Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Nieszczepionym dzieciom trudniej będzie dostać się przedszkola

Choć rekrutacja do przedszkoli w Krakowie jeszcze nie ruszyła, już wzbudza kontrowersje. Wszystko za sprawą radnego Łukasza Wantucha, który chce, by jednym z kryteriów oceny, czy dziecko zostanie przyjęte do przedszkola, było zaświadczenie o przebytych szczepieniach.

Zobacz film: "Czego należy unikać w ciąży?"

1. Nowe zasady rekrutacji do przedszkoli

Radni miejscy w Krakowie właśnie pracują nad nową uchwałą dotyczącą rekrutacji do przedszkoli. Przypomnijmy, że zasady przyjęć dzieci do placówek zmieniły się, ponieważ w życie weszła ustawa Prawo oświatowe i ustawa Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe. Z związku z tym, samorządy z ogłoszeniem początku rekrutacji mają czas aż do 15 kwietnia.

Przeczytaj także:

Co więcej, od tego roku każdy samorząd ma ustawowy obowiązek zapewnienia miejsca w przedszkolu każdemu chętnemu dziecku pomiędzy 3. a 6. rokiem życia. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że każdy kilkulatek zostanie przyjęty do tej placówki, do której zgłosili go rodzice. Właśnie dlatego przedszkolom potrzebne są kryteria dodatkowe, które radni Krakowa właśnie opracowują.

Krakowski radny chce, by przedszkola punktowały zaszczepione dzieci.
Krakowski radny chce, by przedszkola punktowały zaszczepione dzieci. (123RF)

2. Miejsce w przedszkolu za szczepienie

Jak podaje serwis news.kraków.pl, Łukasz Wanduch, radny z klubu Przyjazny Kraków, proponuje, by na listę wymogów wpisać posiadanie przez dziecko zaświadczenia o tym, że jest ono zaszczepione. Co więcej, według lokalnego polityka, powinien być to jeden z najważniejszych warunków. Dziecko, które posiadałoby zaświadczenie o szczepieniach otrzymałoby aż 7 dodatkowych punktów. To więcej niż za wybór przedszkola na podstawie miejsca zamieszkania, za co jest 6 punktów.

Co powinnaś wiedzieć o szczepionce przeciw rotawirusom?
Co powinnaś wiedzieć o szczepionce przeciw rotawirusom?

Jeśli masz wątpliwości dotyczące szczepionki przeciw rotawirusom, porozmawiaj z zaufanym lekarzem.

zobacz galerię

Radny twierdzi, że niezaszczepione dzieci narażają inne osoby na kontakt z patogenami. Mowa tutaj także o kilkulatkach, które nie mogły być zaszczepione ze względów zdrowotnych.

To już kolejny raz, gdy radny z Krakowa chce wprowadzenia kryterium szczepionkowego do rekrutacji do przeszkoli. Podobne rozwiązanie proponowali także rajcy w Częstochowie. Tam, mimo przyjęcia uchwały, dokument uchylił wojewoda, a sąd utrzymał w mocy jego stanowisko.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.