinnych marzeń i je zrealizować, szczególnie że oferta okien dachowych jest naprawdę szeroka, a możliwości aranżacyjne praktycznie nieograniczone.
Aby zagospodarować poddasze, niezbędny będzie wybór okien dachowych. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym rodzajom okien – każdy wybór danego typu, będzie charakteryzował się innymi parametrami. Jakie okna dachowe wybrać, aby urządzić wymarzone poddasze?
1. Okna dachowe – połaciowe
Okna połaciowe jest to najpopularniejsza, prosta i efektowna metoda, aby doświetlić poddasze światłem naturalnym.
Okna umieszczone w połaci ściany nie mają wpływu na zmianę kształtu dachu – dlatego możemy je zamontować w dowolnym miejscu. W przypadku montażu okien połaciowych ważne jest: ilość przeszkleń, ich wymiar i rozmieszczenie. Podaje się, że na poddaszu powinno być tyle przeszkleń, aby stanowiły 10 proc. podłogi doświetlanego pomieszczenia.
Przeczytaj także:
1.1. Okna połaciowe – sposób otwierania
Bardzo ważnym zagadnieniem jest to, na jaki sposób otwierania okien dachowych się zdecydujemy. Przed zakupem upewnijmy się zatem, jaki sposób otwierania będzie dla nas najwygodniejszy w obsłudze.
- Okno dachowe obrotowe – posiada oś obrotu w połowie wysokości skrzydła, która pozwala na obrót o 180°. Dzięki temu z łatwością umyjemy szybę od zewnątrz.
- Okno dachowe uchylno-obrotowe – oprócz obrotu, można je również uchylić. Możemy też wybrać wersję z osią obrotu umiejscowioną w 2/3 wysokości skrzydła.
- Okno dachowe kolankowe – złożone z dwóch okien – fasadowego i dachowego – znajdujących się na ścianie kolankowej. Takie rozwiązanie powiększa powierzchnię doświetlania światłem naturalnym.
- Okna dachowe uchylne – taki sposób otwierania zalecany jest do mniejszych okien (duże okna uchylne można tylko umyć od zewnątrz), znajdujących się na większej wysokości.
- Okna dachowe rozwierne – najczęściej mają duże rozmiary oraz mocną konstrukcję,służy wzmożonej wymianie powietrza. Idealnie też nadaje się na wyłaz dachowy.
1.2. Okna połaciowe – aranżacje
Jeśli nasze poddasze ma spory metraż i zajmuje go wspólnie rodzina, możemy zaaranżować duże przeszklenie. Dzięki temu, zyskamy na naszym poddaszu bardzo dużo światła, a sposoby aranżacji takich rozległych przeszkleń, są bardzo ciekawe i efektowne.
Okna połaciowe prostokątne możemy przedłużyć w dół albo górę, poprzez dostawienie drugiego, takiego samego okna. Zamiast tego, możemy też dopasować okienne elementy doświetlające, np.: w kształcie półkola albo trójkąta, poniżej zaś umieścić okna rozwierne – z pełnym powodzeniem zastępujące fragment ściany kolankowej.
Okna dachowe, które są zainstalowane niżej, zróbmy uchylno-obrotowe, zaś okna połaciowe zamontowane wyżej możemy wyposażyć w system otwierania i zamykania obsługiwany pilotem. To nie wszystko, możemy też wyposażyć je w czujniki reagujące na deszcz lub wiatr – okna same zamkną się przy załamaniu pogody.
Atrakcyjną alternatywą jest dobudowa balkonu dachowego. Jest on złożony z elementów okienny i drzwiowych. Górny fragment to bezstopniowo otwierane skrzydło, z możliwością uchylenia do 45°, a dolna bez otwierania lub tylko z otwieranymi drzwiami balkonowymi. Innym z kolei przepisem na dachowy balkon jest montaż dużego, dwuczęściowego okna dachowego. Okna wyżej niech będą uchylne do kąta 45°, a te na dole będą odchylane do pionu, z barierkami po obu stronach.
2. Okna dachowe – świetliki
Jest to rodzaj małych okien dachowych, które służą wyłącznie doświetleniu pomieszczenia. Najlepiej stosować je, przeplatając z oknami połaciowymi. O wielości wpadającego światła decyduje miejsce zamontowania kopuły świetlika oraz ich liczba i wielkość. Kopuły można nabyć w następujących kształtach: kwadratowym (kształtem mogą przypominać piramidę), prostokątnym i okrągłym. Okna świetlikowe, choć może niepozorne, pełnią w oświetleniu poddasza bardzo ważną rolę:
- doskonale oświetlają budynek (światło przechodzące przez świetlik, jest naturalnym, „czystym”, światłem słonecznym – w przypadku pozostałych okien, światło słoneczne, które przez nie wpada, jest już światłem odbitym).
- ich konstrukcja niewiele waży.
- mają ponadprzeciętna odporność na uderzenia i korozję.
- charakteryzuje je duża szczelność.
3. Okna dachowe – lukarna
Jest to element nadbudówki w dachu domu – w ścianie frontowej ma umieszczone okno doświetlające poddasze. Lukarna posiada ściankę frontową z otworem na okno, osłonowe ścianki boczne i zadaszenie. Ten uroczy detal architektoniczny występuje w przeróżnych formach, różniąc się rozmiarem, liczbą oraz kształtem umieszczonych okien.
Lukarna to element budynku wyróżniający się na tle bryły całego domu i istotnie wpływa na jego architekturę. Jeśli pragniemy swój dom ozdobić lukarnami, musimy pamiętać o załączenie tego pomysłu do projektu domu. Chcąc dobudować lukarny już do istniejącego budynku, będziemy musieli wystąpić o pozwolenie na budowę.
Ekskluzywną odmianą lukarny jest wole oko. Aby wykonać ten element – wykonawca musi popisać się niemałym kunsztem, inaczej nadbudówka nabierze groteskowego wyglądu i oszpeci cały dom. Wole oko od zwykłej lukarny różni się płynnym przejściem w dach całego domu. Dlatego konstrukcja ta posiada rozpoznawalny łukowaty kształt. Okna, które powszechnie umieszcza się w ścianie frontowej wolego oka, mają kształt okrągły, owalny lub okno zwieńczone jest łukiem.