Trwa ładowanie...

Był nastolatkiem, gdy pobił rekord świata. Tak długo wytrzymał bez snu

Avatar placeholder
19.10.2022 14:55
Nastolatek nie spał przez 11 dni
Nastolatek nie spał przez 11 dni (Getty Images)

Najdłuższy przebadany przez naukowców brak snu u człowieka wyniósł 264,4 godziny, czyli 11 dni - tyle wytrzymał amerykański nastolatek Randy Gardner. Aż trudno w to uwierzyć! Nie dziwi więc fakt, że mimo iż eksperyment przeprowadzono kilkadziesiąt lat temu, to jego wyniki do dziś fascynują naukowców. Czy udział w badaniu odbił się jakoś na zdrowiu nastolatka? Randy po latach zabrał głos w tej sprawie.

Nastolatek nie spał przez 11 dni
Nastolatek nie spał przez 11 dni (Twitter)
spis treści

1. Jak długo człowiek może wytrzymać bez snu?

Lekarze ostrzegają, że sen krótszy niż sześć godzin w ciągu doby, to źródło wielu problemów. Podnosi ryzyko zawału i udaru, może prowadzić do stanów depresyjnych i otyłości.

- Niedobór snu to niestety coraz większy problem. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, z jakimi konsekwencjami muszą się liczyć, jeśli śpią zbyt krótko, czyli poniżej sześciu-siedmiu godzin w ciągu doby. A są one bardzo poważne. Możemy mówić o poważnych skutkach kardiologicznych, neurologicznych i psychicznych. Do tego zaburzenia metaboliczne: zbyt krótki sen prowadzi do nadwagi i otyłości - wyjaśnia w rozmowie z abcZdrowie Michał Sutkowski, specjalista medycyny rodzinnej i chorób wewnętrznych, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

Jak zaznacza lekarz, najpoważniejszymi skutkami kardiologicznymi niedoboru snu są ostre stany wieńcowe, a także zawały i udary, nawet w młodym wieku. Do tego problemy z psychiką.

Sami wiemy, jak się czujemy, gdy zdarzy nam się zarwać jedną lub dwie noce. Już wtedy musimy zmagać się z bolesnymi skutkami naszego postępowania: mamy kłopoty z koncentracją i koordynacją, pieką nas oczy, irytujemy się z błahych powodów.

2. Nie spał przez 11 dni

A co się dzieje, jeśli w ogóle nie śpimy? Odpowiedź na to pytanie postanowił poznać siedemnastoletni Randy Gardner mieszkający w San Diego w USA. W ramach szkolnego festiwalu nauki licealista, wraz z kolegą, postanowił przeprowadzić eksperyment oceniający, jak długo zdoła wytrzymać bez snu.

Chłopak chciał również pobić rekord czasu bez snu, który ustanowił Tom Rounds, a wynosił on 206 godzin. Eksperyment trwał od 28 grudnia 1963 roku do 8 stycznia 1964 roku i nadzorował go badacz snu, William Dement z Uniwersytetu Stanforda. Nastolatek nie zażywał w jego trakcie żadnych środków pobudzających, nie pił również kawy.

Jak udało mu się wytrzymać tyle czasu bez snu? Randy przyznał, że koledzy byli dla niego ogromnym wsparciem - razem grali w piłkę, wynajęli nawet kabriolet i świetnie się bawili.

A jak taki senny detoks wpłynął na zachowanie siedemnastolatka?

3. Co się dzieje z naszym organizmem, gdy nie śpimy?

Obserwujący eksperyment lekarz stwierdził u chłopca zauważalne zmiany behawioralne i poznawcze.

Początkowo Randy miał problemy ze skupieniem uwagi, później dołączyły się do nich problemy z koncentracją i pamięcią krótkotrwałą. Trzeciego dnia było coraz gorzej - chłopiec stał się drażliwy, dzień później pojawiły się pierwsze halucynacje. W szóstym dniu bez spania zaczął wolniej mówić, siódmego dnia jego mowa stała się niewyraźna, a trzy dni później pojawiła się silna paranoja.

Nastolatek skarżył się, że nie czuje dobrze smaków i zapachów.

Ostatniego dnia eksperymentu ton głosu i wyraz twarzy nastolatka stały się bezosobowe. Miał problem z wykonaniem prostych czynności i zadań.

O drugiej nad ranem 8 stycznia 1964 r. Randy pobił rekord świata - nie spał przez 11 dni, a dokładnie 264,4 godziny.

- Był tylko jeden sposób na świętowanie: został przewieziony do szpitala marynarki wojennej, gdzie naukowcy przymocowali mu do głowy elektrody, aby monitorować fale mózgowe, i poszedł spać - opowiadał po latach jeden z jego przyjaciół.

A jak eksperyment wspomina sam Randy?

Chłopak twierdzi, że początkowo czuł się świetnie. Jednak w ciągu kolejnych lat regularnie pojawiały się u niego epizody bezsenności.

Eksperci podkreślają, że w wieku rozwojowym sen jest szczególnie ważny. Brak odpowiedniej liczby godzin snu może istotnie wpłynąć na rozwój fizyczny i psychiczny. W trakcie snu regenerują się mięśnie, układ oddechowy i pokarmowy. Reguluje się gospodarka hormonalna. To wszystko przekłada się na to, jak funkcjonujemy na co dzień.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze