Nieprawidłowości w budowie dróg rodnych

Nawet 80% poronień ma miejsce w pierwszym trymestrze ciąży, ale część kobiet doświadczy utraty ciąży lub przedwczesnego porodu w drugim lub trzecim trymestrze. Przyczyny poronień w późnym okresie ciąży pozostają w większości przypadków nieznane, ale jednym z czynników są zaburzenia w obrębie kanału rodnego. Co to oznacza?

Wady macicy

Nieprawidłowo zbudowana macica może stanowić czynnik ryzyka poronienia lub w pewnych przypadkach, poronień nawracających. Niektóre wady macicy są wrodzone, inne pojawiają się w ciągu życia. Ważne jest, że tylko niektóre z wad macicy zwiększają ryzyko poronienia i wymagają leczenia. Część z nich nie powoduje żadnych problemów w przebiegu ciąży. Wady macicy najczęściej przyczyniają się do utraty ciąży w drugim i trzecim trymestrze, ale pewna ich część może mieć udział w zaburzeniach implantacji i rozwoju płodu na wczesnym etapie.

Polecane wideo:

Przegroda macicy

Najczęstszą wadą wrodzoną narządu rodnego jest przegroda macicy. Jest to fragment tkanki częściowo dzielący macicę, zwykle słabo ukrwiony. Zaburzenie to powstaje na skutek braku prawidłowego rozdzielenia dwóch symetrycznych struktur, z których powstaje macica. Występowanie przegrody nie zawsze powoduje zaburzenia rozwoju ciąży, ale w niekorzystnych przypadkach może uniemożliwiać zarodkowi zagnieżdżenie się w błonie śluzowej macicy lub ograniczyć wewnątrzmaciczny wzrost płodu. Jeżeli zapłodniona komórka jajowa zagnieździ się na przegrodzie, może dojść do poronienia. Samo stwierdzenie występowania tej wady macicy nie oznacza znalezienia przyczyny poronienia – możliwe jest donoszenie dziecka i urodzenie go w terminie. Przegrodę macicy leczy się operacyjnie, jeśli istnieją do tego wskazania.

Macica dwurożna

Inną anomalią budowy narządu rodnego jest macica dwurożna. Jest to wrodzona deformacja, do której dochodzi na wczesnym etapie rozwoju prenatalnego. Może być ona skutkiem przyjmowania przez matkę w ciąży preparatu o nazwie dietylstylbestrol lub tworzyć się pod wpływem bliżej niepoznanych czynników.

Badania naukowe wykazują, że macica dwurożna może zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu oraz niewydolności cieśniowo-szyjkowej, czyli powikłań występujących w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Niewydolność cieśniowo-szyjkowa i poród przedwczesny stanowią zagrożenie dla życia dziecka, jeśli do porodu dojdzie przed 24-25 tygodniem ciąży – okresem, który uważa się za granicę, po przekroczeniu której istnieje szansa na przetrwanie noworodka. Jednak wiele kobiet z dwurożną macicą jest w stanie donosić ciążę bez żadnych problemów, także ryzyko poronienia i porodu przedwczesnego różni się w zależności od indywidualnego przypadku.

Czasami dochodzi do mylenia macicy dwurożnej z macicą z przegrodą w procesie diagnostycznym. Te dwie wrodzone wady mogą wyglądać podobnie w obrazie badań, takich jak USG czy histerosalpingografia. Różnica polega na tym, że macica z przegrodą jest zaokrąglona w górnej części trzonu i posiada jedną jamę, macica dwurożna natomiast jest podzielona na górze i tworzy kształt serca z dwiema jamami. Prawidłowe rozpoznanie i różnicowanie tych dwóch wad jest bardzo ważne ze względu na inny proces leczenia. Macica dwurożna może w ogóle nie wymagać terapii, poza obserwacją ewentualnych objawów niewydolności cieśniowo-szyjkowej. Jeżeli konieczne jest leczenie, polega ono na przeprowadzeniu rekonstrukcji podczas operacji laparoskopowej. Usunięcie przegrody macicy natomiast wykonuje się w ramach zabiegu histeroskopii. Co więcej, dwurożna macica przez niektórych nie jest wcale uznawana za czynnik zwiększający ryzyko poronienia.

Niewydolność cieśniowo-szyjkowa

Kobieta z niewydolnością cieśniowo-szyjkową może mieć problemy z donoszeniem płodu, kiedy szyjka macicy zaczyna się zbyt wcześnie rozpulchniać i skracać. Jeżeli problem nie jest rozpoznany dostatecznie wcześnie, dysfunkcja szyjki prowadzi do przedwczesnego porodu lub utraty ciąży. Niestety wczesne rozpoznanie niewydolności cieśniowo-szyjkowej nie zawsze jest proste. Czynniki, które mogą wskazywać na upośledzoną funkcję szyjki macicy, to występowanie przedwczesnych porodów w przeszłości, miękka konsystencja szyjki w badaniu ginekologicznym, krótki czas trwania poprzednich porodów, duże rozwarcie szyjki przed rozpoczęciem porodu oraz coraz wcześniejsze porody w kolejnych ciążach.

Przyczynę występowania niewydolności cieśniowo-szyjkowej nie zawsze można stwierdzić. Może ona być wrodzona na skutek przyjmowania przez matkę w ciąży dietylstylbestrolu (DES), powstać jako powikłanie urazu szyjki macicy – np. podczas wcześniejszego porodu, jeżeli pęknięta szyjka nie została właściwe zszyta. Zwiększone ryzyko niewydolności cieśniowo-szyjkowej występuje również u kobiet, które poddały się zabiegowi wyłyżeczkowania jamy macicy z rozszerzeniem kanału szyjki macicy, zwłaszcza powyżej 10 mm. Potencjalnym czynnikiem sprawczym tego powikłania mogą być także zaburzenia hormonalne związane z wydzielaniem relaksyny i prostaglandyn.

Mięśniaki macicy

Mięśniaki to łagodne guzy będące zwartymi skupiskami tkanki łącznej. Występują powszechnie, uważa się że od 20% do 50% kobiet posiada jeden z ich rodzajów. Mięśniaki macicy nie są wrodzone - rozwijają się w życiu dorosłym. Objawy mięśniaków są zróżnicowane. W wielu przypadkach nie dają żadnych oznak, w innych mogą być powodować ból miednicy, bolesne miesiączkowanie lub problemy z płodnością. Mogą być też niestety przyczyną nawracających poronień.

Badania wykazują, że mięśniaki są odpowiedzialne za niepłodność lub poronienie w około 5% przypadków. To, czy będą stanowić przeszkodę w prawidłowym przebiegu ciąży zależy głównie od rodzaju guza, jego wielkości oraz umiejscowienia. Dobrą wiadomością jest fakt, że mięśniaki można leczyć z powodzeniem i tym samym usunąć przyczynę niepowodzeń reprodukcyjnych.

Nieprawidłowości w budowie narządu rodnego stanowią rzadszą przyczynę poronień i odpowiadają ogółem za około 1,8-37,6% problemów z poczęciem lub donoszeniem ciąży. Mogą stanowić przeszkodę w prawidłowym zagnieżdżeniu się zarodka lub przyczynić się do wystąpienia przedwczesnego porodu w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Właściwa diagnoza jest bardzo ważna, gdyż w wielu przypadkach daje szansę na terapię zakończoną sukcesem i umożliwia prawidłowe donoszenie ciąży w przyszłości.

Ewa Drozdowicz, ponad rok temu

Bibliografia

  • Dębski R. Ginekologia kliniczna Tom 1-3, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-013-9
  • Florjański J. (red.), 80 przypadków ginekologiczno-położniczych, Urban & Partner, Wrocław 2007, ISBN 83-60290-31-6
  • Bręborowicz G. Ginekologia i położnictwo, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3082-X
  • Słomko Z. Ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3153-9

Poronienie

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Ciaza

Jadziagabi • ostatni post 2 tygodnie temu

1
Artykuły Poronienie
Poronienie

Fakty i mity na temat poronienia

Fakty i mity na temat poronienia

. Przeczytaj również: Czy można podczas ciąży zrezygnować z mięsa? Stres może sprowokować poronienie? Stres to czynnik niebezpieczny dla zdrowia każdego

Poronienie

Przyczyny i leczenie przy obumarciu płodu

Obumarcie płodu w macicy to zgon płodu przed jego całkowitym wydaleniem lub wydobyciem z organizmu matki, niezależnie od czasu trwania ciąży, który nie jest spowodowany przerwaniem ciąży. Na obumarcie płodu wskazuje to, że płód nie oddycha lub nie ma...

Poronienie

Badania po poronieniu

Badania po poronieniu

Poronienie jest definiowane jako wydalenie z jamy macicy jaja płodowego przed ukończeniem 22. tygodnia ciąży. Do poronień samoistnych dochodzi (...) kolejnych poronień i wtedy określamy to jako poronienia nawracające. Niezależnie od...

Poronienie

Objawy poronienia

Poronienie to przedwczesne zakończenie ciąży przed końcem 22. tygodnia wskutek wydalenia obumarłego jaja płodowego. Źródła podają, że około 10 - 15 (...) tak ważna jest natychmiastowa pomoc medyczna. Rodzaje poronień Poronienie...

Poronienie

Jakie prawa mają kobiety po poronieniu?

Jakie prawa mają kobiety po poronieniu?

jest wczesna (…)". Poronienie dla wielu nadal stanowi temat tabu. Nie potrafimy o tym rozmawiać, nie mamy pojęcia, jakich słów użyć, by pocieszyć matkę

Poronienie

"Nie mam dziecka, mam poronienie"

"Nie mam dziecka, mam poronienie"

, który był coraz silniejszy. Puste łono Kiedy naprawdę zdam sobie z tego sprawę, zaczynam płakać. Ponieważ nie mam dziecka, mam poronienie. Badanie lekarskie (...) to się wydarzyło? Nie wiemy... - Jeśli kobiety mają więcej...

Poronienie

Pochówek nienarodzonego dziecka

Pochówek nienarodzonego dziecka

Niezależnie od tego, w którym tygodniu nastąpiło poronienie, masz prawo do pochowania swojego nienarodzonego dziecka. Jeśli płeć była niemożliwa do ustalenia, w dokumenty wpisze się taką, jaką wybierzesz.