Jak i czym ocieplić poddasze?
Dom z użytkowym poddaszem to jeden z najpopularniejszych budynków mieszkalnych. Można urządzić tam strefę prywatną z sypialnią, pokojami dzieci, łazienką. Jeśli poddasze jest prawidłowo ocieplone to zimą powinno być tu ciepło, a latem chłodno. W prawidłowo zabezpieczonej powierzchni nie rozwiną się grzyby i będzie panował odpowiedni mikroklimat.
Źle ocieplony segment może ponieść za sobą koszty finansowe, problemy ze zdrowiem, w końcu wymianę ocieplenia. Poniższe wskazówki pozwolą uniknąć podstawowych błędów w wykonywanej pracy.
1. Ocieplenie poddasza – jakich materiałów użyć?
Do ocieplenia poddasza najczęściej sięga się po wełnę mineralną, ponieważ jest dobrym izolatorem termicznym i jest sprężysta, dzięki czemu szczelnie wypełnia przestrzenie między drewnianymi elementami konstrukcji. Ponadto, jest niepalna i chroni dach przed ogniem. Najlepsza będzie bardzo sprężysta i średnio twarda. Kolejnym atutem wełny jest zdolność do przepuszczania pary wodnej. Ponadto, to dobry izolator akustyczny. Można wyróżnić dwa rodzaje wełny mineralnej:
- wełnę skalną, która powstaje z bazaltu, gabro, dolomitu lub kruszywa wapiennego oraz brykietów mineralnych pochodzących z recyklingu. Następnie materiał topiony jest w wysokiej temperaturze, co powoduje rozwłóknienia. Do powstałych włókien dodaje się żywicę i formuje płyty bądź maty. Żeby wełna skalna nie chłonęła wody poddaje się ją procesowi hydrofobizacji;
- wełnę szklaną, która powstaje z piasku kwarcowego i ze stłuczki szklanej z recyklingu. Proces powstawania jest podobny do wełny skalnej.
Oba rodzaje wełny są podobne pod względem przepuszczania pary i nasiąkliwości. Wełna szklana może mieć lepszą izolacyjność cieplną. Wełna skalna, za to, jest odporniejsza na ogień i na ściskanie.
Poddasze można także ocieplić płytami ze sprężystego styropianu. Posiadają nacięcia, dzięki którym sprężynują i wypełniają przestrzenie między krokwiami. Na rynku dostępne są też płyty z grafitowego styropianu, charakteryzującego się lepszą izolacyjnością.
2. Ocieplenie poddasza – istotne wskazówki
Ocieplenie powinno mieć minimum 20 cm grubości i musi łączyć się z izolacją ściany tak, aby pomiędzy dachem a resztą domu nie pojawił się mostek termiczny. Najlepszym miejscem na ułożenie ocieplenia są przestrzenie między krokwiami w połaci dachowej. Najczęściej wełnę układa się w dwóch warstwach. Pierwszą pomiędzy krokwiami i drugą prostopadle poniżej.
To, w jaki sposób ułożymy ocieplenie zależy od tego, czy do jego wstępnego krycia użyto folii wysokoparoprzepuszczalnej (membrany) czy folii niskoparoprzepuszczalnej lub papy. Jeśli skorzystano z tej pierwszej, to ocieplenie poddasza można układać na styk z folią, byleby nie dociskać.
Przeczytaj także
Jeżeli użyto folii niskoparoprzepuszczalnej to koniecznie trzeba zostawić 3-4 cm szczeliny wentylacyjnej. Tworzy się ją za pomocą rozciągniętego między krokwiami drutu, żyłki lub sznurka. Jeśli nie zostawimy szczeliny to para wodna z pomieszczeń będzie się osadzać na wewnętrznej stronie folii i uszkodzi właściwości izolacyjne ocieplenia.
Należy pamiętać o wentylacji dachu. Powietrze powinno swobodnie przepływać między folią wstępnego krycia a pokryciem dachu. Wełnę powinno się tak układać, aby nie było przerw w ociepleniu. Układa się ją albo na całych połaciach dachu, albo na ich fragmencie i podsufitce opartej na jętkach. Na uwadze trzeba mieć właściwe wykonanie połączeń płyt gipsowo-kartonowych ze ścianą.
3. Ocieplenie poddasza – ile kosztuje?
Ceny za robociznę przy ociepleniu poddasza wynoszą od 30 do 60 zł/m2. Aby wyliczyć powierzchnię dachu skośnego trzeba powierzchnię górnej kondygnacji pomnożyć przez 1,4.
4. Ocieplenie poddasza – jak wykonać?
Ocieplenie układamy w dwóch warstwach. Pracę rozpoczynamy od wymierzenia odstępu między krokwiami. Do boków przykręcamy wieszaki grzybkowe na stelaż podtrzymujący płyty gipsowo-kartonowe. Najlepiej, aby odległość między wieszakami wynosiła ok. 40 cm. Kolejnym krokiem jest przygotowanie pasów wełny, powinny one być o 2 cm szersze niż rozstaw krokwi.
Następnie układamy pierwszą warstwę ocieplenia poddasza na lekki wcisk między krokwiami. Jeśli rozstaw krokwi jest niewielki to ocieplenie może się utrzymać samo.
Jeśli zacznie opadać, trzeba założyć podtrzymujący je sznurek. Po ułożeniu pierwszej warstwy, mocujemy stelaż do wieszaków grzybkowych lub wieszaków typu ES. Następnie nakładamy drugą warstwę izolacji poddasza, rozpoczynając od wypełnienia profili stalowych, a później przestrzeni między nimi. Kolejnym krokiem jest przyklejenie do stelaża folii paroszczelnej.
Należy pamiętać o zachowaniu szczelności wszystkich połączeń. Ostatnim krokiem montażu ocieplenia poddasza jest użycie płyt gipsowo-kartonowych. W pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności (łazienka, kuchnia) należy pamiętać o zielonych płytach wodoodpornych.