Trwa ładowanie...

Płock. Nowe wymagania dla rodziców chrzestnych

Avatar placeholder
03.03.2020 12:51
Chrzest święty
Chrzest święty (Pixabay)

Katolicka Agencja Informacyjna poinformowała, że diecezja płocka wprowadza nowe przepisy dla swoich wiernych. Zmiany dotkną przede wszystkim osoby, które przygotowują chrzest. Od teraz rodziców chrzestnych trzeba będzie wybierać spośród osób, które chodzą na mszę, nie żyją w konkubinacie i uczęszczały na religię w szkole.

1. Zmiany w przepisach kościelnych

Informacja o nowych wytycznych dla kandydatów na rodziców chrzestnych, pojawiła się na stronie internetowej diecezji. W komunikacie czytamy:

"Od 10 lutego 2020 r. w diecezji płockiej obowiązuje Instrukcja Biskupa Płockiego o oświadczeniu kandydatów na rodziców chrzestnych. Dokument jest próbą wprowadzenia w życie papieskiej adhortacji Amoris Iaetitia z 2016 roku".

Według nowych zasad, kandydaci na rodziców chrzestnych będą musieli podpisać specjalne oświadczenia, w których muszą zadeklarować, że ukończyli 16. rok życia, przyjęli chrzest, komunię świętą i bierzmowanie w Kościele Katolickim.

Zobacz film: "Małgorzata Rozenek-Majdan na temat kościoła i in vitro"
Nowe zasady obowiązują od lutego (Pixabay)
Nowe zasady obowiązują od lutego (Pixabay)

Zobacz też Ile kosztuje chrzest? Pytamy rodziców

Ale to nie wszystko. Od teraz w deklaracji znajdzie się również punkt o tym, czy przyszli rodzice chrzestni:

  • uczestniczą w niedzielnej mszy świętej,
  • mogą przystąpić do sakramentu pokuty i komunii,
  • prowadzą życie zgodne z wiarą katolicką (co rozumie się jako życie w związku małżeńskim lub samotne, nie mogą żyć w konkubinacie),
  • nie podlegają żadnej karze kanonicznej,
  • uczestniczyli (lub nadal uczęszczają) na katechezę szkolną.

Każdy z rodziców chrzestnych musi podpisać dokument w parafii, do której należy. Dokument wymaga kontrasygnaty proboszcza i to on decyduje, czy dana osoba jest odpowiednią osobą na rodzica chrzestnego.

2. Rodzice chrzestni

Do tej pory w polskim Kościele obowiązywała jedynie Instrukcja Episkopatu z 1975 roku. To w niej zawarto instrukcje dla księży, w jaki sposób wspierać rodziców w wyborze chrzestnych. Mówi ona, by księża jedynie doradzali rodzicom w wyborze osoby, która będzie chrzestnym. Duchowni mogli sprzeciwić się, jeśli wybór pada na ludzi, ze względu na ich stan posiadania, a nie praktykowane życie religijne.

Nie każdy będzie mógł zostać chrzestnym (Pixabay)
Nie każdy będzie mógł zostać chrzestnym (Pixabay)

Zobacz też Najlepsze prezenty na chrzest

Zmiany wejdą na razie w życie jedynie w diecezji płockiej, choć nie wiadomo, czy inne diecezje w kraju nie pójdą tym śladem.

Obowiązki ojca chrzestnego i matki chrzestnej pozostają bez zmian.

3. Czym jest adhortacja papieska?

Adhortacja jest dokumentem, który jest niejako podsumowaniem synodów biskupich. Amoris Laetitia (pol. Radość Miłości) powstała jako podsumowanie dwóch synodów z 2014 i 2015 roku. Co ciekawe, w tekście podzielonym na dziewięć rozdziałów możemy odnaleźć cytaty, które stanowią niejako opozycję do działań podjętych przez diecezję płocką, która wyraźnie nałożyła dodatkowe ograniczenia na swoich wiernych.

Polscy kapłani powołują się na dokument papieża Franciszka (Pixabay)
Polscy kapłani powołują się na dokument papieża Franciszka (Pixabay)

Zobacz też Chrzest dziecka - jakie formalności trzeba spełnić?

"Nasza nauka o małżeństwie i rodzinie musi nieustannie inspirować się i zmieniać w świetle tego orędzia miłości i czułości, aby nie stała się jedynie obroną jakiejś zimnej i nieżyciowej doktryny. Nie można bowiem w pełni zrozumieć tajemnicy rodziny chrześcijańskiej inaczej, jak tylko w świetle nieskończonej miłości Ojca, która objawiła się w Chrystusie, który oddał się za nas aż do końca i żyje pośród nas (AL 59)" - czytamy w dokumencie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze