Trwa ładowanie...

Obecnie wygląda niepozornie. Ta toksyczna roślina może poważnie poparzyć twoje dziecko

 Maria Krasicka
27.04.2022 11:49
Obecnie barszcz Sosnowskiego wygląda niepozornie
Obecnie barszcz Sosnowskiego wygląda niepozornie (GettyImages)

Planując rodzinną wycieczkę, należy wziąć pod uwagę wszystkie niepożądane sytuacje, które mogą się wydarzyć na świeżym powietrzu. Poza skaleczeniami, złamaniami i skręceniami może dojść również do poparzenia niebezpieczną rośliną. Wprawdzie barszcz Sosnowskiego dopiero wzrasta, ale mimo to może doprowadzić do poparzeń II i III stopnia, a w przypadku dzieci nawet ze skutkiem śmiertelnym. Na co zwracać uwagę?

1. Barszcz Sosnowskiego - niebezpieczna roślina

Wielkimi krokami zbliża się majówka i ciepłe dni, co wiąże się z planowaniem czasu na łonie natury. Należy jednak pamiętać, że przyroda potrafi być też niebezpieczna, a niektóre rośliny jak np. barszcz Sosnowskiego mogą doprowadzić do poważnych poparzeń.

"Związki zawarte w soku i wydzielinie włosków gruczołowych barszczu Sosnowskiego pod wpływem działania promieni UVA i UVB wiążą się ze skórą, powodując oparzenia II i III stopnia. W ciągu 24 godzin nasilają się objawy w postaci zaczerwienienia skóry i pęcherzy z surowiczym płynem. Stan zapalny utrzymuje się około 3 dni, a miejsca podrażnione zachowują wrażliwość na światło ultrafioletowe nawet przez kilka lat" – czytamy na stronie gov.pl.

Dziecko po oparzeniu barszczem Sosnowskiego
Dziecko po oparzeniu barszczem Sosnowskiego (Facebook)

Ponadto związki zawarte w roślinie mogą wywołać także:

  • podrażnienia dróg oddechowych,
  • nudności,
  • wymioty,
  • bóle głowy,
  • zapalenie spojówek.

Barszcz Sosnowskiego występuje głównie na nieużytkach: łąkach, polach, przy drogach, czy wzdłuż brzegów rzek i jezior. Jednak spotkać go można także w parkach i lasach. Dlatego tak ważne jest, by podczas wycieczek zachować wyjątkową czujność.

2. Barszcz Sosnowskiego – co to?

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden) to chwast należący do rodziny selerowatych, do której należ również m.in. seler, marchew, koper. Jednak wyróżnia się swoim rozmiarem: osiąga nawet cztery metry wysokości, a jego liście mogą mieć metr szerokości.

Szukając zdjęć poglądowych barszczu Sosnowskiego, można natrafić głównie na jego dojrzałą postać – ogromną roślinę z pokaźnymi baldaszkowatymi kwiatostanami. Jednak tak wygląda dopiero w miesiącach letnich.

Barszcz Sosnowskiego
Barszcz Sosnowskiego (EastNews)

Obecnie, na przełomie kwietnia i maja dopiero wzrasta, tworząc niskie (do 35 cm) rozety okrągłych liści. Z czasem liście stają się trójkątne ze wcinaną blaszką.

Dopiero pod koniec maja okazy kwitnące wykształcają pęd kwiatostanowy, który może osiągnąć do 200 cm wysokości. W czerwcu można zauważyć pierwsze pąki kwiatowe, które otwierają się pod koniec miesiąca. Kwitnienie barszczu Sosnowskiego trwa około trzech tygodni.

Barszcz Sosnowskiego wiosną
Barszcz Sosnowskiego wiosną (GettyImages)

W Polsce pojawił się pod koniec lat 50. XX wieku jako pasza dla bydła. Niestety ze względu na jego szybkie rozprzestrzenianie się i wytrzymałość (jest mrozoodporny i cienioznośny) został już na stałe w polskim krajobrazie, a przez swoją historię potocznie nazywany jest "zemstą Stalina".

3. Co robić w przypadku poparzenia?

Jeżeli jednak dziecko będzie miało kontakt z barszczem Sosnowskiego, należy szybko reagować. Po pierwsze trzeba jak najszybciej osłonić poparzoną skórę przed słońcem, ponieważ może ono pogłębić podrażnienia i zwiększyć ryzyko powikłań.

Kolejnym krokiem jest dokładne umycie fragmentu ciała dziecka, który miał kontakt z rośliną chłodną wodą z mydłem. Po poparzeniu barszczem Sosnowskiego należy skonsultować z lekarzem, ponieważ roślina może doprowadzić do trudno gojących się ran, a ślady na skórze zostają często na wiele lat.

Co robić w przypadku poparzenia?
Co robić w przypadku poparzenia? (Gov.pl)

Natomiast by uniknąć ryzyka kontaktu przed wybraniem się na majówkę, czy wycieczkę można sprawdzić, gdzie roślina występuje. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Wrześni przypomina: powstała specjalna mapa występowania barszczu Sosnowskiego w Polsce, która liczy blisko 3000 lokalizacji. Z kolei widząc niebezpieczny chwast na swojej drodze, należy niezwłocznie zgłosić ten fakt, dzwoniąc na całodobowy numer alarmowy 986.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze