Trwa ładowanie...

Nie zapomnij o tej dacie. Unikniesz przerwy w wypłatach 500 plus

31 maja kończy się bieżący okres rozliczeniowy świadczenia 500 plus. Oznacza to, że wkrótce rodzice i opiekunowie będą musieli złożyć wnioski o przedłużenie świadczenia. W innym wypadku może ich czekać nawet trzymiesięczna przerwa w wypłacie. Zatem kiedy należy złożyć wniosek o 500 plus?

Kiedy złożyć wniosek 500 plus?
Kiedy złożyć wniosek 500 plus? (GettyImages)

1. Wniosek 500 plus

Od momentu przejęcia obowiązków w obsłudze programu 500 plus przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych minął już rok. Po zmianach rodzice i opiekunowie pobierający świadczenie na dzieci mogą składać wnioski wyłącznie elektronicznie - przez PUE ZUS, poprzez portal Empatia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej lub za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej.

Również wypłata świadczenia odbywa się wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazane we wniosku konto bankowe. Trzeba jednak pamiętać o terminach składania wniosków, ponieważ prawo do świadczenia wychowawczego przysługuje od miesiąca, w którym wpłynął wniosek, do końca okresu świadczeniowego.

Zobacz film: "Prof. Zajkowska o powikłaniach po grypie. Najczęstsze są zapalenie zatok i ucha"

Jak zaznacza na TikToku Prawnik przedsiębiorców, właśnie dlatego należy złożyć dokumenty jak najszybciej. W innym wypadku może nastąpić nawet trzymiesięczna przerwa w wypłacie!

@prawnik.przedsiebiorcow Możesz stracić 500+! #prawnikprzedsiebiorcow #pieniadze ♬ dźwięk oryginalny - Prawnik przedsiębiorców

2. Kiedy złożyć wniosek?

Wszystko przez to, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma dokładnie trzy miesiące na rozpatrzenie wniosku. Zatem kiedy najlepiej złożyć dokumenty o przyznanie 500 plus na nowy okres świadczeniowy?

- Bieżący okres rozliczeniowy 500 plus trwa do 31 maja 2023 roku. Oznacza to, że by zachować ciągłość 500 plus, należy jak najszybciej złożyć wniosek - mówi prawnik.

Składanie wniosków będzie można rozpocząć już 1 lutego. Jeżeli rodzic lub opiekun złoży wniosek na okres trwający od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. do końca lutego, pieniądze zostaną wypłacone od 1 do 30 kwietnia 2023 roku. Złożenie wniosku w następnym miesiącu opóźnia termin wypłaty o kolejne dwa miesiące.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.