Trwa ładowanie...

Obgryzanie paznokci – przyczyny, leczenie

Obgryzanie paznokci kojarzy się ze stresem. W fachowym nazewnictwie obgryzanie paznokci to onychofagia, czyli ciągłe powtarzanie danej czynności. Według specjalistów częste obgryzanie paznokci w sytuacjach nerwowych jest zaburzeniem obsesyjno – kompulsywnym, a więc mamy tu do czynienia z nerwicą natręctw.

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

spis treści

1. Obgryzanie paznokci – przyczyny

W większości przypadków obgryzanie paznokci jest efektem sytuacji czy stanu, która wywołuje negatywne emocje dla przykładu strach, niepokój. Ciągły stres również może być przyczyną onychofagii. Ciągłe i niekontrolowane obgryzanie paznokci cechuje osoby, u których zauważa się problemy emocjonalne, ale i psychiczne przykładowo depresję. Nie jest to dolegliwość, która pojawia się tylko u osób dorosłych, ponieważ coraz częściej obgryzanie paznokci zauważa się u młodzieży, a nawet małych dzieci.

Zadbane dłonie to nasza wizytówka, ale obgryzanie paznokci to często efekt zaburzeń emocjonalnych
Zadbane dłonie to nasza wizytówka, ale obgryzanie paznokci to często efekt zaburzeń emocjonalnych

W medycynie obgryzanie paznokci, czyli onychofagia występuje w dwóch postaciach. Forma łagodna, w której osoba chora obgryza skórki czy paznokcie tylko w sytuacjach stresowych, chcąc odreagować w danym momencie negatywne emocje. Druga forma jest to stan, kiedy chory celowo okalecza własne dłonie. Obgryzanie paznokci, skórek to również cecha nerwicy. Jednak obgryzanie paznokci w wielu przypadkach to odruch bezwarunkowy i pojawiający się sporadycznie.

To też warto wiedzieć

2. Obgryzanie paznokci – skutki

Według większości osób, u których obgryzanie paznokci jest sytuacją rzadką martwi się jedynie o wygląd paznokci czy skórek. Jednak ten nawyk to nie tylko kwestia estetyki, ponieważ obgryzanie paznokci może powodować nieodwracalne lub trudne w korekcie wady zgryzu, zniekształcenie szczęki czy wykrzywienie przednich zębów. Skutkiem nawyku mogą być też często powracające stany zapalne dziąseł, a nawet ich uszkodzenie. Zauważa się też zmiany w wyglądzie płytki paznokcia czy skóry wokół niego. To z kolei zwłaszcza u kobiet wpływa na niską samoocenę.

Jak wzmocnić swoje paznokcie?
Jak wzmocnić swoje paznokcie? [10 zdjęć]

Aby nawilżyć paznokcie, należy wmasowywać małą ilość wazeliny w skórki i otaczającą skórę co wieczór...

zobacz galerię

3. Obgryzanie paznokci – leczenie

Obgryzanie paznokci w przypadku osób chorych na nerwicę niestety wymaga leczenia specjalistycznego, ponieważ nie leczy się samego nawyku, ale chodzi tu o terapię samej nerwicy. Bardzo ważne w takim przypadku jest wsparcie nie tylko terapeuty, ale też rodziny czy przyjaciół. Jeżeli chodzi o obgryzanie paznokci w formie łagodnej to warto zapytać w aptece o specjalny lakier do paznokci o gorzkim smaku – działa to zwłaszcza w przypadku dzieci. Według specjalistów dobrym rozwiązaniem jest w sytuacji stresowej zająć ręce inną czynnością dla przykładu można zacząć coś kroić czy rysować.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.