Trwa ładowanie...

Nie podawaj dziecku tych słodyczy. Mogą poparzyć język

Nie podawaj dziecku tych słodyczy. Mogą poparzyć język
Nie podawaj dziecku tych słodyczy. Mogą poparzyć język (Instagram)

Kwaśne żelki to jedne z ulubionych przysmaków dzieci. Niestety okazuje się, że niektóre z nich mogą być szkodliwe. Jedna z mam, która pracuje w służbie zdrowia, przyznała, że jej córka po spożyciu żelek doznała poparzeń.

spis treści

1. Uwaga na kwaśne żelki. Matka ostrzega

Żelki z kwasem w składzie mogą powodować nie tylko podrażnienie jamy ustnej, lecz także poparzenie języka - ostrzega jedna z matek na Instagramie. Jako przykład zamieszcza fotografię swojej córki, która poparzyła język kwaśnymi specyfikami.

- Kwaśne lizaki i żelki ze względu na obecność kwasu w składzie, mogą powodować oparzenia u dzieci. Wprowadzaj je do diety najmłodszych ostrożnie. Moja mała córeczka ukradła kwaśne lizaki swojemu starszemu bratu i doświadczyła okropnego oparzenia - pisze Nikky na Instagramie.

2. Skład żelek. Dlaczego należy ograniczać ich spożycie?

Zobacz film: "Smog negatywnie wpływa na przebieg COVID-19"

Dietetycy od dawna przestrzegają przed podawaniem nadmiernej liczby żelek dzieciom. Według ekspertów żelki nie mają żadnych wartości odżywczych. Oprócz kwasu żelki mają w składzie także cukier, który jest przyczyną wielu schorzeń m.in. próchnicy, nadwagi i otyłości, sprzyja też pojawieniu się insulinooporności i cukrzycy typu 2.

- Żelki to produkt o wysokiej zawartości cukru i konserwantów. Analizując etykiety produktów, znajdziemy tam takie substancje jak: regulatory kwasowości (np. kwas cytrynowy, kwas mlekowy), substancje glazurujące (np. wosk pszczeli), aromaty, barwniki (np. ekstrakt z czerwonej papryki, czarnej marchwi), a nawet oleje roślinne, w tym olej palmowy. Wpływ tych substancji na organizm nie jest do końca poznany, jednak warto minimalizować ich ilość w codziennym żywieniu - mówi w rozmowie z WP Parenting dietetyk Maciej Pokarowski z "Mój Dietetyk".

Podając dziecku żelki, przyzwyczajamy je do jedzenia słodyczy i wyrabiamy w nim niezdrowe nawyki. Zamiast witaminowego misia lepiej podać dziecku owoc lub inną zdrową przekąskę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze