Trwa ładowanie...

Obgryzanie paznokci – przyczyny, leczenie

Avatar placeholder
02.07.2017 21:51
Obgryzanie paznokci – przyczyny, leczenie
Obgryzanie paznokci – przyczyny, leczenie

Obgryzanie paznokci kojarzy się ze stresem. W fachowym nazewnictwie obgryzanie paznokci to onychofagia, czyli ciągłe powtarzanie danej czynności. Według specjalistów częste obgryzanie paznokci w sytuacjach nerwowych jest zaburzeniem obsesyjno – kompulsywnym, a więc mamy tu do czynienia z nerwicą natręctw.

spis treści

1. Obgryzanie paznokci – przyczyny

W większości przypadków obgryzanie paznokci jest efektem sytuacji czy stanu, która wywołuje negatywne emocje dla przykładu strach, niepokój. Ciągły stres również może być przyczyną onychofagii. Ciągłe i niekontrolowane obgryzanie paznokci cechuje osoby, u których zauważa się problemy emocjonalne, ale i psychiczne przykładowo depresję. Nie jest to dolegliwość, która pojawia się tylko u osób dorosłych, ponieważ coraz częściej obgryzanie paznokci zauważa się u młodzieży, a nawet małych dzieci.

Zadbane dłonie to nasza wizytówka, ale obgryzanie paznokci to często efekt zaburzeń emocjonalnych
Zadbane dłonie to nasza wizytówka, ale obgryzanie paznokci to często efekt zaburzeń emocjonalnych
Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

W medycynie obgryzanie paznokci, czyli onychofagia występuje w dwóch postaciach. Forma łagodna, w której osoba chora obgryza skórki czy paznokcie tylko w sytuacjach stresowych, chcąc odreagować w danym momencie negatywne emocje. Druga forma jest to stan, kiedy chory celowo okalecza własne dłonie. Obgryzanie paznokci, skórek to również cecha nerwicy. Jednak obgryzanie paznokci w wielu przypadkach to odruch bezwarunkowy i pojawiający się sporadycznie.

To też warto wiedzieć

2. Obgryzanie paznokci – skutki

Według większości osób, u których obgryzanie paznokci jest sytuacją rzadką martwi się jedynie o wygląd paznokci czy skórek. Jednak ten nawyk to nie tylko kwestia estetyki, ponieważ obgryzanie paznokci może powodować nieodwracalne lub trudne w korekcie wady zgryzu, zniekształcenie szczęki czy wykrzywienie przednich zębów. Skutkiem nawyku mogą być też często powracające stany zapalne dziąseł, a nawet ich uszkodzenie. Zauważa się też zmiany w wyglądzie płytki paznokcia czy skóry wokół niego. To z kolei zwłaszcza u kobiet wpływa na niską samoocenę.

Jak wzmocnić swoje paznokcie?
Jak wzmocnić swoje paznokcie? [10 zdjęć]

Aby nawilżyć paznokcie, należy wmasowywać małą ilość wazeliny w skórki i otaczającą skórę co wieczór

zobacz galerię

3. Obgryzanie paznokci – leczenie

Obgryzanie paznokci w przypadku osób chorych na nerwicę niestety wymaga leczenia specjalistycznego, ponieważ nie leczy się samego nawyku, ale chodzi tu o terapię samej nerwicy. Bardzo ważne w takim przypadku jest wsparcie nie tylko terapeuty, ale też rodziny czy przyjaciół. Jeżeli chodzi o obgryzanie paznokci w formie łagodnej to warto zapytać w aptece o specjalny lakier do paznokci o gorzkim smaku – działa to zwłaszcza w przypadku dzieci. Według specjalistów dobrym rozwiązaniem jest w sytuacji stresowej zająć ręce inną czynnością dla przykładu można zacząć coś kroić czy rysować.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze