Trwa ładowanie...

Objawy niedożywienia u dziecka

Niedożywianie dzieci może mieć duży wpływ na ich rozwój. Niestety, coraz więcej z nich ma niedobory witaminy D, błonnika, wapnia oraz potasu. Jakie objawy sygnalizują o niedoborze tych składników? Jakie konsekwencje wiążą się z niedożywianiem dzieci?

Zobacz film: "Jak kąpać niemowlę w wiaderku?"

Karmienie niemowląt ogranicza się do mleka matki poprzez karmienie piersią lub podawanie mleka modyfikowanego przez butelkę. Karmiąc piersią, musimy jednak być świadomi, że mleko matki nie zapewnia odpowiedniej ilości witaminy D i witaminy K. Należy podawać ją dodatkowo. W późniejszym wieku sami komponujemy dietę dziecka z dostępnych produktów. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, jak ważna jest zdrowa i zbilansowana dieta i czym grozi niedostarczanie organizmowi dziecka właściwej ilości składników odżywczych.

Niedożywianie dzieci nie od razu musi oznaczać głodzenie. Niekiedy po prostu dziecko nie je składników bogatych w odpowiednie ilości witamin, błonnika, potasu lub wapnia. Jakie produkty zawierają powyższe składniki odżywcze? Dlaczego warto uwzględnić je w jadłospisie dziecka?

spis treści

1. Niedożywianie dzieci – braki witaminy D

Objawami niedoboru witaminy D są:

• krzywica;

osteoporoza.

Objawem niedoboru witaminy D jest osteoporoza
Objawem niedoboru witaminy D jest osteoporoza (123RF)

Witamina D odpowiada za wchłanianie wapnia, silne kości i stworzenie optymalnych warunków do wzrostu dziecka. To jeden ze składników niektórych płatków śniadaniowych, jogurtów, soków owocowych, a także tłustych ryb, tj. łosoś, tuńczyk. Dawki witaminy D można również czerpać ze słońca. Małe dzieci powinny przyjmować 15 µg dziennie. Dostępna jest ona w kapsułkach, których zawartość wlewa się do buzi dziecka.

2. Niedożywanie dzieci – niedobór wapnia

Wapń to składnik niezbędny dla wzrostu kości. Niedobór wapnia może objawiać się w przyszłości osteoporozą. Jeżeli bowiem nie dostarczymy dziecku odpowiedniej ilości wapnia w pokarmie, organizm sięgnie po zapasy w kościach. A to może skutkować ich osłabieniem. Dzienna dawka wapnia dla dzieci od 1. roku życia do 3 lat to 500 mg, dla dzieci w wieku 4–8 lat 800 mg, dla dzieci starszych to już 1300 mg. Produkty, które zawierają dużo wapnia, to:

mleko;

• jogurty;

• sery twarde.

Co utrudnia wchłanianie witamin?
Co utrudnia wchłanianie witamin? [8 zdjęć]

Witaminy są niezbędne, by organizm prawidłowo funkcjonował. Ze względu na różną budowę i właściwości,...

zobacz galerię

3. Niedożywianie dzieci – niedobór błonnika

Objawem niedoboru błonnika jest zatwardzenie. Błonnik pobudza bowiem pracę jelit i daje większe uczucie sytości. Co więcej, zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę i obniża poziom cholesterolu. Produkty bogate w błonnik najczęściej zawierają witaminy i minerały, co wspomaga rozwój i wzrost dziecka, a także wzmacnia odporność. Błonnik możemy znaleźć w pełnoziarnistym chlebie, płatkach oraz makaronach oraz owocach, warzywach i roślinach strączkowych.

Musisz to wiedzieć

4. Niedożywianie dzieci – niedobór potasu

Niedobór potasu może się wiązać z problemami z wysokim ciśnieniem, chorobami serca, a także równowagą płynów w organizmie. Co więcej, potas uczestniczy w wytwarzaniu energii, a także wzmacnia kości. Potas możemy znaleźć w owocach morza, produktach pełnoziarnistych, owocach i warzywach. Karmienie niemowląt i dzieci to nie lada wyzwanie. Dlatego od najmłodszych lat warto przyzwyczajać dzieci do spożywania warzyw i owoców, a także produktów pełnoziarnistych i ryb. Nie sztuką jest podać dziecku słodkie płatki, ale sztuką może być skomponowanie zbilansowanej i wartościowej diety. Niestety, pójście na łatwiznę może odbić się na zdrowiu dziecka.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.