Trwa ładowanie...

Noworodek z nóżkami w przeciwnym kierunku. "Takie przypadki zdarzają się raz na milion!"

 Maria Krasicka
24.06.2021 14:37
Noworodek z nóżkami w przeciwnym kierunku. "Takie przypadki zdarzają się raz na milion!"
Noworodek z nóżkami w przeciwnym kierunku. "Takie przypadki zdarzają się raz na milion!" (Facebook)

21 czerwca w mieście Harda (środkowe Indie) urodziła się dziewczynka. Jednak kiedy rodzice ją zobaczyli, z przerażeniem uciekli. Nóżki dziecka są odwrócone w przeciwnym kierunku. Lekarze zaznaczają, że takie przypadki zdarzają się bardzo rzadko.

spis treści

1. Rzadka wada genetyczna

W mieście Harda (Indie) urodziła się dziewczynka z rzadką wadą układu kostnego. Jej nóżki, od kolan w dół zwrócone są w przeciwnym kierunku niż u zdrowej osoby. Ponadto, mimo że przyszła na świat w terminie waży zaledwie 1,6 kg (ok. 2 kg mniej niż przeciętny noworodek).

Dziewczynka trafiła na oddział intensywnej terapii noworodkowej, gdzie wywołała duże zainteresowanie. Zarówno rodzice, jak i personel medyczny szpitala w Hardzie, byli zaskoczeni tym widokiem. Według specjalistów za takie wady odpowiadają uwarunkowania genetyczne lub w przypadku, gdy w łonie matki jest za mało miejsca.

Zobacz film: "Myje włosy córce ketchupem - dlaczego?"
(Facebook)

Niestety, rodzice dziecka porzucili je po zaledwie dwóch dniach. Władze szpitala zgłosiły sprawę na policję.

2. "Takie dziecko rodzi się raz na milion"

Sprawa jednak zaintrygowała pediatrów z całego kraju. Według statystyk dzieci z takim schorzeniem rodzą się raz na milion urodzeń. Dr Sunny Juneji, pediatra przyznał, że w całej swojej dotychczasowej karierze nie spotkał się z takim przypadkiem.

"Kiedy poinformowałem o tym innych lekarzy pediatrii i ortopedii w Indore i Bhopalu, oni również byli zaskoczeni i określili ten przypadek jako niezwykle rzadki" – powiedział.

Noworodek jeden na milion
Noworodek jeden na milion (Facebook)

Również dr Pushpavardhan Mandlecha, ortopeda z Instytutu Nauk Medycznych Shri Aurobindo w Indore, nigdy nie widział takiego przypadku na żywo. Jak zaznaczył, do tej pory mówiło się o takim schorzeniu jedynie anegdotycznie. Mimo to specjalista jest w stanie określić, jak powinno przebiegać leczenie dziewczynki.

"Wadę tę można zniwelować operacyjnie. Jest to wykonalne. Jednak ostateczną decyzję dotyczącą przebiegu leczenia można podjąć dopiero po zapoznaniu się z dokumentacją medyczną dziecka. Ponadto mówimy o kilkudniowym noworodku, jest jeszcze za wcześnie na tak inwazyjne zabiegi" – powiedział.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze