Trwa ładowanie...

Najmniejszy noworodek świata. "Ważyła tyle, co jabłko"

W lipcu 2020 roku w singapurskim szpitalu urodził się najmniejszy noworodek na świecie. Dziewczynka ważyła zaledwie tyle, co jabłko, a lekarze nie dawali jej szans na przeżycie. Mimo to nie dała za wygraną i po 13 miesiącach opuściła szpital.

Zobacz film: "Kiedy się rodzą ważą nawet 600 gramów. Jedyny taki oddział dla wcześniaków"
spis treści

1. Najmniejszy noworodek na świecie

Kwek Yu Xuan urodziła się cztery miesiące przed terminem w wyniku cesarskiego cięcia. Lekarze postanowili przeprowadzić operację po tym, jak u matki dziewczynki wykryto stan przedrzucawkowy.

Jest to niebezpiecznie wysokie ciśnienie krwi, które może uszkodzić ważne narządy i być śmiertelne zarówno dla matki, jak i dziecka.

Kwek Yu Xuan
Kwek Yu Xuan (Facebook)

Po urodzeniu dziecko miało 24 cm długości i ważyło 212 g, czyli tyle, co jabłko - wymiary uznano za wyjątkowo niskie u noworodka. Według danych uniwersytetu stanu Iowa, poprzedni rekord odnotowano w 2018 roku w USA - niemowlę ważyło 245 g.

2. Dziecko trafiło do domu

Personel narodowego szpitala uniwersyteckiego w Singapurze oceniał, że Kwek Yu Xuan ma "ograniczone szanse przeżycia". Dziecko poddawano wielu rodzajom leczenia i umieszczano w różnego rodzaju maszynach podtrzymujących życie. Po ponad roku, kiedy osiągnęło wagę 6,3 kg, lekarze uznali, że dziewczynka może pojechać do domu.

Kwek Yu Xuan ma schorzenie płuc i będzie potrzebowała w domu aparatury wspomagającej oddychanie, jednak zdaniem lekarzy z czasem jej stan się poprawi.

Kwek Yu Xuan
Kwek Yu Xuan (Facebook)

Rodzice byli w stanie opłacić pobyt dziecka w szpitalu dzięki kampanii crowdfundingowej, w której zebrano prawie 367 tys. dolarów singapurskich (ok. milion złotych).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.