Trwa ładowanie...

Objawy niedożywienia u dziecka

Avatar placeholder
24.01.2024 00:30
Objawy niedożywienia u dziecka
Objawy niedożywienia u dziecka

Niedożywianie dzieci może mieć duży wpływ na ich rozwój. Niestety, coraz więcej z nich ma niedobory witaminy D, błonnika, wapnia oraz potasu. Jakie objawy sygnalizują o niedoborze tych składników? Jakie konsekwencje wiążą się z niedożywianiem dzieci?

Karmienie niemowląt ogranicza się do mleka matki poprzez karmienie piersią lub podawanie mleka modyfikowanego przez butelkę. Karmiąc piersią, musimy jednak być świadomi, że mleko matki nie zapewnia odpowiedniej ilości witaminy D i witaminy K. Należy podawać ją dodatkowo. W późniejszym wieku sami komponujemy dietę dziecka z dostępnych produktów. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, jak ważna jest zdrowa i zbilansowana dieta i czym grozi niedostarczanie organizmowi dziecka właściwej ilości składników odżywczych.

Niedożywianie dzieci nie od razu musi oznaczać głodzenie. Niekiedy po prostu dziecko nie je składników bogatych w odpowiednie ilości witamin, błonnika, potasu lub wapnia. Jakie produkty zawierają powyższe składniki odżywcze? Dlaczego warto uwzględnić je w jadłospisie dziecka?

Zobacz film: "Nowa metoda karmienia dzieci"
spis treści

1. Niedożywianie dzieci – braki witaminy D

Objawami niedoboru witaminy D są:

• krzywica;

osteoporoza.

Objawem niedoboru witaminy D jest osteoporoza
Objawem niedoboru witaminy D jest osteoporoza (123RF)

Witamina D odpowiada za wchłanianie wapnia, silne kości i stworzenie optymalnych warunków do wzrostu dziecka. To jeden ze składników niektórych płatków śniadaniowych, jogurtów, soków owocowych, a także tłustych ryb, tj. łosoś, tuńczyk. Dawki witaminy D można również czerpać ze słońca. Małe dzieci powinny przyjmować 15 µg dziennie. Dostępna jest ona w kapsułkach, których zawartość wlewa się do buzi dziecka.

2. Niedożywanie dzieci – niedobór wapnia

Wapń to składnik niezbędny dla wzrostu kości. Niedobór wapnia może objawiać się w przyszłości osteoporozą. Jeżeli bowiem nie dostarczymy dziecku odpowiedniej ilości wapnia w pokarmie, organizm sięgnie po zapasy w kościach. A to może skutkować ich osłabieniem. Dzienna dawka wapnia dla dzieci od 1. roku życia do 3 lat to 500 mg, dla dzieci w wieku 4–8 lat 800 mg, dla dzieci starszych to już 1300 mg. Produkty, które zawierają dużo wapnia, to:

mleko;

• jogurty;

• sery twarde.

Co utrudnia wchłanianie witamin?
Co utrudnia wchłanianie witamin? [8 zdjęć]

Witaminy są niezbędne, by organizm prawidłowo funkcjonował. Ze względu na różną budowę i właściwości,

zobacz galerię

3. Niedożywianie dzieci – niedobór błonnika

Objawem niedoboru błonnika jest zatwardzenie. Błonnik pobudza bowiem pracę jelit i daje większe uczucie sytości. Co więcej, zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę i obniża poziom cholesterolu. Produkty bogate w błonnik najczęściej zawierają witaminy i minerały, co wspomaga rozwój i wzrost dziecka, a także wzmacnia odporność. Błonnik możemy znaleźć w pełnoziarnistym chlebie, płatkach oraz makaronach oraz owocach, warzywach i roślinach strączkowych.

Musisz to wiedzieć

4. Niedożywianie dzieci – niedobór potasu

Niedobór potasu może się wiązać z problemami z wysokim ciśnieniem, chorobami serca, a także równowagą płynów w organizmie. Co więcej, potas uczestniczy w wytwarzaniu energii, a także wzmacnia kości. Potas możemy znaleźć w owocach morza, produktach pełnoziarnistych, owocach i warzywach. Karmienie niemowląt i dzieci to nie lada wyzwanie. Dlatego od najmłodszych lat warto przyzwyczajać dzieci do spożywania warzyw i owoców, a także produktów pełnoziarnistych i ryb. Nie sztuką jest podać dziecku słodkie płatki, ale sztuką może być skomponowanie zbilansowanej i wartościowej diety. Niestety, pójście na łatwiznę może odbić się na zdrowiu dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze