Trwa ładowanie...

Barszcz Sosnowskiego. Jak go rozpoznać, jak leczyć oparzenia?

 Katarzyna Grzęda-Łozicka
30.04.2021 12:33
Barszcz Sosnowskiego to silnie toksyczna roślina porastająca nieużytki rolne i pobocza dróg
Barszcz Sosnowskiego to silnie toksyczna roślina porastająca nieużytki rolne i pobocza dróg (East News)

Barszcz Sosnowskiego to jedna z najniebezpieczniejszych roślin, na którą możemy się natknąć podczas spacerów. Kontakt z rośliną może doprowadzić do poważnych poparzeń skóry, w przypadku dzieci nawet ze skutkiem śmiertelnym. Roślina jest najgroźniejsza w słoneczne dni, bo furanokumaryny zawarte w barszczu pod wpływem promieni słonecznych wiążą się z DNA skóry.

spis treści

1. Barszcz Sosnowskiego - co to za roślina, dlaczego jest groźna?

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden) to chwast należący do rodziny selerowatych, do której należ również m.in. seler, marchew, koper. Nawet krótki kontakt z rośliną może doprowadzić do poparzeń II i III stopnia. Po oparzeniu powstają na skórze ropne pęcherze.

Potoczna nazwa rośliny znanej jako "zemsta Stalina" nawiązuje do historii jej pojawienia się w Polsce. Pod koniec lat 50. ubiegłego wieku sprowadzono ją z Kaukazu. Barszcz miał być paszą dla bydła, szybko jednak zrezygnowano z jego uprawiania, ale chwast został już na stałe w polskim krajobrazie.

Barszcz Sosnowskiego wygląd niepozornie
Barszcz Sosnowskiego wygląd niepozornie
Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Na pierwszy rzut oka roślina w żaden sposób nie wygląda groźnie. Barszcz Sosnowskiego ma zieloną łodygę z drobnymi plamami o fioletowym zabarwieniu w dolnej części, duże liście i drobne, białe kwiaty zebrane w baldach.

2. Dlaczego barszcz Sosnowskiego jest groźny dla ludzi?

W sokach oraz wydzielinie znajdującej się we włoskach gruczołowych barszczu Sosnowskiego znajdują się niebezpieczne związki tzw. furanokumaryny. Związki te pod wpływem promieni słonecznych (gł. UVA i UVB) łączą się z DNA skóry prowadząc do ogromnych poparzeń (II i III stopnia) z pęcherzami. Podrażnienia skóry przypominajają obrażenia po oblaniu ciała wrzątkiem. Kontakt z rośliną w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci dotyczy to zwłaszcza dzieci. Wszystko zależy przede wszystkim od wrażliwości skóry oparzonego i rozległości oparzeń.

Zobacz także: Trzymiesięczne dziecko poparzone barszczem Sosnowskiego. Siostra dziewczynki włożyła jej do wózka kwiatki, myśląc, że są niegroźne

Po oparzeniu może dojść m.in. do martwicy tkanek. Roślina jest szczególnie groźna właśnie w sezonie letnim, kiedy przypada jej okres kwitnienia i owocowania.

3. Gdzie występuje barszcz Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego jest chwastem i potrafi dość szybko się rozprzestrzeniać, wystarczy niewielka liczba nasion, by roślina mogła wykiełkować. Występuje głównie na nieużytkach: na łąkach, przy drogach, na polach, wzdłuż brzegów rzek i jezior, ale również w ogrodach i parkach. Rzadziej można go spotkać w lasach olchowych i łęgowych.

Barszcz występuje w zasadzie na terenie całego naszego kraju, ale najwięcej jest go w województwach warmińsko-mazurskim i mazowieckim. Naukowcy z Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie opracowali specjalną mapę, na której można znaleźć zbadane siedliska barszczu Sosnowskiego, jak również barszczu olbrzymiego w Polsce.

4. Co zrobić, jeśli poparzy nas barszcz Sosnowskiego?

Pierwsze objawy oparzenia pojawiają się w ciągu od 30 minut do dwóch godzin od kontaktu z chwastem.

Chłopiec poparzony barszczem Sosnowskiego
Chłopiec poparzony barszczem Sosnowskiego (East News)

Lekarze przypominają, że ogromne znaczenie ma szybka reakcja, która może zminimalizować rany. Po pierwsze powinniśmy dokładnie umyć fragment ciała, który miał kontakt z rośliną chłodną wodą z mydłem. Bardzo ważne jest też, żeby jak najszybciej osłonić przed słońcem oparzoną skórę. Wystawienie poparzeń na promienie słoneczne może pogłębić podrażnienie skóry i zwiększa ryzyko tego, że na ciele pozostaną później widoczne blizny.

Po poparzeniu barszczem Sosnowskiego zawsze powinniśmy się skonsultować z lekarzem, bo roślina może doprowadzić do trudno gojących się ran, a ślady na skórze zostają często na wiele lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze