Trwa ładowanie...

Nie zakłada dziecku pieluszek. Od drugiego tygodnia życia ćwiczy z nim "trening czystości"

Cindy Lever postanowiła, że nie będzie kupować pieluszek swojemu dziecku. Od drugiego tygodnia życia trenuje z nim tzw. naturalną higienę niemowląt. Zamiast przewijania są spacery do łazienki nad zlew.

Zobacz film: "Jak dzieci tracą odporność?"

- Jestem w toalecie w kawiarni z moim mężem. Moje dziecko zrobiło kupę, a mój mąż sprząta to, co nie trafiło do sedesu. Ma to w sobie coś z zabawy, ale jest też podróżą przez naturalną higinę niemowląt, którą stosujemy od urodzenia naszej córeczki. To jest fajne i uzależniające - powiedziała Cindy Lever. Jak dodała, taka forma higieny pomaga nawiązać głębszą więź z dzieckiem.

Zobacz także:

Kobieta wyznała, że kiedy będąc w ciąży powiedziała mężowi, że chce wprowadzić naturalną higienę, sądził, że oszalała. Uległo to zmianie, kiedy zobaczył ją trzymającą malucha nad zlewem i proszącą o zrobienie siku.

Jak twierdzi, dzieci nie różnią się od dorosłych i naturalnie nie chcą zabrudzić się swoimi odchodami. Co więcej, korzystanie z pieluszek utrudnia im samodzielne załatwianie się w późniejszym czasie.

Matka nie kupuje pieluszek
Matka nie kupuje pieluszek ([dailymail.co.uk croppedPath=)

Wiele osób sądzi, że dziecko nie umie dać znać, kiedy chce skorzystać z toalety. Jednak według Cindy, tak jak maluch umie zakomunikować, gdy jest zmęczony czy głodny, tak samo umie sygnalizować swoje potrzeby fizjologiczne, jak chęć zrobienia siku. Kluczowa jest obserwacja, harmonogram, a przede wszystkim instynkt.

Jak radzi młoda mama, by zacząć, należy wziąć dziecko do toalety, w momencie kiedy się obudzi. Większość z dorosłych musi skorzystać z toalety po wstaniu, dzieci nie są inne. Kolejnym momentem, który wskazuje na chęć załatwienia potrzeb w łazience, to chwila zaraz po karmieniu.

7 faktów na temat mleka matki, o których nie miałaś pojęcia
7 faktów na temat mleka matki, o których nie miałaś pojęcia [6 zdjęć]

Pół roku, rok, dwa lata… optymalny czas karmienia piersią dla każdej kobiety jest inny. Jedno jest jednak

zobacz galerię

Jak wskazują zwolennicy tej metody, naturalna higiena niemowląt redukuje podrażnienia skóry i odparzenia pieluszkowe, a także ryzyko wystąpienia zapalenia dróg moczowych. Co więcej, zmniejsza ilość zużywanych pampersów, a co za tym idzie - ilość wydawanych pieniędzy i produkowanych zanieczyszczeń. Dodatkowo dzieci uczą się zakładania i zdejmowania ubrań w celu załatwienia się.

Drodzy rodzice, co sądzicie o takiej praktyce? Czy zalety wskazywane przez zwolenników przekonałyby was do zastosowania naturalnej higieny odnośnie waszych pociech?

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.