Trwa ładowanie...

Te cechy dziedziczymy po matce. Będziesz zaskoczony

Avatar placeholder
21.05.2024 15:22
Od matki, czy od ojca? Naukowcu odkryli ciekawą zależność dziedziczenia
Od matki, czy od ojca? Naukowcu odkryli ciekawą zależność dziedziczenia (Getty Images)

Oczy po mamie, a nos po tacie? Wielu rodziców może się zastanawiać, jakie cechy odziedziczy dziecko po każdym z nich. To proces, który wciąż owiany jest wieloma tajemnicami. Niedawno jednak naukowcy odkryli pewną zależność.

spis treści

1. Jak to jest z tym dziedziczeniem?

Jeszcze nie tak dawno temu istniało przekonanie, że geny rodziców "współpracują" ze sobą w czasie ciąży. Okazuje się jednak, że jest dokładnie odwrotnie. O wpływy na rozwijający się płód toczy się prawdziwa walka.

Zespół badawczy z Uniwersytetu w Cambridge odkrył, że geny odziedziczone od ojca wpływają na organizm matki, by uwolnił więcej składników odżywczych dla dziecka. Atak uruchamia jednak reakcje obronne.

Kobieta w czasie ciąży potrzebuje wystarczającej ilości glukozy, by mogła wydać dziecko na świat i karmić je piersią. Cała ta walka o dziedziczenie sprowadza się do genu o niepozornej nazwie Igf2.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

"To pierwszy bezpośredni dowód na to, że gen odziedziczony po ojcu sygnalizuje matce, aby przekierowała składniki odżywcze do płodu" - zauważa prof. Amanda Sferruzzi-Perri, jedna z autorek badania.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay )

2. Genetyczne podobieństwo do ojca

Gen Igf2 jest odpowiedzialny za produkcję insulinopodobnego czynnika wzrostu wytwarzanego w komórkach łożyska i zwiększa oporność kobiety na insulinę. W efekcie więcej glukozy trafia do rozwijającego się płodu.

Brak tego specyficznego czynnika sprawia, że dziecko otrzymuje mniej składników odżywczych, co zaburza jego rozwój. Badania przeprowadzono na myszach, a rezultat jest dość zaskakujący.

Z badania wynika, że genetycznie bardziej przypominamy ojców. Geny przekazane przez mężczyzn silniej wpływają także na nasze indywidualne cechy. Nie wszyscy naukowcy się jednak z tym zgadzają.

3. Choroby przekazane przez matkę

Oprócz genów od obojga rodziców w mitochondriach zapłodnionej komórki ukryty jest dodatkowy zestaw DNA, który dziedziczymy jedynie po matce. To z kolei wskazuje, że genetycznie jest nam bliżej do niej niż do ojca.

Ma to także swoje konsekwencje zdrowotne, gdyż w mitochondriach mogą powstawać mutacje, które wpływają na rozwój chorób układu nerwowego i mięśni szkieletowych.

Specjaliści sugerują także, że geny otrzymane od matki determinują skłonność do depresji, łysienia, wysokiego ciśnienia oraz ADHD. Mogą także decydować o wytrzymałości fizycznej.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze