Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: mgr Julia Firlej

Niania godna zaufania

Avatar placeholder
14.02.2017 13:55
Niania godna zaufania
Niania godna zaufania (Zdjęcie autorstwa vamapaull / CC BY-NC 2.0)

We współczesnych społeczeństwach coraz większą rolę w wychowaniu dzieci odgrywają nianie. Przeszło 50 proc. rodziców korzysta z ich usług i powierza im swoje dzieci na dłużej niż 8 godzin dziennie.

Jakie są pierwsze sygnały zauważalne u dzieci wskazujące na niewłaściwie zachowanie niani? W jaki sposób skutecznie kontrolować opiekunki do dzieci tak, aby zapewnić im bezpieczeństwo?

1. Kogo obdarzyć zaufaniem?

W mediach co jakiś czas słyszy się o nadużyciach osób pracujących z dziećmi zarówno w przedszkolach, jak i bezpośrednio w domu. Dlatego tak ważna staje się kwestia wyboru osoby o odpowiednich kwalifikacjach.

W Polsce pracuje około 98 tysięcy legalnie zarejestrowanych niań, z tego przeszło 65 proc. z nich to studentki. Ich nierzetelność to częsty problem rodziców.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Nie jest poważny, gdy chodzi o przyzwolenie na dłuższe oglądanie bajek lub kilka dodatkowych ciastek. Kłopot pojawia się wtedy, gdy rodzą się podejrzenia o ciężkie zaniedbania lub kradzieże.

Kwestia wieku opiekunki jest istotna, ale na wszelkiego rodzaju nadużycia możemy trafić zarówno ze strony osoby niedoświadczonej jak i kogoś kto pracował z dziećmi wiele lat.

  • Oczywiście nie wszystkie opiekunki czyhają na bezpieczeństwo naszych pociech. Przykłady złego traktowania dzieci to w rzeczywistości niewielki procent problemów z nianiami. Warto jednak pamiętać, że najlepszą formą profilaktyki jest kontrola – mówi Paweł Wujcikowski, ekspert ds. bezpieczeństwa SpyShop.

2. Obserwacja przede wszystkim

Pierwsze sygnały, świadczące o tym, że coś jest nie tak, mogą być trudne do zauważenia. Niemniej jednak powinniśmy uważnie obserwować swoje dziecko, nie tylko w pierwszych dniach po zatrudnieniu nowej niani, ale przez cały okres, w którym dziecko pozostaje pod jej opieką.

Pierwsze tygodnie to tzw. okres „miodowego miesiąca”, w którym opiekunki mogą starać się uśpić naszą czujność wykonując rzetelnie swoje obowiązki.

Dobrze jest obserwować, w jaki sposób dziecko reaguje na przyjście i obecność niani – jeśli jest strachliwe, reaguje płaczem, protestuje lub ucieka od niej, może to wskazywać na to, że dzieje się coś złego.

Kolejny objaw, który może o tym świadczyć, to nagłe zmiany zachowania dziecka, zwłaszcza w obecności opiekunki. W przypadku młodszych dzieci złe traktowanie może spowodować moczenie łóżka, co powinno zwrócić naszą uwagę zwłaszcza gdy nastąpi nagle i regularnie.

Wyraźnym objawem nadużyć są też ślady na ciele dziecka – jeśli zobaczymy zaczerwienienia, siniaki albo niedostatki higieny – powinniśmy od razu reagować.

W jaki sposób kontrolować pracę niani? Najlepiej korzystając z nowoczesnych technologii.

  • Nie ma tygodnia, by nie odwiedzali nas rodzice chcący lepiej kontrolować nianie. Zwykle proponuję im kilka sprawdzonych rozwiązań. Jednym z nich jest zakup kamery kamuflowanej w budziku. Niektóre modele posiadają funkcję stałego, bezprzewodowego podglądu obrazu z dowolnego komputera – komentuje ekspert.

3. Czy podglądanie jest legalne?

Zgodnie z przepisami prawa obserwowaną nianię powinniśmy o tym poinformować. Pamiętajmy o tym, że w niektórych sytuacjach nagrywanie staje się niezbędne. W poszczególnych przypadkach może ono stanowić dowód sądowy.

Wiele nowoczesnych urządzeń tego typu posiada czułe mikrofony i kamery w wysokiej rozdzielczości – nawet Full HD. W prosty sposób można zweryfikować kim jest osoba na nagraniu, jak się zachowuje, co mówi. Wiele spraw wymaga takich właśnie precyzyjnych argumentów przeciwko osobie, która krzywdzi nasze dziecko.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze