Naturalne sposoby na żółknące liście kwiatów
Pożółkłe, czasami zachnięte liście kwiatów to szczególnie problem osób mieszkających w blokach. Suche i ciepłe powietrze zimą roślinom nie sprzyja. Co zrobić, by im pomóc? Jak zaradzić żółknącym liściom?
1. Polopiryna
Masz w domu sępolię? Inna nazwa tej rośliny to fiołek afrykański. Ma piękne kwiaty i grube, "zamszowe" liście, które – niestety – lubią żółknąć.
Jeśli widzisz, że twoja roślinka właśnie tak się zachowuje, zadziałaj natychmiast. Spróbuj kuracji z użyciem musującej polopiryny. 1 tabletkę leku rozpuść w 500 ml wody, ważne by była odstana. Taką miksturą podlewaj roślinę raz w tygodniu. Kondycja fiołka powinna się poprawić.
2. Mleko
Marnieje ci paproć? Liście robią się żółte, a później usychają? To może być skutek zbyt zasadowego podłoża. Musisz je trochę zakwasić.
Zobacz wideo na temat pielęgnacji kwiatów, które mogą cię zainteresować:
Potrzebne ci będzie do tego jedynie mleko. Wlej 250 ml napoju do 500 ml wody i dokładnie wymieszaj. Mieszanką nawadniaj roślinę raz w tygodniu.
3. Skorupki jajek
Gdy liście rośliny zaczynają żółknąć, może być to objawem niedoboru składników odżywczych. Zanim sięgniesz po syntetyczny nawóz, wypróbuj skorupki jajek. Pokrusz je na drobny piasek i zlej wodą. Odstaw na kilka dni.
Po tym czasie podlej roślinę 200 ml roztworu. Dzięki niemu, ziemia zostanie wzbogacona m.in. w potas.
4. Piwo
Również piwo zadziała jak nawóz, szczególnie to niepasteryzowane. Takie właściwości będzie mieć dzięki drożdżom.
Wymieszaj 50 ml piwa w 200 ml wody. Roztworem podlej kwiaty.
5. Napar z pokrzywy i nie tylko
Myślisz, że pokrzywa, skrzyp polny i szałwia to zioła o korzystnych właściwościach tylko dla ludzi? To mit.
Jeśli zauważysz, że liście twojego fikusa robią się żółte, najpierw zagotuj wodę. Wyjmij po jednej torebce suszonych liści pokrzywy, rumianku, szałwii i skrzypu polnego. Wszystko zalej 200 ml gorącej wody. Całość przykryj i odstaw na kilka minut. Gdy napar wystygnie, podlej nim roślinę, możesz też przetrzeć nim liście.
Mikstura zadziała wzmacniająco, poprawi kondycję kwiatu.