Trwa ładowanie...

Odszkodowania po szczepieniach. Fundusz zapłaci za powikłania

Państwo zapłaci za powikłania po obowiązkowych szczepieniach ochronnych dzieci. Nad opracowaniem założeń specjalnego funduszu kompensacyjnego pracuje Główny Inspektor Sanitarny. Działania zlecił minister zdrowia.

Zobacz film: "Dlaczego warto szczepić dzieci?"

1. Obowiązkowe szczepienia

Zgodnie z treścią ustawy o przeciwdziałaniu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych, rodzice są zobligowani do poddania swoich dzieci obowiązkowym szczepieniom ochronnym. Na odstępstwo od tego obowiązku zezwala wyłącznie jednoznaczne przeciwwskazanie lekarza.

Mama i jej dzieci zakażone. ''Stałam się zagorzałą zwolenniczką szczepień, ponieważ należy myśleć o innych ludziach''
Mama i jej dzieci zakażone. ''Stałam się zagorzałą zwolenniczką szczepień, ponieważ należy myśleć o innych ludziach'' [4 zdjęcia]

Szczepionki i dylemat: szczepić dzieci czy nie, jest nadal jednym z głównych tematów debaty publicznej...

zobacz galerię

Trwają prace nad nowelizacją tej ustawy. Celem zmian jest zagwarantowanie rodzinom dzieci, które trafiły do szpitala na skutek powikłań po szczepieniu, szybkiego wsparcia finansowego. Projekt GIS jest w fazie wstępnej. Do Ministerstwa Zdrowia w celu akceptacji trafi po wcześniejszych konsultacjach społecznych.

Zobacz także:

2. Odszkodowanie

Rodzina dziecka, którego nietypowe zachowanie lub stan zdrowia wskazuje na skutki uboczne będące właśnie konsekwencją szczepienia, będzie mogła ubiegać się o odszkodowanie. Aby otrzymać pomoc finansową, będzie musiała złożyć odpowiedni wniosek w resorcie zdrowia.

Ponadto, tak jak odbywało się to dotychczas, każda rodzina będzie mogła domagać się odszkodowania przed sądem powszechnym.

3. Syndrom NOP

Syndrom NOP to zespół miejscowych i ogólnych niepożądanych odczynów poszczepiennych. Rodzin nim dotkniętych jest w Polsce niewiele. Każdego roku GIS odnotowuje ok. 30 przypadków dzieci z niepowołanymi dolegliwościami — następstwem obowiązkowego szczepienia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.