Niebezpieczny prezent komunijny. Może uszkodzić serce
Bukiet konwalii majowych jest najczęściej wybieranym na Pierwszą Komunię Świętą. Te delikatne i niewinne kwiaty są symbolem czystości, idealnie komponują się z białą sukienką. Co więcej, konwalie można z łatwością znaleźć i zerwać z przydomowego ogródka. Niestety, mimo swojego uroku, okazuje się, że mogą stanowić poważne zagrożenie.
1. Urokliwe kwiaty
Konwalia majowa to kwiat o subtelnym zapachu i delikatnym wyglądzie. Możemy ją znaleźć dziko rosnącą w lasach, gdzie często tworzy obszerne kolonie. Jest również popularna jako roślina ogrodowa i parkowa. Jej urok w pełni możemy docenić pod koniec kwietnia i na początku maja, kiedy na jej pędach zaczynają się pojawiać wyjątkowe grona kwiatów o kształcie dzwoneczków.
Maj to czas, kiedy wielu katolików zastanawia się nad wyborem odpowiedniego prezentu dla dziecka, które przystępuje do Pierwszej Komunii Świętej. Idealnym uzupełnieniem do podarunku są kwiaty. Szczególnie dziewczynki, w tym wyjątkowym dniu, są obdarowywane bukietem pięknych konwalii majowych. Niestety, mało kto zdaje sobie sprawę, że kwiaty mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka.
Dlaczego konwalia majowa jest tak niebezpieczna? Zawarte w niej glikozydy nasercowe mogą przyczynić się do poważnych uszkodzeń serca.
2. Objawy zatrucia konwaliami
Dzieci, które nie ukończyły jeszcze piątego roku życia, są szczególnie zagrożone zatruciem kwiatami. Takie maluchy lubią wszystko wkładać do ust. Należy pamiętać, że zatrucie może nastąpić po spożyciu nie tylko białych kwiatów, ale również czerwonych owoców, liści, kłączy lub nasion.
Ze względu na to, że konwalatoksyna jest rozpuszczalna w cieczach, woda, w której były umieszczone konwalie, może być również toksyczna. Lista objawów towarzyszących zatruciu konwalią jest długa. Oto niektóre z nich:
- ból brzucha,
- nudności i wymioty,
- zaburzenia żołądkowo-jelitowe,
- biegunka,
- osłabienie i senność lub pobudzenie,
- zaburzenia widzenia,
- ból głowy,
- nadmierne ślinienie się,
- dezorientacja,
- nieregularny rytm serca,
- zwolnienie akcji serca,
- czerwona wysypka na skórze.
W przypadku podejrzenia zatrucia konwalią, dziecko jak najszybciej należy przewieźć do szpitala. Kluczowe jest jak najszybsze usunięcie trucizny z organizmu. Dlatego stosuje się takie metody jak płukanie żołądka, prowokowanie wymiotów czy podawanie środków przeczyszczających. W sytuacjach zatrucia, każda minuta jest na wagę złota.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl