Trwa ładowanie...

Naukowcy określili jak leczyć objawy depresji poporodowej. Kluczem może okazać się terapia online

Naukowcy określili jak leczyć objawy depresji poporodowej. Kluczem może okazać się terapia online
Naukowcy określili jak leczyć objawy depresji poporodowej. Kluczem może okazać się terapia online (GettyImages)

Magazyn naukowy "JAMA Psychiatry” opublikował badania kanadyjskich naukowców, którzy postanowili sprawdzić, czy depresja poporodowa to częste zjawisko i jak mu zapobiec. Za pomocą dedykowanej terapii wykazali, że już jednodniowa sesja terapeutyczna online pomaga młodym mamom cierpiącym na depresję poporodową.

spis treści

1. Przyczyny depresji poporodowej

Naukowcy z McMaster University w Hamilton (Ontario, Kanada) przeprowadzili w szczycie pandemii COVID-19 jednodniowe warsztaty online dla 403 mam z depresją poporodową. W ramach zajęć zorganizowano ćwiczenia w grupach, czy terapię poprzez dramę (odgrywanie ról).

Młodym mamom tłumaczono też przyczyny depresji poporodowej, identyfikowano i wskazywano możliwości zmian schematów myślowych oraz prezentowano strategie zmiany zachowań mające poprawić nastrój i złagodzić lęki.

Zobacz film: "Depresja poporodowa. Amy Steele dzieli się swoją historią"

Według głównego autora pracy Ryana Van Lieshouta na depresję poporodową cierpi 20 proc. wszystkich mam, ale tylko jedna na 10 otrzymuje fachową pomoc. W czasie pandemii liczba mam dotkniętych tym zaburzeniem wzrosła i wynosiła ponad 30 proc.

Depresja poporodowa dotyczy 20 proc. kobiet
Depresja poporodowa dotyczy 20 proc. kobiet (GettyImages)

2. Redukcja objawów depresji

W swoim badaniu naukowcy zaobserwowali, że warsztaty doprowadziły do klinicznie istotnej redukcji objawów depresji poporodowej oraz lęków, poprawiły wsparcie społeczne dla mam, relację matka-dziecko, a także wpłynęły korzystnie na temperament malucha.

"Kobiety, które brały udział w warsztacie, czterokrotnie częściej doznawały poprawy objawów depresji poporodowej niż matki, które stanowiły grupę kontrolną" – podkreśla Van Lieshout.

Jego zdaniem zajęcia online mogą niwelować utrudnienia w dostępie do terapii stacjonarnej, takie jak konieczność poświęcenia czasu na dojazd, koszty i ryzyko narażenia na SARS-CoV-2 dziecka i matki. Poza tym kobiety same mogą zgłaszać się na sesję online, zamiast polegać na skierowaniu ich tam przez lekarza.

3. Terapia online

Choć większość mam z depresją poporodową odniesie korzyść już po jednodniowej sesji terapeutycznej online, Van Lieshout wskazuje, że warsztaty te mogą być również ułatwić identyfikację tych kobiet, które potrzebują szerzej zakrojonej pomocy. Według niego takie podejście pomoże specjalistom w dziedzinie zdrowia publicznego wprowadzić kilkustopniową opiekę medyczną nad kobietami z depresją poporodową. Pozwoli to leczyć pacjentki skuteczniej i wydajniej.

Jak podkreśla Van Lieshout, Kanadyjski Instytut Badań nad Zdrowiem (Canadian Institutes of Health Research - CIHR) wyasygnował fundusze na większą liczbę jednodniowych warsztatów dla kobiet z depresją poporodową. Są one prowadzone przez pielęgniarki.

Badacz ma nadzieję, że decydenci uwzględnią warsztaty online w modelu pomocy kobietom z depresją poporodową. Pomoc dla młodych mam jest bardzo ważna, ponieważ bez leczenia choroba ta może prowadzić do poważnych konsekwencji, np. do rozwoju zaburzeń emocjonalnych i behawioralnych u dziecka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze