Trwa ładowanie...

Nietypowe narodziny w Lublinie. Na świat przyszły wyjątkowe trojaczki

Avatar placeholder
28.10.2024 13:54
Dumnymi rodzicami zostali Boluwatife i Gabriel, którzy pochodzą z Nigerii,
Dumnymi rodzicami zostali Boluwatife i Gabriel, którzy pochodzą z Nigerii, (Anna Guzowska/rzecznik prasowy USK1 w Lublinie)

Potrójne szczęście spotkało młodych rodziców z Lublina. W Klinice Położnictwa i Patologii Ciąży Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 1 na świat przyszły wyjątkowe trojaczki.

spis treści

1. Potrójna radość

Dumnymi rodzicami zostali Boluwatife i Gabriel, którzy pochodzą z Nigerii, ale od wielu lat na stałe mieszkają w Polsce. Maluszki przyszły na świat w 32. tygodniu ciąży, ale ich stan jest stabilny.

"To pierwsze urodzone w Klinice trojaczki, których obydwoje rodzice - Boluwatife i Gabriel - pochodzą z zagranicy, konkretnie z Nigerii. Mama dzieci ukończyła w Lublinie studia na kierunku pielęgniarstwo, tata jest informatykiem. To właśnie tu rodzice dowiedzieli się o ciąży, a następnie o tym, że wkrótce spotka ich aż potrójne szczęście!" - czytamy na stronie klinki.

Trojaczki - dwóch chłopców i jedna dziewczynka - otrzymały imiona na D: Diana, Daniel i David. Choć maluchy nie wymagają wspomagania przy oddychaniu, ze względu na przedwczesne narodziny, muszą spędzić trochę czasu pod opieką lekarzy.

Zobacz film: "Oczekiwała pięcioraczków. Przeżyła tylko trójka dzieci"
Dumni rodzice trojaczków
Dumni rodzice trojaczków (USK1)

"Dzieci są w dobrej kondycji, uśmiechnięci rodzice zdążyli już zaprzyjaźnić się z częścią personelu kliniki, są pełni optymizmu i wdzięczności" - dodaje placówka.

2. Rzadkie zjawisko

Trojaczki to dość rzadkie zjawisko, które występuje z częstotliwością około 1 na 7 –10 tys. ciąż. W porównaniu do ciąż pojedynczych i bliźniaczych, ciąże z trojaczkami są znacznie rzadsze.

Zobacz także: Niezwykłe trojaczki. Urodziły się w odstępie siedmiu lat

Częstość ciąż wielopłodowych wzrosła w ostatnich dekadach, głównie dzięki technikom wspomaganego rozrodu, takim jak zapłodnienie in vitro (IVF).

W naturalnych warunkach taka ciąża zdarza się wyjątkowo rzadko, gdyż wymaga, aby trzy jaja zostały zapłodnione jednocześnie lub by doszło do podziału jednej lub dwóch zygot.

Maluszki czują się dobrze
Maluszki czują się dobrze (USK1)

Ciąże trojacze są z natury bardziej ryzykowne niż pojedyncze lub nawet bliźniacze. Często wiążą się z wcześniejszym porodem (zwykle między 32. a 34. tygodniem ciąży), co może powodować komplikacje zdrowotne i wymagać specjalistycznej opieki neonatologicznej.

Trojaczki mogą być jednojajowe, dwujajowe lub trójjajowe. W przypadku jednojajowych trojaczków (skrajnie rzadkich) każde dziecko ma ten sam materiał genetyczny i wygląda niemal identycznie. W większości przypadków jednak trojaczki są dwujajowe lub trójjajowe.

Rodziców czeka sporo wyzwań
Rodziców czeka sporo wyzwań (USK1)

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze