Naukowcy wybrali "najzdrowszą przekąskę". Wiele osób o niej zapomina
To co i kiedy dziecko je, kształtuje jego późniejsze nawyki żywieniowe. Jeśli więc sięgać po przekąski dla malucha, warto postawić na te zdrowe. A które są najbardziej polecane? Naukowcy z Massachusetts w USA, po przeprowadzeniu wnikliwych analiz, wybrali właśnie "zwycięzcę".
1. Najzdrowsza przekąska
W podróży samochodem, w wózku, w domu między posiłkami, przed telewizorem - przekąski trafiają na talerze lub do rączek dzieci w różnych momentach dnia. Mają je szybko nasycić, zająć czymś lub po prostu sprawić przyjemność, stąd wybór rodziców najczęściej wiąże się z podaniem produktów, które większość dzieci uwielbia: żelek, chrupek, dosładzanych serków lub bezwartościowych, suchych bułek.
Istnieją jednak przekąski zdrowe - takie, które dzieciom smakują, mimo że nie zawierają dodatkowej porcji cukru lub ulepszaczy. Zwykle bazują one na owocach. Spośród nich badacze wybrali te, które częściej niż inne powinny być podawane najmłodszym.
Naukowcy z University of Massachusetts Amherst (UMass Amherst) Amherst przebadali wartość odżywczą 1497 przekąsek owocowych, opierając się na globalnej bazie danych Mintel Global New Products Database.
Analizy, których dokonali, wykazały, że tylko trzy rodzaje przekąsek spełniają najnowsze zalecenia dietetyczne dotyczące wartości odżywczych. Są to: owoce suszone, przeciery i owoce w puszkach z sokiem.
Szczególnie te pierwsze mają najlepszy ogólny profil żywieniowy (najwyższą gęstość składników odżywczych i zawartość błonnika przy najmniejszym dodatku cukru) i to właśnie suszone owoce najbardziej warto włączyć do diety dziecka.
Nie chodzi jednak o to, by podawać dziecku owoce suszone zamiast świeżych. Mogą one jednak być dobrą alternatywą wtedy, gdy tych drugich podać nie możemy, np. zimą.
Najgorszym wyborem dla maluchów okazały się natomiast pełne cukru i dodatków żelki.
2. Jak wybrać dobre owoce suszone dla dzieci?
Odsuszanie owoców sprawia, że tracą ok. 80 proc. wody, a wartości odżywcze w nich zawarte zostają skoncentrowane. Dostarczają tym samym wielu witamin z grupy A, B, E, K oraz innych wartościowych mikroskładników.
Suszone owoce można włączyć do diety dziecka po ukończeniu przez nie siedmiu miesięcy. Maluchom owoce warto miksować i podawać jako pastę, starszym dzieciom - w formie stałej, np. pokrojone.
A jak wybrać te naprawdę zdrowe? Przy wyborze zawsze warto spojrzeć na skład produktu. Najlepiej, jeśli nie mają żadnych dodatków, np. dwutlenku siarki, czyli gazu, który jako konserwant m.in. wydłuża przydatność owoców do spożycia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl