Trwa ładowanie...

Nastolatka popełniła samobójstwo. Rodzice obwiniają lekarza, który przepisał lek na trądzik

 Karolina Rozmus
23.09.2021 11:50
Nastolatka popełniła samobójstwo. Rodzice obwiniają lekarza, który przepisał lek na trądzik
Nastolatka popełniła samobójstwo. Rodzice obwiniają lekarza, który przepisał lek na trądzik (Facebook)

Trwa śledztwo sprawie samobójstwa popełnionego przez 15-latkę. Zdaniem bliskich była radosną dziewczyną. Nie miała depresji, nie borykała się z żadnymi problemami. Rodzice Annabel uważają, że do śmierci doprowadził zażywany przez nastolatkę lek na trądzik.

spis treści

1. "Normalni, szczęśliwi ludzie nie popełniają samobójstwa bez żadnego znaku"

Annabel Wright została odnaleziona martwa w sypialni rodzinnego domu w Yorkshire. Ojciec nastolatki wraz z jej 12-letnim bratem podjęli próby reanimacji Annabel, aż do przyjazdu służb medycznych. Dziewczyny nie udało się odratować.

Annabel miała być szczęśliwą nastolatką
Annabel miała być szczęśliwą nastolatką (Facebook)

Nastolatka nie pozostawiła listu pożegnalnego, nic też nie wskazywało na to, że targnie się na swoje życie. Jej rodzice wspominali, że tego wieczoru, gdy doszło do tragedii, Annabel była spokojna, uśmiechnięta. Zachowanie nastolatki nie odbiegało od normy i rodzicom nie zapaliła się lampka ostrzegawcza.

Zobacz film: "Wyleczyła trądzik przy pomocy ekstraktu z kaparów"

Jak powiedziała w toku śledztwa Helen Wright "normalni, szczęśliwi ludzie nie popełniają samobójstwa bez żadnego znaku".

Jej zdaniem nastolatka nie miała żadnych problemów i nie cierpiała na depresję, dopóki nie zaczęła stosować leku na trądzik.

2. Lek z izotretynoiną

Z chorobą skóry Annabel borykała się od 12. roku życia. Przez dwa lata próbowała różnych metod leczenia, ale bezskutecznie. Niespełna 10 miesięcy przed śmiercią dermatolog zadecydował o wprowadzeniu leczenia izotretynoiną.

Substancja ta jest pochodną witaminy A, obecną w wielu lekach na trądzik. Wykazuje bardzo silne działanie, ale nie każdy może ją stosować. Jest kategorycznie zabroniona kobietom ciężarnym, karmiącym piersią, a nawet tym, które dopiero planują zajście w ciążę.

Izotretynoiny nie należy stosować także w przypadku chorób wątroby, a także depresji. Lek może powodować szereg skutków ubocznych.

Decyzję o wdrożeniu leczenia izotretynoiną może podjąć wyłącznie specjalista, biorący pod uwagę także postać trądziku. Leczenie tym antybiotykiem wdraża się bowiem tylko wówczas gdy inne metody leczenia zawiodły bądź rozpoznana zostanie ciężka postać trądziku.

Czy były zatem przesłanki, by 15-latka stosowała ten lek? Zdaniem jej rodziców – nie, podobnie uważa biegły sądowy.

3. Trądzik przyczyną depresji?

W toku śledztwa wyszedł na jaw brak porozumienia między zeznającymi lekarzami a rodzicami nastolatki. Dermatolodzy podkreślali, że przepisanie izotretynoiny Annabel było koniecznością, mającą na celu uchronienie jej skóry przed rozległymi bliznami. Specjaliści podkreślali również, że nie należy wykluczać, iż to właśnie trądzik był przyczyną depresji i myśli samobójczych u Annabel, które doprowadziły do targnięcia się na życie.

Z tymi opiniami nie zgadzają się zrozpaczeni rodzice. Annabel w ich opinii miała być radosną nastolatką, dla której trądzik nie był większym problemem. Ten pojawił się natomiast niedługo po rozpoczęciu kuracji antybiotykiem.

Helen zaczęła dostrzegać niepokojące zachowania u córki – Annabel okaleczała się. Zbyt późno jednak powiązała to z samopoczuciem córki, które zaczęło się pogarszać wraz z rozpoczęciem kuracji przeciwtrądzikowej. Helen podkreśla, że czytała o takich skutkach ubocznych zażywania leku z izotretynoiną.

Śledztwo, mające na celu ustalenie przyczyny samobójstwa 15-latki wciąż trwa.

4. Gdzie szukać pomocy?

Jeżeli zauważysz u siebie albo bliskich niepokojące zmiany w zachowaniu – obniżony nastrój, problemy ze snem, utratę zainteresowań, brak zadowolenia z życia, niechęć do życia, zamartwianie się, niepokój itp. – nie zwlekaj, tylko porozmawiaj ze specjalistą.

Jeżeli potrzebujesz rozmowy z psychologiem przez telefon, dzwoń pod:

Kryzysowy Telefon Zaufania *116 123**; czynny codziennie od 14.00 do 22.00

Antydepresyjny Telefon Zaufania *22 484 88 01**; czynny od poniedziałku do piątku od 15.00 do 20.00, dyżurują tu też lekarz psychiatra i seksuolog

Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji *22 594 91 00**; czynny w środy i czwartki od 17.00 do 19.00

Telefon Zaufania Młodych *22 484 88 04**; czynny od poniedziałku do soboty od 11.00 do 21.00

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży *116 111**; czynny całodobowo 7 dni w tygodniu

Pomoc znajdziesz też w Ośrodkach Interwencji Kryzysowej. Są one nie tylko w dużych aglomeracjach, ale też mniejszych miastach. Najbliższy ośrodek znajdziesz przez internet. OIK-i działają w większości całodobowo, jest tam możliwość rozmowy telefonicznej czy bezpłatnego umówienia się na spotkanie z psychologiem, interwentem kryzysowym, prawnikiem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze