Trwa ładowanie...

Naukowcy są o krok od odkrycia nowej metody antykoncepcji dla mężczyzn

Stworzenie męskiej antykoncepcji było jednym z ważniejszych problemów medycyny ostatnich 50 lat, ale mimo to nie doszło w tej dziedzinie do znaczącego przełomu. Teraz grupa naukowców poinformowała, że prawdopodobnie są oni o krok od opracowania odwracalnej metody antykoncepcji dla mężczyzn, ale zaznaczają, że upłyną lata, zanim będzie możliwa produkcja jakiejkolwiek formy leku.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Naukowcy badali peptydy, krótkie łańcuchy aminokwasów, które są w stanie wniknąć do komórek plemników, a następnie zmienić sposób ich funkcjonowania.

Naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycie może pomóc mężczyznom, którzy są niepłodni z powodu niskiej ruchliwości plemników, poprawiać jakość nasienia. Jednak z drugiej strony, odkrycie może również pozwolić naukowcom opracować metodę o działaniu zupełnie odwrotnym, czyli metodę antykoncepcji dla mężczyzn.

Naukowcy są o krok od odkrycia nowej metody antykoncpecji dla mężczyzn
Naukowcy są o krok od odkrycia nowej metody antykoncpecji dla mężczyzn (Shutterstock)

"Przede wszystkim projektujemy peptydy, które mogą zmienić fizjologię plemników" - wyjaśnia dr Sarah Jones z Uniwersytetu Wolverhampton.

"Paradoksalnie, wyjątkowo ciężko wniknąć do wnętrza plemnika, ale z pomocą penetrujących te komórki peptydów jesteśmy w stanie przejść przez szczelną barierę w inny sposób i ingerować w wewnątrzkomórkową biologię spermy, tak, aby wzmocnić lub osłabić ruchliwość plemników. Mamy nadzieję, że nasze odkrycie będzie początkiem dalszych badań, których efekty będą przydatne klinicznie i wykorzystane w przyszłości".

Dr Jones wraz z profesorem Johnem Howlem, który prowadził badania nad wnikającymi w głąb plemnika peptydami, stwierdzili, że możliwe jest zaprojektowanie ich w taki sposób, aby po wprowadzeniu do komórki spermy, były w stanie kierować i modyfikować wydzielanie niektórych białek związanych ze zdolnością komórki do ruchu.

ZOBACZ TAKŻE:

W testach przeprowadzonych na nasieniu bydła, które były następnie powtórzone przez współpracujących z zespołem naukowców z Portugalii na ludzkich plemnikach, okazało się, że peptydy są zdolne do zmniejszenia ruchliwości plemników w ciągu kilku minut.

"Wraz z dr Jonesem dowiedliśmy za pośrednictwem rozległych badań, że możliwe jest zaprojektowanie peptydów wnikających do komórki, tak aby były biologicznie aktywne" - mówi profesor Howl.

"Takie cząsteczki zsyntetyzowane w laboratorium stanowią nową klasę substancji, które nazwaliśmy bioportydami. Ta supernowoczesna technologia umożliwia sterowanie procesami, które zachodzą wewnątrz komórek, a które często są oporne na konwencjonalne metody leczenia".

Jakie dodatkowe korzyści niesie za sobą stosowanie tabletek antykoncepcyjnych?
Jakie dodatkowe korzyści niesie za sobą stosowanie tabletek antykoncepcyjnych? [10 zdjęć]

Od momentu pojawienia się pierwszych tabletek antykoncepcyjnych, z roku na rok coraz bardziej rośnie...

zobacz galerię

Naukowcy sugerują, że po dalszych badaniach ich odkrycie może doprowadzić do stworzenia męskiego środka antykoncepcyjnego w postaci tabletki, implantu podskórnego, a nawet w postaci aerozolu do nosa, który może być stosowany kilka godzin przed stosunkiem, a który może działać nawet parę dni.

Może to zrewolucjonizować dziedzinę antykoncepcji. Obecnie, na przykład, niektóre kobiety nie mogą przyjmować regularnie pigułek z powodu komplikacji zdrowotnych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.