Trwa ładowanie...

Najlepsza dieta dla niemowlaka

 Agnieszka Gotówka
25.05.2017 11:06
Najlepsza dieta dla niemowlaka
Najlepsza dieta dla niemowlaka

Odpowiednio zbilansowana dieta dziecka wspomaga rozwój dziecka i w znaczący sposób wpływa na jego odporność. Kształtuje ponadto prawidłowe nawyki żywieniowe.

spis treści

1. Karmienie piersią

To najlepszy sposób karmienia noworodka i niemowlęcia. Mleko matki zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze, niezwykle ważne dla organizmu dziecka. Wiele w nim immunoglobulin, które chronią przed zakażeniami bakteryjnymi i wirusowymi.

Karmienie piersią jest najlepsza dla dziecka
Karmienie piersią jest najlepsza dla dziecka (123RF)
Zobacz film: "Karmienie piersią"

Kobieta karmiąca piersią nie musi być na żadnej diecie, jeśli oczywiście niemowlę nie ma objawów alergii pokarmowej, a jadłospis kobiety opiera się na naturalnych i zdrowych produktach. Niemowlę karmi się na żądanie, podając pierś również w nocy (pokarm nocny jest bardziej treściwy). Wraz z unormowaniem laktacji pory karmień staną się bardziej przewidywalne. Choroba matki, tj. przeziębienie, grypa, zapalenie zatok, nie jest wskazaniem do odstawienia dziecka od piersi. Również wiele leków można przyjmować, karmiąc piersią (zażycie leku powinno być skonsultowane z lekarzem lub doradcą laktacyjnym). Karmienie naturalne można również kontynuować, będąc w ciąży (należy jednak o tym fakcie powiadomić lekarza ginekologa).

Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak chce tego matka i dziecko. Wskazane jest karmienie przez co najmniej rok, choć coraz więcej kobiet decyduje się na karmienie piersią dwulatka, a nawet trzylatka.

Przeciwwskazania do karmienia piersią to:

• zakażenie wirusem HIV;

• czynna gruźlica;

• narkomania i choroba alkoholowa;

• ciężka choroba psychiczna wymagająca leczenia farmakologicznego.

Przeciwwskazania do karmienia piersią ze strony dziecka to z kolei galaktozemia i fenyloketonuria, poważne choroby wrodzone.
Jeśli kobieta nie może lub nie chce karmić piersią, wówczas musi wybrać dla dziecka odpowiednie mleko modyfikowane, które jest opracowane na bazie mleka krowiego. Jeśli dziecko nie jest obciążone ryzykiem alergii, podaje mu się mieszankę dobraną ze względu na wiek.

Złote zasady dla karmiących piersią
Złote zasady dla karmiących piersią [8 zdjęć]

Bezpośrednio po porodzie w organizmie kobiety rozpoczyna się okres laktacji, który umożliwia karmienie

zobacz galerię

2. Schemat żywienia niemowląt

W 7 miesiącu życia dziecka co najmniej raz w tygodniu podaje się mu mięso. Jadłospis 9-miesięcznego dziecka powinien zawierać pół rozdrobnionego żółtka jaja, jak również sucharki, pieczywo, biszkopty. Nabiał w postaci jogurtów, kefiru lub twarożku powinien na stałe zagościć w jadłospisie dziecka jeszcze przed ukończeniem 12 miesiąca życia (jednak nie wcześniej niż w 11 miesiącu). Jest to jednak grupa produktów, które często wywołują u niemowląt alergie.

3. Alergia pokarmowa

Rozszerzając dziecku dietę, należy zwracać uwagę, czy nie występują u niego objawy alergii pokarmowej. Należą do niech przede wszystkim problemy trawienne (tj. biegunka, wzdęcia) oraz objawy skórne (tj. wysypka, liszaje).

Musisz to wiedzieć

W celu uniknięcia alergii produkty stałe powinno się wprowadzać do diety dziecka pod osłoną mleka matki. Rozszerzanie diety powinno być zatem połączone z karmieniem piersią. Najlepsza dieta dla niemowlęcia to taka, która jest zdrowa i pożywna. Jedzenie nowych produktów oraz nauka gryzienia i przełykania to dla maluszka ciekawa przygoda, która powinna przebiegać w spokojnej atmosferze. Należy zatem przestrzegać schematu żywienia niemowląt, niemniej niewielkie opóźnienia we wprowadzaniu nowych produktów do diety dziecka nie stanowią większego problemu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze