2 z 6Co to jest NOP?
"Reakcje organizmu po podaniu szczepionek mogą być różnorodne, jednak nie wszystkie są reakcjami niepożądanymi. Stosunkowo często występują tzw. fizjologiczne reakcje po szczepieniu, często utożsamiane z niepożądanymi odczynami po szczepieniu. Natężenie tych reakcji oraz czas utrzymywania się jest na ogół dość krótki i przeważnie samoistnie przechodzą" – mówiła w ramach akcji "Zaszczep się wiedzą" dr Iwona Paradowska-Stankiewicz. Zaznacza jednocześnie, że różnica pomiędzy NOP-em a fizjologicznym odczynem jest bardzo niewielka.
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że "niepożądanym odczynem poszczepiennym jest objaw chorobowy pozostający w związku czasowym z wykonanym szczepieniem ochronnym”. Aby jednak można było stwierdzić, czy reakcja jest NOP-em, lekarz musi ocenić, czy pomiędzy szczepieniam a wystąpieniem odczynu faktycznie istnieje realny związek. Po podaniu szczepionki mogą przecież wystąpić okoliczności sprzyjające np. pojawieniu się gorączki.
W praktyce, NOP-em jest po prostu nadmierna reakcja na składniki szczepionki. Może mieć ona charakter łagodny, poważny lub ciężki i wymaga zgłoszenia do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (PSSE).
Po szczepieniu może też dojść do reakcji fizjologicznej, spodziewanej. Mowa tutaj o obrzęku w miejscu wkłucia czy gorączce. W końcu wstrzykujemy do organizmu antygeny wirusów, a to musi dać o sobie znać. Układ immunologiczny ma prawo zareagować na takiego "gościa".
Przeczytaj także: Niebezpieczny trend: zdrowie dzieci powierzają obcym