Trwa ładowanie...

Kiedy najlepiej zajść w ciąże?

Jaka jest najlepsza pora, by zajść w ciążę? A kiedy najlepiej rodzić? Nad tym często zastanawiają się kobiety, które planują powiększenie rodziny. Okazuje się, że pora roku ma znaczenie.

Zobacz film: "Poznaj fakty o rozwoju dwulatka"

Dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że najwięcej dzieci rodzi się latem i wczesną jesienią, a konkretnie w lipcu, sierpniu i we wrześniu. A to oznacza, że dzieci te były poczęte późną jesienią i w miesiącach zimowych. Najwięcej chłopców zostaje poczętych w październiku, a dziewczynek - w kwietniu. Tak przynajmniej wynika z danych statystycznych.

 

1. Wiosną lepiej

Teorii naukowych, które głoszą w jakim miesiącu najkorzystniej urodzić dziecko albo kiedy począć potomka, jest wiele. Okazuje się, że klimat i temperatura za oknem odgrywają ważną rolę. Naukowcy doszli do wniosku, że najlepiej rozwijają się niemowlęta urodzone wiosną i latem.

W tym okresie dziecko może odbierać wiele bodźców wzrokowych, słuchowych, węchowych bardzo potrzebnych do prawidłowego rozwoju. Długi dzień i ładna pogoda sprawiają, że z maluchem można częściej spacerować i wyjeżdżać. Ponadto w tym okresie maluch jest mniej narażony na wszelkie infekcje i choroby. Dzięki dostępności świeżych owoców i warzyw, dieta karmiącej mamy jest bogata w minerały i witaminy, co dobrze wpływa na odporność dziecka.

 

2. A może na początku lata?

Wśród młodych mam panuje przekonanie, że najlepiej zajść w ciążę na początku lata. Dlaczego? Ciepłe, długie dni sprawiają, że mamy lepsze samopoczucie. Ciało chłonie wówczas tak potrzebną witaminę D3. Organizm jest dotleniony i nie grożą mu niedobory witamin czy mikroelementów. Wiosenno–letnia dieta jest dużo bardziej urozmaicona, a ciężarnej nie grożą sezonowe infekcje. Poza tym dziecko poczęte latem urodzi się w kwietniu lub maju, gdy dni coraz dłuższe i cieplejsze.

 

3. Chcesz być matką? Przygotuj się

Niezależnie od pory roku, każda kobieta, która planuje potomstwo, powinna przygotować się do ciąży. Zdaniem lekarzy, już pół roku przed poczęciem powinna zmienić nawyki i zadbać o siebie.

Przyszła mama bezwzględnie powinna odstawić używki, ograniczyć kawę. Codziennie przyjmować kwas foliowy, który zmniejsza u płodu ryzyko powstania wad cewy nerwowej. Należy odstawić również tabletki antykoncepcyjne i zmienić dietę. Potrawy powinny być bogate w składniki odżywcze.

Kolejne lekarskie zalecenie, to jak najwięcej ruchu, odpowiednia ilość snu i zachowanie spokoju.  

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.