Polacy podzieleni w sprawie prac domowych. Poparcie spada wraz z wiekiem
Prace domowe w szkołach podstawowych nie będą oceniane przez nauczycieli. Ile proc. Polaków popiera ten pomysł? Okazuje się, że zdania na temat zmian w systemie edukacji są mocno podzielone.
1. Koniec z pracami domowymi w szkołach
W piątek (19 stycznia) ministra edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała w programie "Tłit" Wirtualnej Polski, że już od początku kwietnia wejdzie w życie rozporządzenie dotyczące rezygnacji z prac domowych.
- Jestem pewna, że po kilku latach funkcjonowania braku prac domowych w szkołach podstawowych, w szkołach średnich też to będzie zniesione - podkreśliła ministra.
Ministerstwo Edukacji skierowało już do konsultacji projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych.
Projekt przewiduje całkowite wycofanie prac domowych dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. W przypadku klas IV-VIII prace domowe będą mogły być zadawane, ale nie będą obowiązkowe, a nauczyciel nie będzie oceniał ich braku ani sposobu wykonania.
Zmiany mają dotyczyć jedynie prac pisemnych. Zatem uczniowie nadal będą musieli np. czytać obowiązkowe lektury szkolne, opanować słówka z języków obcych czy uczyć się tabliczki mnożenia.
Zmiany mają wejść w życie wraz z nowym rokiem szkolnym, od 1 września 2024. Z wyjątkiem zakazu zadawania prac domowych w klasach I-III. Ministerstwo proponuje, żeby przepisy obowiązywały już 14 dni po wejściu w życie ustawy, czyli prawdopodobnie jeszcze wiosną 2024 roku.
Przypomnijmy, że jest to jedna z obietnic wyborczych Koalicji Obywatelskiej.
"Zlikwidujemy prace domowe w szkołach podstawowych" - czytamy w "100 konkretach KO" na pierwsze 100 dni rządów.
2. Zdania są mocno podzielone
Jak ten pomysł oceniają Polacy?
Z sondażu zleconego agencji SW Research przez "Rzeczpospolitą" wynika, że opinie na temat zmian w systemie edukacji są mocno podzielone.
Respondenci odpowiadali na pytanie - "Prace domowe w szkołach podstawowych mają nie być oceniane przez nauczycieli - jak ocenia pani/pan tę propozycję?".
Za modyfikacją zasad zadawania prac domowych w sumie opowiedziało się 40,7 proc. badanych. 37,8 proc. respondentów było przeciwnych takiemu rozwiązaniu.
Natomiast 21,5 proc. uczestników sondażu odpowiedziało, że nie ma zdania na ten temat.
Poparcie dla reformy spada wraz z wiekiem respondentów. Wśród osób w wieku do 24 lat pomysł ten popiera aż 56,5 proc. badanych.
W przedziale 25-34 pomysł poparło 46,1 proc. respondentów, a w przedziale 35-49 - 42,2 proc.
Natomiast w kategorii wiekowej powyżej 50. roku życia pomysł popierało 33,2 proc. badanych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl