Najmniejszy chłopiec na świecie. Dziecko ważyło 268 g
Współczesna medycyna pozwala ratować coraz mniejsze wcześniaki. W Japonii przyszło na świat dziecko ważące zaledwie 268 g. Chłopiec urodził się w sierpniu 2018 roku. Właśnie wyszedł ze szpitala. właśnie opuścił szpital z wagą ponad 3 kg.
1. Najmniejszy wcześniak
Urodzony w 24. tygodniu ciąży chłopiec nie miał dużych szans na przeżycie. Jednak lekarze dokonali cudu. Dziecko obecnie waży 3238 g i opuściło szpital po blisko pół roku od narodzin.
To najmniejszy na świecie chłopiec, który przeżył.
Na początku wcześniak wymagał żywienia pozajelitowego oraz respiracji. Obecnie samodzielnie oddycha i jest normalnie karmiony.
Jego mama jest bardzo szczęśliwa. Na początku nie wiedziała nawet, czy synka uda się utrzymać przy życiu.
2. Najmniejsze dzieci na świecie
Dotychczas najmniejsze wcześniaki, które przeżyły, przychodziły na świat w Niemczech. Dziewczynka urodzona w 2015 roku ważyła 252 g, a chłopiec z 2009 roku ważył 274 g.
W Polsce w zeszłym roku w październiku urodziła się w Lublinie dziewczynka ważąca 350 g. W styczniu tego samego roku przyszedł na świat w 25. tygodniu ciąży 400-gramowy chłopiec.
Zobacz też: Najmniejsze dziecko w Polsce urodziło się w Lublinie. Faustynka ważyła 350 g
3. Skutki wcześniactwa
Skrajne wcześniactwo grozi śmiercią w okresie okołoporodowym lub w ciągu pierwszych miesięcy po narodzinach. Często powoduje m.in. poważne wady w układzie oddechowym, zaburzenia neurologiczne i rozwojowe, wady wzroku i słuchu.
Dzieci urodzone przed terminem przez pierwsza lata, a niekiedy nawet przez całe życie, wymagają specjalistycznej opieki, leczenia i rehabilitacji.
Jako granicę szans na przeżycie dziecka poza organizmem matki uważa się 23. tydzień ciąży.
W Polsce już blisko co dziesiąty noworodek przychodzi na świat przed 37. tygodniem ciąży. Około 1 proc. wcześniaków to dzieci urodzone skrajnie wcześnie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl