5 z 6Jak zgłosić NOP?
System monitoringu niepożądanych odczynów poszczepiennych funkcjonuje w Polsce od 1996 roku. Proces zgłaszania regulują dodatkowo ustawa z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz rozporządzanie Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2010 roku w sprawie niepożądanych odczynów poszczepiennych oraz kryteriów ich rozpoznawania.
Lekarz, który podejrzewa NOP, ma obowiązek zgłosić ten fakt do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Ma na to 24 godziny. Zgłoszenie, w ciągu godziny powinno być przekazane o szczebel wyżej, czyli do Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, a ten w ciągu następnej godziny zobowiązany jest poinformować Główny Inspektorat Sanitarny.
Oprócz tego, niepożądane odczyny poszczepienne mogą zgłaszać sami rodzice, nawet bez konsultacji z lekarzem. Mogą to zrobić na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Każdy wniosek jest sprawdzany i przesyłany do bazy danych Światowej Organizacji Zdrowia. Trafia także do europejskiej bazy danych, która gromadzi informacje na temat działań niepożądanych leków i preparatów medycznych.
Przeczytaj także: Przedszkola tylko dla zaszczepionych? Kontrowersyjny pomysł w Krakowie