Trwa ładowanie...

Nowy przedmiot w szkole od 2025 roku. Zapowiadają protesty

Avatar placeholder
Aleksandra Iwańczuk 12.09.2024 15:53
Pikiety przed kuratorium i petycja do MEN. Nie chcą nowego przedmiotu w szkole
Pikiety przed kuratorium i petycja do MEN. Nie chcą nowego przedmiotu w szkole (East News, YouTube )

Koalicja na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły zapowiedziała protesty, mające na celu sprzeciw wobec planowanego wprowadzenia do polskich szkół nowego przedmiotu - edukacji zdrowotnej.

spis treści

1. Edukacja zdrowotna

Organizacje zrzeszone w Koalicji, w tym stowarzyszenia rodziców i nauczycieli, złożyły petycję skierowaną do Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz ministry Barbary Nowackiej.

Protestujący domagają się pozostawienia w podstawie programowej dotychczasowego przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie i rezygnacji z nowego przedmiotu, tzn. obowiązkowej edukacji zdrowotnej.

Zobacz film: "Fatalny stan zdrowia polskich dzieci. NIK chce nowego przedmiotu w szkołach"

Edukację zdrowotna ma wejść do szkół od 1 września 2025 roku. Przedmiot ten obejmować będzie tematy związane ze zdrowiem psychicznym, fizycznym, a szczególnie odżywianiem, profilaktyką, uzależnieniami oraz edukacją seksualną.

Według ministry Nowackiej, to odpowiedź na potrzeby młodzieży, która oczekuje rzetelnej wiedzy nie tylko o zdrowiu seksualnym, ale także o zdrowiu psychicznym czy diecie. MEN planuje wprowadzenie edukacji zdrowotnej jako przedmiotu dla klas IV-VIII szkół podstawowych oraz I-III szkół ponadpodstawowych.

2. Obawy protestujących

Koalicja na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły widzi jednak w nowym przedmiocie zagrożenie. Argumentuje, że edukacja zdrowotna, wprowadzona pod pozorem troski o zdrowie, może obejmować elementy kontrowersyjne, takie jak tematyka społeczności LGBT+ czy narzucanie "obowiązkowych działań prozdrowotnych".

Autorzy petycji obawiają się również o ograniczenie konstytucyjnego prawa rodziców do decydowania o wychowaniu dzieci. Przed kuratoriami oświaty w całej Polsce odbywać mają się pikiety.

- W naszej Koalicji na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły mamy ponad 70 organizacji. Widzimy zagrożenie w planach wprowadzenia obligatoryjnej edukacji zdrowotnej, która pod pozorem zdrowia będzie wprowadzała takie elementy jak LGBT, jak przymusy do różnych działań prozdrowotnych zamiast nieobowiązkowego do tej pory przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie - mówiła przewodnicząca Stowarzyszenia Nauczycieli i Pracowników Oświaty "Nauczyciele dla Wolności" Agnieszka Pawlik-Regulska, którą cytuje "Portal Samorządowy".

2 września przed MEN-em odbyła się konferencja w tej sprawie, a organizatorzy zapowiadają dalsze pikiety i protesty.

Koalicja, wspierana przez organizacje takie jak ultrakonserwatywne Ordo Iuris, Towarzystwo Wiedzy Społecznej oraz Fundację Mamy i Taty, chce zwrócić uwagę na zmiany w programie nauczania i zagrożenia, jakie według niej mogą wyniknąć z wprowadzenia edukacji zdrowotnej.

Ministra Nowacka zapewnia, że proces tworzenia nowego przedmiotu uwzględnia opinie różnych środowisk, a do września 2025 roku pozostaje czas na wprowadzenie ewentualnych poprawek.

Nowy przedmiot ma być przygotowany przez zespół międzyresortowy, który skupi się na wszechstronnym podejściu do edukacji zdrowotnej, obejmującej zarówno zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze