Trwa ładowanie...

Z czego mogą wynikać alergie skórne u dzieci?

 Katarzyna Krupka
06.11.2019 12:34
pielęgnacja skóry
pielęgnacja skóry

Alergolodzy biją na alarm i ostrzegają, że to epidemia naszych czasów. Alergie, podrażnienia oraz atopowe zapalenie skóry są coraz częściej występującym problemem - również wśród mieszkańców Polski i to tych najmłodszych.

1. Czy alergię możemy odziedziczyć?

Swędzenie, pieczenie, wysypka i zaczerwienienie – oto główne objawy alergii skórnych u dzieci. Dla najmłodszych są one szczególnie uciążliwe i bolesne, gdyż ich skóra nie jest jeszcze w pełni wykształcona. A to właśnie ona stanowi naszą największą barierę ochroną.

Wśród głównych przyczyn dolegliwości o podłożu alergicznym wyróżniamy czynniki genetyczne i środowiskowe. Niewiele osób wie, że alergie możemy przekazać dziecku w genach. Jeśli jedno z rodziców cierpi na alergię, to ryzyko jej wystąpienia u potomstwa wynosi 40 proc. Jeśli chorują obydwoje – ryzyko wzrasta aż do 60 proc.

2. Chemia w naszym otoczeniu

Jednak predyspozycje genetyczne wcale nie powodują, że z roku na rok alergików przybywa. Największy wpływ na wzrost zachorowań ma środowisko, w którym żyjemy. Kontakt z alergenem to bezpośrednia przyczyna alergii, a substancji, które mogą wykazywać działanie alergizujące, jest w naszym otoczeniu mnóstwo.

Znajdują się praktycznie wszędzie – w naszych domach, jedzeniu, kosmetykach i detergentach stosowanych na co dzień, a nawet powietrzu, którym oddychamy. Na co zwrócić szczególną uwagę? Na czynniki, które możemy wyeliminować z naszego otoczenia.

Zobacz film: "Dermatolog o alergiach i kosmetykach"

3. Jak dbać o delikatną skórę dziecka?

Troska o delikatną skórę dziecka powinna być naszym priorytetem. Leczenie alergii polega bowiem przede wszystkim na działaniu objawowym i unikaniu kontaktu z alergenami. Rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na potrzeby delikatnych organizmów swoich pociech.

Z diety należy pozbyć się produktów wysokoprzetworzonych, pełnych sztucznych dodatków, chemicznych konserwantów i barwników. Uwagę należy zwrócić również na środki czyszczące stosowane w domach – proszki do prania, płyny do płukania, preparaty do mycia podłóg czy zmywania naczyń, mogą zawierać substancje silnie drażniące, które są niebezpieczne dla zdrowia.

Ogromne znacznie mają również kosmetyki stosowane do pielęgnacji delikatnej skóry dziecka. Powinny być nie tylko dostosowane do etapu jej rozwoju, ale przede wszystkim muszą być dla niej bezpieczne. Najlepsze będą te łagodne, pozbawione silnych substancji drażniących.

W ich składzie nie powinny znaleźć się takie składniki jak Sodium Laureth Sulfate (SLES) oraz Sodium Lauryl Sulfate (SLS), które zaburzają naturalną barierę lipidową skóry. Zakazane są również silikony, parafiny i parabeny, a także sztuczne kompozycje zapachowe i barwniki. Wszystkie mogą bowiem nasilać objawy chorób skórnych.

Substancje o charakterze emolientów odpowiednio nawilżają i natłuszczają skórę oraz wspomagają przenikanie leków jak i zabezpieczają skórę dziecka przed wnikaniem substancji szkodliwych. Zmniejszają uczucie świądu, pieczenia, suchości skóry oraz niwelują objawy podrażnienia. Taka prawidłowa pielęgnacja pozwala nie tylko na zmniejszenie stosowania leków zewnętrznych, takich jak steroidy, ale również przedłuża okresy remisji choroby. Jest ona tak samo ważna jak samo leczenie.

Wybierajmy kosmetyki dostosowane do etapu rozwoju dziecka. Odpowiednie będą te wspierające delikatną skórę, regenerujące, a także hipoalergiczne, czyli zapobiegające i łagodzące objawy charakterystyczne dla skóry atopowej, alergicznej i wrażliwej. Powinny jednocześnie pielęgnować i oczyszczać. Rodzice chętnie sięgają po kosmetyki OnlyBio, które zawierają przynajmniej 99 proc. składników pochodzenia naturalnego, czego potwierdzeniem jest certyfikat Ecocert. Wybierając kosmetyki naturalne warto też zwrócić uwagę na cenny składnik, jakim są roślinne fitosterole. To właśnie one skutecznie ograniczają utratę wody i zabezpieczają skórę przed wysuszeniem.

W dodatku oferta kosmetyków dla dzieci OnlyBio jest podzielona na trzy linie dostosowane do etapu rozwoju skóry oraz jej wymagań. Są to: kosmetyki pielęgnacyjne od pierwszego dnia do 3. roku życia, powyżej 3. roku życia oraz produkty do skóry hipoalergicznej. Znajdziemy wśród nich szampony do włosów, płyny do kąpieli, balsamy i mleczka do ciała, żele i pianki do mycia, czyli wszystko to, co zapewni naszym maluchom bezpieczną i skuteczną pielęgnację.

Sięgajmy po produkty wegańskie, które nie są testowane na zwierzętach ani nie wykorzystują surowców pochodzenia zwierzęcego. Dokonujmy odpowiedzialnych i mądrych wyborów, które zaprocentują zdrowiem naszych dzieci.

Materiał powstał we współpracy z Partnerem Laboratorium Naturella Sp. z o.o.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze