NASA potwierdza, że warto mieć w domu. Uważaj tylko przy dzieciach
Sansewieria to roślina, która zasługuje na miejsce w naszych domach, zwłaszcza w sypialniach. Znana jest również pod nazwami wężownica, języki teściowej czy szable teściowej. Posiada zdumiewające właściwości zdrowotne, które doceniają nawet eksperci z NASA. Jeżeli zmagasz się z bezsennością, sansewieria może okazać się doskonałą inwestycją. Uważaj jednak, jeśli w domu mieszkają małe dzieci.
1. Roślina o niezwykłych właściwościach
Sansewieria to roślina, która posiada niecodzienne właściwości. Jest w stanie przekształcić dwutlenek węgla w tlen, co przyczynia się do oczyszczania powietrza i regulacji jego wilgotności w pomieszczeniu. Z tego powodu powinna znaleźć swoje miejsce w sypialni każdego z nas. Zespół naukowców z NASA umieścił sansewierię na liście 18 roślin, które najskuteczniej oczyszczają powietrze.
Jednym z dodatkowych atutów sansewierii jest jej zdolność do pochłaniania i rozkładania toksycznych związków obecnych w powietrzu. Roślina skutecznie neutralizuje szkodliwy formaldehyd, który może prowadzić do problemów z oddychaniem, bólów głowy, bezsenności, osłabienia odporności, a nawet może mieć działanie rakotwórcze.
Ale to nie koniec. Wężownica radzi sobie również z benzenem, związkiem rakotwórczym i silnie toksycznym, który jest obecny w lakierach i klejach. Wysokie stężenie benzenu może powodować zaburzenia pracy serca, zawroty głowy, obniżenie nastroju, co z kolei może prowadzić do niedotlenienia mózgu.
2. Uważaj na najmłodszych
Sansewieria jest idealna dla osób cierpiących na alergie. Osoby, które mieszkają przy ruchliwej ulicy, także powinny w nią zainwestować. Jednakże, należy zachować ostrożność przy dzieciach, ponieważ liście sansewierii zawierają saponiny, które mogą być toksyczne w przypadku spożycia w większych ilościach. Objawy zatrucia mogą obejmować nudności, wymioty, biegunkę oraz podrażnienie skóry.
Zaleca się umieszczenie sansewierii w miejscu niedostępnym dla dzieci oraz edukowanie ich o tym, że rośliny doniczkowe nie są przeznaczone do spożycia. W przypadku podejrzenia zatrucia rośliną lub wystąpienia nietypowych reakcji skórnych, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
3. Jak dbać o sansewierię?
Pielęgnacja sansewierii nie jest skomplikowana. Roślina ta nie wymaga dużo wody ani światła, uwielbia ciepło. Roślinę można nawozić co kilka tygodni, ale tylko w okresie letnim. Jeżeli zdecydujemy się na hodowlę sansewierii, musimy pamiętać o dwóch zasadach:
- sansewieria nie lubi być przesadzana,
- nie można dopuścić do nadmiaru wody w doniczce - jeśli przesadzimy z podlewaniem, korzenie rośliny mogą ulec zepsuciu i gniciu, a liście opadną.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl