Trwa ładowanie...

Kiedy najlepiej zajść w ciąże?

Kiedy najlepiej zajść w ciąże?
Kiedy najlepiej zajść w ciąże? (123RF)

Jaka jest najlepsza pora, by zajść w ciążę? A kiedy najlepiej rodzić? Nad tym często zastanawiają się kobiety, które planują powiększenie rodziny. Okazuje się, że pora roku ma znaczenie.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że najwięcej dzieci rodzi się latem i wczesną jesienią, a konkretnie w lipcu, sierpniu i we wrześniu. A to oznacza, że dzieci te były poczęte późną jesienią i w miesiącach zimowych. Najwięcej chłopców zostaje poczętych w październiku, a dziewczynek - w kwietniu. Tak przynajmniej wynika z danych statystycznych.

 

1. Wiosną lepiej

Teorii naukowych, które głoszą w jakim miesiącu najkorzystniej urodzić dziecko albo kiedy począć potomka, jest wiele. Okazuje się, że klimat i temperatura za oknem odgrywają ważną rolę. Naukowcy doszli do wniosku, że najlepiej rozwijają się niemowlęta urodzone wiosną i latem.

Zobacz film: "Najlepszy moment na zajście w ciążę"

W tym okresie dziecko może odbierać wiele bodźców wzrokowych, słuchowych, węchowych bardzo potrzebnych do prawidłowego rozwoju. Długi dzień i ładna pogoda sprawiają, że z maluchem można częściej spacerować i wyjeżdżać. Ponadto w tym okresie maluch jest mniej narażony na wszelkie infekcje i choroby. Dzięki dostępności świeżych owoców i warzyw, dieta karmiącej mamy jest bogata w minerały i witaminy, co dobrze wpływa na odporność dziecka.

 

2. A może na początku lata?

Wśród młodych mam panuje przekonanie, że najlepiej zajść w ciążę na początku lata. Dlaczego? Ciepłe, długie dni sprawiają, że mamy lepsze samopoczucie. Ciało chłonie wówczas tak potrzebną witaminę D3. Organizm jest dotleniony i nie grożą mu niedobory witamin czy mikroelementów. Wiosenno–letnia dieta jest dużo bardziej urozmaicona, a ciężarnej nie grożą sezonowe infekcje. Poza tym dziecko poczęte latem urodzi się w kwietniu lub maju, gdy dni coraz dłuższe i cieplejsze.

 

3. Chcesz być matką? Przygotuj się

Niezależnie od pory roku, każda kobieta, która planuje potomstwo, powinna przygotować się do ciąży. Zdaniem lekarzy, już pół roku przed poczęciem powinna zmienić nawyki i zadbać o siebie.

Przyszła mama bezwzględnie powinna odstawić używki, ograniczyć kawę. Codziennie przyjmować kwas foliowy, który zmniejsza u płodu ryzyko powstania wad cewy nerwowej. Należy odstawić również tabletki antykoncepcyjne i zmienić dietę. Potrawy powinny być bogate w składniki odżywcze.

Kolejne lekarskie zalecenie, to jak najwięcej ruchu, odpowiednia ilość snu i zachowanie spokoju.  

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze