Trwa ładowanie...

Nowy pomysł Nowackiej. "Polska szkoła musi skończyć z ocenozą"

Avatar placeholder
26.03.2024 11:20
Nowacka odwiedziła szkołę w Kołobrzegu. "Polska szkoła musi skończyć z ocenozą"
Nowacka odwiedziła szkołę w Kołobrzegu. "Polska szkoła musi skończyć z ocenozą" (East News)

25 marca ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka gościła w Szkole Podstawowej nr 9 w Kołobrzegu, która od lat funkcjonuje bez prac domowych i ocen cyfrowych. - Polska szkoła musi skończyć z ocenozą, ale nie może się to dziać przez rewolucję - zapowiedziała Nowacka.

spis treści

1. Nowacka o "ocenozie"

Ministra podała podstawówkę z Kołobrzegu za wzór szkoły przyszłości.

- Szkoła Podstawowa nr 9 w Kołobrzegu to szkoła bardzo specjalna, nieduża, bo 138 uczniów, szkoła pełna innowacji. Od prac domowych odeszli tu trzy lata temu. Odeszli od ocen cyfrowych. Rodzice mówią, że odpowiada im to, że otrzymują informację zwrotną pokazującą postępy dzieci lub ewentualne braki, a nie tylko cyfrę, która pozwala im uporządkować dziecko w hierarchii do innych, a nie daje informacji, ile dzieci wiedzy zdobyły - mówiła.

Dyrektor placówki Wioletta Skowyra zaznaczyła, że zmiany były w szkole wprowadzane stopniowo, w konsultacji z nauczycielami, rodzicami i uczniami i przy wsparciu samorządu terytorialnego.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Zdaniem Nowackiej "Polska szkoła musi skończyć z ocenozą, ale nie może się to dziać przez rewolucję", tylko ewolucję.

2. Koniec prac domowych

Ministra zabrała także głos w sprawie prac domowych, informując o podpisaniu nowelizacji rozporządzenia. Zgodnie z nią od kwietnia w szkołach podstawowych prace domowe będą nieobowiązkowe. Wyjątkiem są tylko ćwiczenia usprawniające motorykę małą w klasach I-III.

W starszych klasach nauczyciel może zadać pracę domową pisemną lub praktyczno-techniczną, ale uczniowie nie będą zobowiązani, by ją wykonać.

Prace domowe - wykonane lub nie - mają nie być ponadto oceniane. Nauczyciel może jedynie przekazać uczniowi, co zrobił dobrze, a co powinien jeszcze poprawić i jak może się dalej uczyć.

To nie jedyna duża zmiana w szkołach: od 1 września ma zacząć obowiązywać nowa odchudzona o 20 proc. podstawa programowa.

- W połowie kwietnia opublikujemy dokument ministerialny. W tej chwili są uzgodnienia wewnętrzne departamentów ministerstwa. Eksperci otrzymali dużo uwag, mieli też dużo refleksji (...). W niektórych przypadkach zmiana programowa zaproponowana przez ekspertów będzie się różniła od tego, co na końcu wyjdzie z ministerstwa - zaznaczyła Nowacka.

Ministra dodała, że MEN oczekuje, by wszyscy nauczyciele patrzyli na "dobro ucznia, na jego kompetencje przyszłości".

- Szkoła musi ucznia dobrze nauczyć. By to zrobić, uczeń musi wiedzieć, po co się uczy i mieć z tego satysfakcję. (…) Młodzież w szkole musi nabrać wiary w siebie i dostać podstawę. Nauczyciele muszą wierzyć w siebie, być autonomiczni, a ministerstwo musi ich dobrze wynagradzać - mówiła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze